Linux binaries για scratch desktop (scratch3 offline)

Ξεκίνησε από apapakL, 26 Νοε 2020, 01:59:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

markakis

Ανέβασα νέα έκδοση του Scratch 3 στο GitHub: v3.29.1

Μόλις ο Άλκης ανεβάσει τη νέα έκδοση στο αποθετήριο, θα την πάρετε στο επόμενο update που θα κάνετε.

alkisg

Ready!
Παπαπα από την παραγωγή στην κατανάλωση σε 3 λεπτά, είμαστε άπαιχτοι! :D

alkisg

Αν κάπου το scratch-desktop βγάζει ότι δεν βρέθηκε WebGL και δεν δουλεύει, η σχετική εντολή στο ltsp.conf είναι:

Κώδικας: ini
[mac:address]
POST_INIT_SCRATCH="sed 's|^Exec=|&env LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 |' -i /usr/share/applications/scratch-desktop.desktop"

jim_katsar

Έχω από έναν υπολογιστή στα δύο σχολεία που πάω όπου εμφανίζει κατά την έναρξη του scratch3: ο φυλλομετρητής σας δεν υποστηρίζει το WebGL. Εννοείται ότι πέρασα την παραπάνω σχετική εντολή που έδωσε ο Άλκης στο ltsp.conf και εκτέλεσα την εντολή: ltsp initrd
Δεν θυμάμαι αν δούλευε στην προηγούμενη έκδοση του scratch3 γιατί τώρα άρχισα να δουλεύω με scratch.
Καμία άλλη ιδέα;;;

alkisg

Άνοιξε ένα τερματικό στον client και γράψε:

LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 scratch-desktop

Αν παίξει τότε κάτι πήγε στραβά με το ltsp.conf.
Αν δεν παίξει έλα από το chat room γιατί θα είναι δύσκολη περίπτωση...

jim_katsar

Έπαιξε κανονικά!
Τώρα τι κάνουμε;;; Και στα δύο σχολεία να πήγε κάτι στραβά με το ltsp.conf;;; Εντύπωση μου κάνει!
Επισυνάπτω το ltsp.conf για να το δεις από κοντά μήπως κάτι έχει ξεφύγει

alkisg

Καλά το βλέπω το ltsp.conf. Δες λίγο, λειτούργησε η εντολή;

Κώδικας: console
user@pc12$ grep ^Exec /usr/share/applications/scratch-desktop.desktop
Exec=env LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 "/opt/Scratch 3/scratch-desktop" %U

Αν όχι, κάτι γίνεται λάθος, έλα από το chat room.

Btw, η `INIT_COMMAND_RM_VAAPI` δεν είναι κατάλληλη για το νέο LTSP, για να δουλέψει πρέπει να την μετονομάσεις σε POST_INIT_RM_VAAPI. Το νέο LTSP δεν έχεις;

markakis

Μου το έβγαζε και εμένα κάποια στιγμή με το online Scratch 3 (σε Mozilla, Chrome) στο εργαστήριο πριν την αναβάθμιση των υπολογιστών. Λογικά είναι θέμα hardware ή/και driver κάρτας γραφικών. Είχα κάνει το workaround που προτείνει ο Άλκης (LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1).

Αν θέλεις, πριν το εφαρμόσεις και εσύ, δοκίμασε το online Scratch 3 και πες μας αν βγάζει το ίδιο μήνυμα στον συγκεκριμένο υπολογιστή.

jim_katsar

#38
Παράθεση από: alkisg στις 21 Μαρ 2022, 03:45:01 ΜΜΔες λίγο, λειτούργησε η εντολή;

Κώδικας: console


user@pc12$ grep ^Exec /usr/share/applications/scratch-desktop.desktop
Exec=env LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 "/opt/Scratch 3/scratch-desktop" %U

Θα δοκιμάσω την επόμενη Δευτέρα που θα είμαι στο συγκεκριμένο σχολείο.
Αλλά και αύριο που πάω στο δεύτερο σχολείο που έβγαλε το ίδιο θέμα και θα επανέλθω.

Παράθεση από: alkisg στις 21 Μαρ 2022, 03:45:01 ΜΜBtw, η `INIT_COMMAND_RM_VAAPI` δεν είναι κατάλληλη για το νέο LTSP, για να δουλέψει πρέπει να την μετονομάσεις σε POST_INIT_RM_VAAPI. Το νέο LTSP δεν έχεις;
Ναι το νέο LTSP έχω. Θα κάνω την αλλαγή, που δεν ξέρω βέβαια τι κάνει αυτή η εντολή, δεν θυμάμαι να την έχω βάλει εγώ.


Παράθεση από: markakis στις 21 Μαρ 2022, 07:24:59 ΜΜΑν θέλεις, πριν το εφαρμόσεις και εσύ, δοκίμασε το online Scratch 3 και πες μας αν βγάζει το ίδιο μήνυμα στον συγκεκριμένο υπολογιστή.
Δεν χάνω κάτι να δοκιμάσω και αυτό.

Ευχαριστώ και θα επανέλθω

jim_katsar

#39
Για την ιστορία του πράγματος το πρόβλημα προέκυπτε από τις συντομεύσεις που είχα δημιουργήσει χειροκίνητα.
Οι "χειροκίνητες" συντομεύσεις δεν έπαιζαν γιατί δεν έβλεπαν την εντολή: "LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 scratch-desktop" από το ltsp.conf
Εννοείται η ανακάλυψη έγινε με την βοήθεια του Άλκη.

ddimakis

Καλημέρα,
για επιβεβαίωση, το scratch-desktop δουλεύει μόνο σε 64 bit, σωστά;
Για 32bit υπάρχει μόνο το Turbowrap;

markakis

To Electron, στο οποίο βασίζεται το Scratch 3, από την έκδοση 4.0 έχει σταματήσει να υποστηρίζει 32bit i386 έκδοση στο Linux.
Λογικά αυτός είναι ο λόγος που και το TurboWarp στην τελευταία του έκδοση (v1.5.0) δεν υποστηρίζει 32bit.

Επομένως για 32 bit εκδόσεις Linux οι λύσεις που βλέπω είναι είτε online Scratch 3, είτε TurboWarp v1.4.0

vovos

Καλημέρα!
Όποτε μπορέσεις Άλκη ανέβασε στα αποθετήρια την τελευταία έκδοση του TurboWarp (1.7.1), λύνει αρκετά προβλήματα.

Ευχαριστώ πολύ!

Για όσους βιάζονται (όπως εγώ) η εγκτατάσταση από τα δικά τους αποθετήρια γίνεται έτσι:
wget https://desktop.turbowarp.org/release-signing-key.gpg -qO- | gpg --dearmor | sudo tee /usr/share/keyrings/turbowarp.gpg > /dev/null
echo "deb [arch=$(dpkg --print-architecture) signed-by=/usr/share/keyrings/turbowarp.gpg] https://releases.turbowarp.org/deb stable main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/turbowarp.list
sudo apt update
sudo apt install turbowarp-desktop