Βαθμολόγηση Γραπτών σε Βαθμολογικά Κέντρα

Ξεκίνησε από manpap, 29 Μαΐου 2010, 03:41:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jkapsi

Παράθεση από: clevercitizen στις 03 Ιουν 2010, 05:34:57 ΜΜ
Η λύση σε ελέυθερο κείμενο μπορεί να θεωρηθεί 100% σωστή και να πιάσει όλα τα μόρια?

θεωρητικά ναι, αλλά είναι πολύ δύσκολο. Πολύ δύσκολο και για τον βαθμολογητή για να δει αν δεν ακολουθείται κάποιο κριτήριο αλγορίθμου.

Βέβαια εγώ δεν είμαι βαθμολογητής και έτσι μιλάω εκ του ασφαλούς  :)

ΚΛΕΑΝΘΗΣ ΙΟΡΔΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

Για αυτό που ομολογουμένως δεν ήμουν προετοιμασμένος στη βαθμολόγηση  ήταν να μη βρω ούτε ένα 8 στα8 στο θέμα Α1 μετά από 75 διορθωμένα γραπτά. Μάλλον δείχνει την υψηλή εκτίμηση που δείχνουμε όλοι στο τετράδιο μαθητή αφού από εκεί το πήραν ατόφιο

mour

Στατιστικά επί 84 γραπτών
Κλίμακα   Γραπτά
0-10           22
11-20   1
21-30   9
31-40   7
41-50   9
51-60   7
61-70   8
71-80   5
81-90   11
91-100   5




jim_st

6% αριστούχοι
57% κάτω από την βάση

Δεν βλέπω αποκλίσεις από τα περσινά στατιστικά.... 'Η κάνω λάθος.... ???

Βέβαια εγώ ανήκω στην ιδιωτική εκπαίδευση (βλέπε φροντιστήρια....)
και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας! :)

evry

Λοιπόν 1-2 στοιχεία ακόμα για να τροφοδοτήσω την κουβέντα
Σήμερα βρήκα τον πρώτο μαθητή που είχε λυμένα ολόσωστα χωρίς πίνακες και τα 2 θέματα (3 και 4) !!!!!!
Επίσης το αποκλείω να υπάρχει γραπτό κάτω από 90 που να έχει ολόσωστο το θέμα Α1.
Είμαι τώρα σίγουρος ότι αυτό θα είναι το θέμα με τη μεγαλύτερη αποτυχία. ούτε το Γ ούτε το Δ.
Μια εύκολη άσκηση από το τετράδιο μαθητή. ποιος να το περίμενε
Επίσης έπεσαν στα χέρια μου 2-3 γραπτά που ως απάντηση στο Α1 έδιναν 
Σωστό
Λάθος
Σωστό
Λάθος

αυτά μέχρι στιγμής

Γενικά πάντως το συμπέρασμα είναι ότι δεν υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά με πέρυσι στην κατανομή, δηλαδή πάνω/κάτω από τη βάση και αριστούχοι. Απλά δεν θα έχουμε πολλά 100, θα έχουμε όμως πολλά 95-99 .
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

manpap

Σε 75 γραπτά
ΒΑΘΜΟΣ    γραπτα  ποσοστο      
00..49    23   30,7%
50..74   16   21,3%
75..89    24   32,0%
90..100  12   16,0%
Ένα 100αρι
Πεντε Μηδενικά
6 λύσεις χωρίς πίνακα που πήραν πάνω από 18 στα 20 (οι 5 στον ίδιο φάκελο). Πιο συγκεκριμένα οι βαθμολογίες των 6 αυτών γραπτών ήταν:
18 λαθος στο Γ5     τελικό 88
20     τελικό 99
19 λάθος στο Γ4     τελικό 98
20     τελικό 95
20     τελικό 100
20     τελικό 95

16 γραπτά με πίνακες στο Γ και βαθμό >=17

Ένα μόνο γραπτό πήρε στο Α 40 μόρια (το 100αρι)

σκοπεύω να ανεβάσω σε excel αναλυτικά ανά υποθέμα, αλλά όταν με αφήσουν οι κόρες...
καλή δύναμη σε όσους συνεχίζουν και καλά ξέτελα


Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

michaeljohn

Συνάδελφοι, πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας.
Μου έτυχε σήμερα γραπτό που το θέμα Γ το έλυσε "σωστά με πίνακες" μόνο που δεν είχε πουθενά !!! (μήπως κατάλαβε ότι έπρεπε να το λύσει χωρίς πίνακες- χαχα). Πως θα βαθμολογούσατε;

michaeljohn


manpap

 :)
Θα έλεγα (τουλάχιστον) ένα βαθμό για κάθε επανάληψη που χρησιμοποιεί τα δεδομένα  και μέχρι 4 συνολικά. Παίζει ρόλο και η υπόλοιπη εικόνα του γραπτού...
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

michaeljohn

να πάρει ένα βαθμό ή να  κοπεί  ένας βαθμός; 

Vangelis

Michaeljohn Δεν μπορύμε να κρίνουμe αν δεν έχουμε το γραπτό, τι σημαίνει χωρίς αγγύλες? έγραφε π.χ  ΟΝi  τότε αυτό είnai όνομα μεταβλητής.  Μήπως έτσι είναι σωστό  σωστό και βγαίνει η άσκηση?  Και ο πίνακας ένα σύνολο μεταβλητών είναι με κάποιο ειδικό όνομα.  Θα μπορούσαν (πιθάνα) να χρησιμοποιηθούν διαφορετικές μεταβλητές. (μια διαφορετική προσέγγιση του ορίζω ένα τράστιο πίνακα είναι ορίζω ένα τεράστιο πλήθος μεταβλητών και παίρνω αυτές που χρειάζομαι)
Βέβαια τότε θέλει προσοχή στους βρόχους.
Πάντως η αλγοριθμική σκέψη μετράει σε κάθε περίπτωση. 

Καρκαμάνης Γεώργιος

Από αυτά που βλέπω και απο τα δικά μου γραπτά, νομίζω ότι ο αριθμός γραπτών με βαθμό κάτω από την βάση είναι λιγότερα από κάθε άλλη χρονιά και ότι τελικά το ποσοστό κάτω από την βάση θα είναι κάτω από 40%.
Μπορεί βέβαια φέτος να έχουμε λιγότερο ποσοστό άριστων γραπτών

themata

τελικά όλοι πέσαμε στο Θέμα Γ με εντασεις και διαφωνίες για 1-2 μόρια και στο Α έχει γίνει το Βατερλώ!


corina

Άριστο γραπτό συνέχισε το θέμα β  πέρα από το όριο πόσο θα κόβατε;

manpap

Παράθεση από: corina στις 05 Ιουν 2010, 05:48:55 ΜΜ
Άριστο γραπτό συνέχισε το θέμα β  πέρα από το όριο πόσο θα κόβατε;
Τι ακριβώς λάθος έχει κάνει? Η οδηγία είναι κόβουμε το λάθος μία φορά μόνο. Αν μετά συνεχίσει σωστά δε χάνει άλλη μονάδα. Επομένως αν έκανε λάθος π.χ. στην 9η γραμμή στο i και το έβγαλε <5 και δε σταμάτησε αλλά σταμάτησε όταν γίνει ι>=5 τότε χάνει μόνο 2 μονάδες. Αν από την άλλη στη 10η γραμμή έχει τη συνθήκη ΑΛΗΘΗΣ αλλά δεν σταμάτησε όπως ώφειλε πάλι πρέπει να χάσει μονάδες για τη λάθος κατανόηση της ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ (πιθανών πάλι 2 μονάδες καθότι το λάθος ότι δεν σταμάτησε είναι αρκετά σοβαρό) 
Είχα ένα αντίστοιχο γραπτό που είχε 3 επαναλήψεις. στη 2η είχε βάλει αρχικά ψευδής και μετά το έσβησε και έβαλε αληθής, αλλά δεν εσβησε τις υπόλοιπες γραμμές...
Δυστυχώς όσο άριστο και να είναι κατά τα άλλα το γραπτό, όσο λυπηρό είναι να κόβεις από κάτι τέτοια, δε μπορείς να το αποφύγεις.
Πάντως γενικά είναι στη κρίση του βαθμολογητή.
Αλήθεια κοίταξες το πρόχειρο να δεις αν υπάρχει εκεί σωστή έκδοση (όχι ότι βαθμολογείται... αλλά βοηθάει να αποκτήσεις άποψη)...

Άλλα στατιστικά έχουμε?
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης