Αραιοί Πίνακες

Ξεκίνησε από thanassis33, 17 Μαρ 2011, 11:34:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

thanassis33

Ένας μαθητής μου, είπε ότι ο καθηγητής του στο σχολείο λέει ότι είναι πιθανό θέμα για τις εξετάσεις οι αραιοί πίνακες!!
Ποια είναι η γνώμη σας?

petrosp13

Κλασικό φούσκωμα δηλώσεων από μαθητές...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Sergio

Δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι, πάντως μετά το κείμενο διευκρυνίσεων που στάλθηκε στα σχολεία στο τέλος της περισυνής χρονιάς, δεν είναι θέμα το οποίο μπορούμε να αποκλείσουμε..
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

ikariofil

ποιο είναι το κείμενο διευκρινίσεων, μήπως να το ανέβαζε κάποιος;

Νίκος Αδαμόπουλος


ntzios kostas

Αν περιγραφεί ο ορισμός του Αραιού πίνακα από την εκφώνηση του προβλήματος, όπως έγινε και στο παρελθόν με τον τρέχων μέσο, δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε σαν θέμα.. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι ο αραιός πίνακας, είναι μέρος της ύλης του μαθητή.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: ntzios kostas στις 18 Μαρ 2011, 11:34:34 ΠΜ
Αν περιγραφεί ο ορισμός του Αραιού πίνακα από την εκφώνηση του προβλήματος, όπως έγινε και στο παρελθόν με τον τρέχων μέσο, δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε σαν θέμα.. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι ο αραιός πίνακας, είναι μέρος της ύλης του μαθητή.
Συμφωνώ με τον Κώστα.
Αν ζητηθεί κάτι,  το οποίο δεν υπάρχει στο βιβλίο θεωρίας,  και να υπάρχει έστω, στο τετράδιο μαθητή, σίγουρα θα περιγράφεται στην εκφώνηση της άσκησης.