Φρέσκα Μαντάτα από Υπουργό ΠΔΒΜΘ

Ξεκίνησε από astef, 22 Ιαν 2010, 09:06:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Αν τα διαβάσει η Αννούλα... θα τα κάνει copy-paste ....Φρόντισε για τα απαραίτητα (C) Copyrights ... ;)

Νομίζω ότι με το avatar που έχω θα διεκδικήσω επάξια την θέση του ΣΕΠΕΗΥ όπου κι αν βρεθώ !!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

dim

 2008 Καθήκοντα του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.
ΠαράθεσηO Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές εργασίες και εφημερίες. Υποστηρίζει συμβουλευτικά τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών.
2009 Καθήκοντα του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.
ΠαράθεσηO Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ δεν απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές εργασίες και εφημερίες. Υποστηρίζει συμβουλευτικά τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών.
2010 Καθήκοντα του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.
ΠαράθεσηO Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ  δεν απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές εργασίες και εφημερίες. Επίσης καθίσταται αρμόδιος και αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου για την λειτουργία του σχολείου, την πλήρη διεκπεραίωση εργασιών σε οποιοδήποτε θέμα αφορά τις Τεχνολογίες Πληροφοριών.
2011 Καθήκοντα του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ
Παράθεση*O Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ  δεν απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές εργασίες και εφημερίες.
* Επίσης καθίσταται αρμόδιος και αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου για την λειτουργία του σχολείου την πλήρη διεκπεραίωση εργασιών σε οποιοδήποτε θέμα αφορά τις Τεχνολογίες Πληροφοριών.
*Καθίσταται ο πλέον αρμόδιος για το άνοιγμα κλείσιμο του σχολείου (δεν θα προσλάβουμε φύλακες) και την καθαριότητα (δεν θα προσλάβουμε καθαρίστριες λόγω οικονομικής κρίσης.. να κάνει υπομονή θα έρθουν και καλύτερες μέρες το 2012)
α) Με την παρούσα εγκύκλιο δίδεται η δυνατότητα στους  Διευθυντές των σχολείων να μπορούν να προβούν α) αναφορά και β)  απόλυση των ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ που δεν θα τηρούν τα παραπάνω.
β) Με ευθύνη των Διευθυντών των σχολείων να ενημερωθούν ενυπόγραφα οι καθηγητές που διδάσκουντα μαθήματα Πληροφορικής.
2012 Καθήκοντα του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ
ΠαράθεσηΑυτός είναι άντρας!!! Αυτός είναι εκπαιδευτικός!!! Ο άντρας ο σωστός ο προ... ο "πληροφορικός"!!!!!!!!!!!!
Πρώτα ο μαθητής!!


Τι λέω βραδιάτικο!!
Αλλά άλλοι θα τα πούν....
Ο μήνας  Αύγουστος τι θα βγάλει.. τι θα βγάλει..........

Wizard

#197
Το esos γράφει για περικοπές και αναδιατάξεις ύλης σε επτά μαθήματα από το Δημοτικό μέχρι το Λύκειο

"Το Υπουργείο Παιδείας, μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και με τη συγχρηματοδότηση του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου (ΕΚΤ) χρηματοδοτεί  με 500.000 ευρώ νέα πράξη με στόχο τη μείωση και τον καλύτερο συντονισμό της ύλης των μαθημάτων Φυσική, Χημεία, Βιολογία (Φυσικές Επιστήμες), Τεχνολογία και Πληροφορική, Μαθηματικά και Γεωγραφία, από το δημοτικό μέχρι το λύκειο.
Χρηματοδοτείται έργο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για μία εντατική προσπάθεια εξέτασης του συνόλου των προγραμμάτων σπουδών με στόχο να γίνουν περικοπές και αναδιατάξεις σε τμήματα ύλης που θα κριθούν επουσιώδη, υπέρμετρα δύσκολα ή αλληλοκαλυπτόμενα με άλλα προγράμματα σπουδών, έτσι ώστε από το Σεπτέμβριο του 2010 τα νέα βελτιωμένα, εξορθολογισμένα προγράμματα να υιοθετηθούν στην τάξη και μέσω αυτής της προσπάθειας που θα γίνει να επιτευχθεί ελάφρυνση του απαιτούμενου όγκου εργασίας για τους μαθητές."


Δηλαδή, από του χρόνου θα έχουμε νέα ύλη;  ???

EDIT: Σιγά το αποκλειστικό ρεπορτάζ... το πήρανε από http://www.edulll.gr/default.asp?siteID=&pageID=16&entryID=123&langID=1

Loukritia

15 αλλαγές για εκπαιδευτικούς και σχολεία
......
8 Καθιέρωση της δεύτερης ειδικότητας του εκπαιδευτικού στις περιπτώσεις που δεν καλύπτεται το υποχρεωτικό ωράριο των εκπαιδευτικών.
....

Ποια θα είναι η δεύτερη μας ειδικότητα συνάδελφοι; Μαθηματικοί; Φυσικοί; Θεολόγοι; Γυμναστές; Καλλιτεχνικοί; Η μήπως παιδιά για όλες τις δουλειές;
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Laertis

Γραμματείς (ειδικότης αποκτηθείς εν τω στρατεύματι)  και με τη βούλα ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

pgrontas

Παράθεση από: k.p. στις 14 Απρ 2010, 09:04:04 ΜΜ
15 αλλαγές για εκπαιδευτικούς και σχολεία
......
8 Καθιέρωση της δεύτερης ειδικότητας του εκπαιδευτικού στις περιπτώσεις που δεν καλύπτεται το υποχρεωτικό ωράριο των εκπαιδευτικών.
....

Ποια θα είναι η δεύτερη μας ειδικότητα συνάδελφοι; Μαθηματικοί; Φυσικοί; Θεολόγοι; Γυμναστές; Καλλιτεχνικοί; Η μήπως παιδιά για όλες τις δουλειές;


To είδα και εγώ αυτό με την δεύτερη ειδικότητα και δεν καταλαβαίνω τι εννοεί.
Αφορά αυτούς που έχουν και δεύτερο πτυχίο; Ή κάθε ένας θα έχει δύο ειδικότητες;
Αν συμβαίνει το δεύτερο θεωρώ ότι πρέπει να το κυνηγήσουμε.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Keep Growing

Μια και αναφέρθηκες στο εκπληρωμένο χρέος μας προς την πατρίδα Γιώργο, εγώ βρήκα την δεύτερη ειδικότητά μου από αναφορές σε εκείνη την υπέροχη περίοδο προσφοράς μου στην πατρίδα, μια και διανύω παρόμοιες συνθήκες ρομαντικής έξαψης:

Χειριστής Αυτοσχέδιου Αλεξυποκριτικού  Συστήματος Υποστήριξης Αξιοπρέπειας. (Χ.Α.Α.Σ.Υ.Α)
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

pthomop

να' σαι καλα dIM. Εχω κατουρηθει  απο τα γελια ;D :D ;D :D ;D :D ;D :laugh: :laugh:

Keep Growing

"  ....Το στοίχημα είναι μεγάλο και σημαίνει ότι θα πρέπει να διαχειριστούμε σωστά (!;!;) το ανθρώπινο δυναμικό. .... "


Ραπίσματα μαστιγίου σε πλάτες που έχουν συνηθήσει τον πόνο...



http://www.alfavita.gr/ank_b/ank15_4_10_802.php
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Wizard

Παράθεση από: pgrontas στις 14 Απρ 2010, 09:30:57 ΜΜ
To είδα και εγώ αυτό με την δεύτερη ειδικότητα και δεν καταλαβαίνω τι εννοεί.
Αφορά αυτούς που έχουν και δεύτερο πτυχίο; Ή κάθε ένας θα έχει δύο ειδικότητες;
Αν συμβαίνει το δεύτερο θεωρώ ότι πρέπει να το κυνηγήσουμε.

Μήπως αυτό μας έρθει τελείως μπούμερανγκ και πάρουν πολλοί 2η ειδικότητα την Πληροφορική λόγω πιστοποίησης ή μεταπτυχιακού στην Πληροφορική;

Antigonh

Πολύ κακό για το τίποτα!

Αυτό είναι το νομοσχέδιο, ένα μεγάλο τίποτα όσον αφορά τη λειτουργία των σχολείων. Αναμασήματα και επαναδιατυπώσεις (δεύτερη ειδικότητα = δεύτερη ανάθεση, δόκιμος χρόνος υπηρεσίας νεοδιόριστου κάτι που υπάρχει ήδη κλπ κλπ)

Το πολύ πολύ θα προσθέσει λίγη ακόμα γραφειοκρατία, καμιά έκθεση παραπάνω δηλαδή, την οποία έκθεση από τη δεύτερη φορά και μετά την στέλνουμε - σαν σχολείο - τυποποιημένη και ... αυτά.

Το όλο νομοσχέδιο απλά κάνει μη ελκυστικό το διορισμό στο δημόσιο με τα σαράντα κύματα που πρέπει να περάσει ο κάθε επίδοξος δάσκαλος και καθηγητής μέχρι να διοριστεί και πιθανότατα δημιουργεί προβλήματα στους αναπληρωτές και ωρομίσθιους που προσέβλεπαν σε διορισμό.

Μια τρύπα στο νερό είναι κατά τα άλλα, έτσι για να φανεί ότι κάτι "σπουδαίο"  γίνεται στην παιδεία και για να απορροφηθούν και τίποτα κονδύλια από ΕΣΠΑ με καμιά "ταχύρυθμη επιμόρφωση". Μην κοιτάτε που οι δημοσιογράφοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και καταπίνουν ότι τους σερβίρεται για καινοτομία ή απλά θέλουν να γράφουν μεγαλοστομίες για να εντυπωσιάζουν τα πλήθη.

Άποψή μου βέβαια....

Keep Growing

"Πολύ κακό για το τίποτα", και από το "τίποτα" πολλά κακά μας περιμένουν Αντιγόνη μου.

Ξέρεις, πρακτικά ένα κακό θα μπορούσε να είναι το εξής:

Έρχεται Σεπτέμβρης, έρχεται μαζί με τις βροχές και ο πρώτος σύλλογος καθηγητών.
Εκεί, αφού "μπουκώσουν" με υπερωρίες οι συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων (νεαροί και πιστοποιημένοι), ούτε να ακούσουν θα θελήσουν για εξω - διδακτικές εργασίες και μάλιστα της ψηφιακής οριζοντιοποίησης.
Έτσι, ο ένας (ή δύο) Πληροφορικοί του σχολείου (για τα περισσότερα σχολεία που είναι γυμνάσια και γενικά λύκεια) θα πιεστούν αφάνταστα για ανάληψη όσο το δυνατόν περισσότερων εξω - διδακτικών εργασιών.

Γιατί θα σου πει ο άλλος (και με το δίκιο του) "..κόψτε τον λαιμό σας, εγώ είμαι "μπουκωμένος" μέχρι τα ρουθούνια...)

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

Παράθεση από: Keep Growing στις 15 Απρ 2010, 07:45:06 ΜΜ
Γιατί θα σου πει ο άλλος (και με το δίκιο του) "..κόψτε τον λαιμό σας, εγώ είμαι "μπουκωμένος" μέχρι τα ρουθούνια...)

το ιδιο ισχυει και για εμας.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Σαφώς Κώστα.

Διαίρει και βασίλευε ως συνήθως. Και κάθετα, αλλά και οριζόντια.
Ήταν που ήταν χάλια η κατάσταση, τώρα θα απογίνει.

Γιαυτό προτείνω να ξεκινήσουμε έγκαιρα τις προπονήσεις στις πολεμικές τέχνες (βλέπε καράτε, μποξ κλπ).
Ούτε δευτερόλεπτο χαμένο.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ