e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Gnirut

Συμπαθάτε μου μια e-schoolική ερώτηση.

Κλείσαμε αισίως την περσινή χρονία. Τι είναι προτιμώτερο; Να αρχίσει κανείς την καινούργια σχολική χρονιά σε "καθαρό" e-school κρατώντας παράλληλα στο pc νέστωρα και δ-βάση ή μετάπτωση όλων των δεδομένων των παλαιότερων ετών στο καθαρό e-school και κράτημα μόνο αυτού στο pc.

mour

Συνάδελφε η αποψή μου είναι ότι πλέον το e-school είναι το ίδιο λειτουργικό με δ-βαση, ΝΕΣΤΩΡ
από την προηγούμενη χρονιά το χρησιμοποιησα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο Γυμνάσιο και εφέτος στο Λύκειο.
Παράλληλα συστήματα δεν έχουν νόημα. Αν το καλοσκεφτείς υπάρχει ήδη το "παράλληλο" χειρογραφικό σύστημα με τις καρτέλες αν σκάσει κάτι  και ξέρουν να το δουλεύουν όλοι οι συνάδελφοι  >:D

Laertis

Συνάδελφοι στα Λύκεια τι γίνεται ; Έχει έρθει καμιά οδηγια για αποκλειστική χρήση του e-school ή συνεχίζετε με τον Νεστορα μέχρι νεωτέρας ;
Εγώ πάντως δεν το έχω χρησιμοποιήσει πέρα απο την μετάπτωση της περασμένης χρονιάς (και ούτε πρόκειται να το κάνω εδώ που τα λέμε ) ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

andreas_p

Από μακρυά και ... "αγαπημένοι" ...

Keep Growing

Άσχετο ( ; )
...
Κάποτε, ...συνάντησα, στον ..."δρόμο" μου, όλως τυχαίως, το e_skroytz.
...Εκείνο, ...σα να με ήξερε από "χρόνια", μου αφιέρωσε το παρακάτω τραγουδάκι:

http://www.youtube.com/watch?v=LS9pcP5rGYE&feature=related

Τυχαίο; Δε νομίζω.

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

orchid

Μια ερώτηση (της οποίας την απάντηση την τρέμω...  :o ). Το e-school πρέπει να εγκατασταθεί και στα Δημοτικά; Φέτος πήγα σε ένα από τα 800.
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

Δημήτρης Κανάς

... κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ. Στα Δημοτικά είναι υποχρεωτικά; Κι ας μας δώσει κάποιος ένα Link με τις δυνατότητες της εφαρμογής. Θα εκτυπώνει καρτέλες βαθμολογίας κ.τ.λ. ή μόνο ότι έχει σχέση με καθαρά οικονομικά και διοικητικά θέματα.
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

seisaxtheia

Παράθεση από: Laertis στις 17 Σεπ 2010, 07:11:13 ΜΜ
Συνάδελφοι στα Λύκεια τι γίνεται ; Έχει έρθει καμιά οδηγια για αποκλειστική χρήση του e-school ή συνεχίζετε με τον Νεστορα μέχρι νεωτέρας ;
Εγώ πάντως δεν το έχω χρησιμοποιήσει πέρα απο την μετάπτωση της περασμένης χρονιάς (και ούτε πρόκειται να το κάνω εδώ που τα λέμε ) ...

Είχα κι εγώ την ίδια απορία...και όπως είχα ενημερωθεί από τη ΔΔΕ μου, ο Νέστωρ πλέον χρησιμοποιείται προεραιτικά, σαν backup. Έλα όμως που μόλις διάβασα τη σχετική εγκύκλιο "Υποχρεωτική εγκατάσταση και λειτουργία λογισμικού e-school" στην παλιά σελίδα του Υπουργείου http://www.ypepth.gr/el_ec_category12417.htm
όπου αναφέρει:
"3)Θα θέλαμε επίσης να επισημάνουμε ότι όλες οι ενέργειες αποστολής των βαθμολογιών των μαθητών της Γ΄ Λυκείου προφορικών και γραπτών, σχετικά με την συμμετοχή τους στην διαδικασία των Πανελληνίων Εξετάσεων, θα εκτελούνται όπως τα προηγούμενα χρόνια χρησιμοποιώντας αποκλειστικά το λογισμικό "ΝΕΣΤΩΡ",
σύμφωνα και με τις οδηγίες-εγκυκλίους του Υπουργείου."

Αυτό το "θα εκτελούνται" τι σημαίνει;
Ότι θα χρησιμοποιούμε παράλληλα και το Νέστορα, μόνο και μόνο για τις Πανελλαδικές;
Ή αναφερόταν μόνο στη σχολική χρονιά 2009-2010;
Δηλαδή, έλεος μ'αυτές τις βάσεις!
Έχουμε eschool, survey, ΝΕΣΤΩΡ!
Την ίδια δουλειά σε 800 βάσεις; Ας επιλέξουν μία επιτέλους!

Νίκος Αδαμόπουλος

Κάποια λίγα μηνύματα που είχαν να κάνουν με τεχνικά ζητήματα για το e-school μετακινήθηκαν στο θέμα: "Τεχνικά ζητήματα για το e-school:police:

dim

Στον κόόόσμο τους τελείωςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!! :D
Και έχουμε απαιτήσεις και απο τους μαθητές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

skoud

Από το κείμενο "Νέο_Σχολείο_ψηφιακή_διάσταση" (επισυνάπτεται)

Αντικαθίστανται τα διαφορετικά σημερινά βασικά συστήματα καταγραφής δεδομένων του εκπαιδευτικού συστήματος (e-survey, e-school, e-data center, ολοκληρωμένο πληροφοριακό σύστημα διορισμών και προσλήψεων) με ένα ενιαίο διαλειτουργικό σύστημα, στο οποίο θα μπορεί να έχει πρόσβαση ο καθένας ανάλογα με το επίπεδο της λειτουργίας του (π.χ. ο γονιός του παιδιού του, ο εκπαιδευτικός της τάξης του, ο σχολικός σύμβουλος των σχολείων που εποπτεύει, κ.ο.κ).

Πάμε για το κανονικό e-skroutz πλέον! 
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Νίκος Αδαμόπουλος

Δηλαδή τα e-school και e-data center θα αντικατασταθούν με άλλα πριν καλά καλά λειτουργήσουν; Δηλαδή άντε ξανά αναθέσεις, κονδύλια, πιλοτικές λειτουργίες, κλπ.

Διαβάζω επίσης:

4.   Οριζόντιες υποστηρικτικές δράσεις
- Αναπτύσσεται σύστημα  υποστήριξης των σχολείων (helpdesk) σε κεντρικό  και περιφερειακό επίπεδο.


Εμένα τώρα τι μου θυμίζει αυτό;


poursali

δεν είμαστε καθόλου καλά.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Digital Bubbles .... δηλ. Ψηφιακές Φούσκες !!!!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

- Πάνε οι καινοτόμες τηλεπικοινωνίες, πάει η δημιουργική απασχόληση, πάει το χαρούμενο κενό μου, πάει το e-skroutz μου γιατρέ, πως θα το αντέξω;
- Μη στεναχωριέσαι παιδί μου, έρχεται σύντομα κοντά σου οριζόντιο λογισμικό,  ανανεωμένο, με καινούρια καλούδια και νέες προκλήσεις καινοτομίας σε οριζόντιο επίπεδο πλέον ... 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).