Windows φορμάτ μαζικά

Ξεκίνησε από elf, 18 Ιουν 2013, 05:09:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Έχουμε κινητό εργαστήριο με 10 ολόιδια λάπτοπ. Έφτιαξα τα 1 (windows 7 OEM, edubuntu) και θα ήθελα να γλιτώσω χρόνο από εγκαταστάσεις-απεγκαταστάσεις για τα υπόλοιπα 9. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι σχετικά; Εννοώ, να φτιάξει ένα image του δίσκου και να το πάει στα υπόλοιπα;

dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

elf

Ευχαριστώ, δυστυχώς δεν έχω windows server..

odysseas

Εγώ είχα δοκιμάσει πέρυσι το clonezilla. Δεν είναι ούτε όμορφο, ούτε τρομερά εύχρηστο, αλλά δουλεύει και δουλεύει καλά. Σημείωση όμως ότι στο δίσκο που κλωνοποιούσα δεν υπήρχε windows partition.

elf

Το χρησιμοποιήσα και εγώ, αλλά την πάτησα.. Με το edubuntu ok, αλλά τα windows έλεγαν ότι δεν είναι γνήσια και δεν με άφηνε να αλλάξω το key για να τα ενεργοποιήσω (κράσαρε χωρίς μήνυμα). Τελικά επανεγκατέστησα τα vista και είχα πρόβλημα με το grub που σβήστηκε, οπότε μπούταρα με dvd να το διορθώσω κοκ. Το ίδιο θα μου έπαιρνε να τα έφτιαχνα από την αρχή.

OpenSource

αν δε κάνω λάθος πρέπει να περνάτε το Image της αρχικής εγκατάστασης χωρίς κανένα Update επάνω...αλλιώς κλειδώνουν.

alkisg

Υπάρχει ένας πολύ βολικός τρόπος να γίνεται backup/restore windows partitions μέσω LTSP και partimage, δηλαδή στο περίπου:
μπουτάρουμε έναν client με εγκατεστημένα windows ως ltsp client,
χρησιμοποιούμε το partimage για να κάνουμε backup του windows partition του στον φάκελο του administrator στον server,
μετά μπουτάρουμε όσους clients θέλουμε που δεν έχουν windows και κάνουμε restore εκεί.
Ένας περιορισμός του partimage είναι ότι το backup partition πρέπει να έχει μικρότερο ή ίσο μέγεθος με το restore partition, κάτι που γίνεται επίσης εύκολα με το gparted στον αρχικό Η/Υ.

Δηλαδή και τα backup και τα restore γίνονται μέσω δικτύου, χωρίς να χρειάζονται CD, χωρίς καν να σηκωνόμαστε από την καρέκλα μας στον server.

Αν ενδιαφέρεται κανείς ας μου πει να γράψω ένα how-to με την πρώτη ευκαιρία...