Wordpress 3.2 στο ΠΣΔ (πρόβλημα διαχείρισης)

Ξεκίνησε από Ιωάννης Γκίνης, 11 Ιουλ 2011, 06:23:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ιωάννης Γκίνης

Καλησπέρα, προσπαθώ να εγκαταστήσω το Wordpress 3.2 στο ΠΣΔ http://1sek-b-peiraia.att.sch.gr
Αντιμετωπίζω όμως κάποιο πρόβλημα όταν προσπαθώ να συνδεθώ σαν διαχειριστής.
ΠαράθεσηWarning: require_once(./wp-load.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in ./admin.php on line 30

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required './wp-load.php' (include_path='.:/var/opt/webstack/php/5.2/pear:/IS/web/lib') in ./admin.php on line 30
Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει;

Επίσης, έχω πρόβλημα με το όνομα http://seksal.mysch.gr το οποίο λειτουργούσε έως ότου μεταφόρτωσα τα αρχεία του wordpress. Yποθέτω ότι έχει να κάνει με caching και πως θα διορθωθεί αργότερα.
Τέλος, δε μπορώ να συνδεθώ στη mysql βάση με το phpmyadmin αλλά ούτε και από τον πίνακα ελέγχου του sch.gr

Ευχαριστώ

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Για τη βάση στείλε στο τεχνικό τμήμα του sch. Θα σε εξυπηρετήσουν.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Ιωάννης Γκίνης

Καλησπέρα,
καταρχάς ευχαριστώ KG για τις συμβουλές σου :)

Για το 1ο πρόβλημα βρήκα ένα workaround εδώ. Δείτε πόσο αυστηρά αντιμετωπίζει η Wordpress το θέμα :D

Για τα άλλα δύο θα απευθυνθώ στο helpdesk αλλά πριν θα πρέπει να λύσουν ένα θέμα με τα δικαιώματα πρόσβασης.

Ευχαριστώ.

sstergou

Στο αρχείο wp-admin/admin.php αντικατέστησε την γραμμή 30 με το εξής :
require_once('../wp-load.php'); //require_once(dirname(dirname(__FILE__)) . '/wp-load.php');


αν δεν δουλέψει τότε αντικατέστησε το '../wp-load.php' με το απόλυτο μονοπάτι του αρχείου wp-load.php (βάζοντάς το μέσα σε εισαγωγικά), μετά μάλλον δεν θα χεις πρόβλημα αλλά αν το θέμα με την dirname είναι γενικότερο τότε λογικά θα σου ξαναχτυπήσει σε άλλο αρχείο.

Δοκίμασε αυτά και αν δεν δουλέψουν τα ξαναλέμε.

Ιωάννης Γκίνης

Ουσιαστικά είναι κάτι αντίστοιχο του
require_once(dirname(dirname(__FILE__)) . './wp-load.php');

που προτείνεται στο Q&A.

Εγώ απλά έχω δύο παρατηρήσεις να κάνω:

  • Γιατί δε χρησιμοποιούν σχετικές διαδρομές όπως κι εσείς κ. Στέργου προτείνατε και
  • Μήπως τελικά οι διαχειριστές του sch θα πρέπει να ασχοληθούν μ' αυτό;
    ΠαράθεσηDefinitely something specific to your server. dirname(dirname(__FILE__)) returns the absolute path to the parent directory of the current directory, so there's no reason you should need to add that . unless some server configuration is off.

Ιωάννης Γκίνης


sstergou

Ίσως να είναι κάποιο bug της php στο sunos που χρησιμοποιείται από το ΠΣΔ, δεν φταίει το wordpress για αυτό.

Δοκίμασες αυτά που είπα πριν και δεν έπαιξαν;

Μάλλον το έχουν υπόψη τους το θέμα στο ΠΣΔ (όπως φαίνεται και στον σύνδεσμο που έδωσες). Επικοινώνησες με την τεχνική στήριξη;

Ιωάννης Γκίνης

#8
Όπως ανέφερα πριν, βρήκα workaround, δηλαδή είμαι εντάξει! Δούλεψε και με τους 3 τρόπους, αυτόν που βρήκα εγώ, αυτόν που προτείνατε εσείς και αυτόν που προτείνει το ΠΣΔ!

Το πρόβλημα τώρα είναι με το dns http://seksal.mysch.gr (500 Internal Server Error) — το οποίο παρεμπιπτόντως να το αναφέρω κι αυτό εδώ, αφού είναι σχολική μονάδα γιατί δε με άφησε να επιλέξω το http://seksal.sch.gr όπως αναφέρεται στην παράγραφο 1 εδώ;;; Αυτό πάει για το helpdesk αλλά κι εκεί υπήρξε πρόβλημα με τα δικαιώματα πρόσβασης όπως προανέφερα.


Ιωάννης Γκίνης

Καλησπέρα,
επαναφέρω το θέμα γιατί χρειάζομαι λίγη βοήθεια... και πάλι :)

Τελευταία, βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με το site αλλά βρέθηκα απέναντι από ένα μεγάλο πρόβλημα.

Δεν μπορώ να μεταφορτώσω πολυμεσικό υλικό κάνοντας χρήση του back-end. Για την ακρίβεια ούτε με ftp μπορώ να το κάνω. Έχω διαβάσει αρκετά αλλά δε θα 'θελα να υιοθετήσω λύση της μορφής 777.

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

fof

Έχω κι εγώ το ίδιο περίπου πρόβλημα..

Θέλω να μεταφορτώσω media files στο WordPress, στο add file όταν ανεβάζω ένα media βγάζει 'http error', ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;;
Ευχαριστώ!

Ιωάννης Γκίνης

Βρήκα "άκρη"  8)

Σε λίγες μέρες θα φτιάξω έναν "οδηγό"...

fof

Ιωάννη... προσωπικά περιμένω τα φώτα σου ....  :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Ιωάννης Γκίνης

Κάτι γρήγορο που ελπίζω να βοηθήσει...

  • Πάμε στις Ρυθμίσεις του back-end
  • Επιλέγουμε Πολυμέσα

  • Στο editbox Θέση μεταφορτώσεων γράφουμε το πλήρες path για το φάκελο uploads, το οποίο το βρίσκουμε στον πίνακα ελέγχου του sch, προσέχοντας μην ξεχάσουμε το public_html (π.χ. /users/att-peiraia/1sek-v-peiraia/1sekbpei/public_html/wp-content/uploads)

fof

by default ισχύει αυτό το path  .../wp-content/uploads


Ιωάννης Γκίνης

Ναι... αλλά με το sch είχαμε πρόβλημα με τα paths... βλέπε προηγούμενα!

alex1alex

εστησα ολοκληρη τη σελιδα του σχολειου απο το σπιτι ...εβαλα μονος μου to wordpress . επαιζε μια χαρα . Τα πρωινα ομως σερνεται και τις πιο πολλες φορες δεν μπαινει καν
βγαζει
The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request GET /wordpress/.

Reason: Error reading from remote server

καμμια ιδεα κανεις;; τζαμπα ο κοπος δηλαδη

παρατηρω οτι το wordpress που εχει το sch ετοιμο παιζει κανονικα !!!
μηπως πρεπει να κανω καμμια ρυθμιση;;