Γενικό Λύκειο > Θεωρία

ΜΕ_ΒΗΜΑ 0

(1/4) > >>

ApoAntonis:
Ήλπιζα οι φετινές οδηγίες να το "ξεπετάξουν" αυτό το ζήτημα. Ίσως να είμαι εγώ χαζούλης και να μην καταλαβαίνω την
χρησιμότητα.

Ας είναι, με ΜΕ_ΒΗΜΑ 0
δεν είναι συντακτικό λάθος, αλλά ταυτόχροντα παραβιάζεται το κριτήριο της περατότητας.

Αν δοθεί τμήμα προγράμματος ή αλγόριθμος (τι ωραίο να δίνονται και τα δύο...πολύ χρήσιμο και αυτό)
και ζητά να διορθωθεί αλλά και να χαρακτηριστεί
που κατατάσσεται;

Η πρώτη εντύπωση είναι στα λογικά, όμως λογικά είναι αυτά που δίνουν μη αναμενόμενο αποτέλεσμα. Το πρόγραμμα εφόσον δεν ολοκληρώνει
την εκτέλεση του δεν παράγει -έστω και μη αναμενόμενα- αποτελέσματα.

Γνώμες; Να πούμε τζιζ κακό και αν μπεί γράψτε το Πάτερ Ημών;

George Eco:
Δες εδώ τι έγινε με αυτό το θέμα λίγο καιρό πριν. Τα συμπεράσματα δικά σου.

P.Tsiotakis:
το πρόγραμμα είναι μορφή αλγορίθμου όπως και η ψευδογλώσσα, όχι διαφορετικό είδος

η παραβίαση της περατότητας με οποιαδήποτε δομή επανάληψης δεν είναι λάθος χρόνου εκτέλεσης;

ApoAntonis:

--- Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 13 Οκτ 2019, 09:08:56 μμ ---δεν είναι λάθος χρόνου εκτέλεσης;

--- Τέλος παράθεσης ---

Πόθεν προκύπτει ότι είναι λάθος χρόνου εκτέλεσης;
Ή αλλιώς υπό ποιόν ορισμό -του βιβλίου- ένας ατέρμονας βρόχος προκαλεί λάθος χρόνου εκτέλεσης;

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να το βαφτήσουμε ότι μας κατέβει, αλλά όπως έγραψα και στην αρχή
οι οδηγίες δεν ψήνονται να αποσαφηνίσουν.

(επίσης, έχουμε πια τα συντακτικά, τα λογικά και τα λάθη που οδηγούν σε αντικανονικό τερματισμό, τι να κάνουμε αυτές είναι οι επιλογές)

...
Για τον αλγόριθμο σε ποιά μορφή δίνεται, δεν είπα ότι είναι άλλο. Είπα ότι είναι ανούσιο αυτό που γίνεται. Ένα και ένα κάνει δύο.
"δίνεται το παρακάτω τμήμα προγράμματος"
"δίνεται το παρακάτω τμήμα αλγορίθμου"

Μην τα βάζετε μαζί μου...δεν είμαι από τους θεματοδότες.

Βέβαια θα μου πείτε ακόμα πρέπει να εξηγούμε γιατί το παράρτημα στο τέλος του προγράμματος αναφέρει και το όνομα
αλλά δεν πειράζει σε ν-επανεκδόσεις από τώρα θα διορθωθεί και αυτό. Μικρότητες.
(ε,ρε γέλια να δοθεί αυτό για συντακτικό λάθος)

P.Tsiotakis:
Επειδή εγώ βασανίζω ανελέητα την ορθή διατύπωση, η διάζευξη "αλγόριθμος ή πρόγραμμα" είναι λανθασμένη.
η διατύπωση αλγορίθμου σε κωδικοποίηση σε ψευδογλώσσα ή σε πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ ή python είτε σε διάγραμμα ροής είναι εναλλακτικές μορφές αλγορίθμου. Συνεπώς, θα πρέπει να διατυπώνεται ορθά.
Προφανώς και η διατύπωση "δίνεται το παρακάτω τμήμα αλγορίθμου", δεν αναφέρεται στην ψευδογλώσσα, αλλά σε οποιαδήποτε μορφή διατύπωσης αλγορίθμου.

Δε συνηθίζω να λέω ότι μου κατέβει, παρότι είναι μόδα της εποχής και των κοινωνικών δικτύων.

Το κεφάλαιο 13 ήταν στην ύλη του μαθήματος από το 1999 μέχρι το 2002 και δεν πρόλαβα να το διδάξω. Αλλά επί 17 έτη δεν είχαμε στη φαρέτρα μας αυτήν την κατηγοριοποίηση λαθών παρά μόνο τα κριτήρια των αλγορίθμων (που δεν περιγράφουν όλες τις καταστάσεις).
Όμως τώρα υπάρχουν τα λάθη χρόνου εκτέλεσης που δεν είναι τα συντακτικά ούτε τα λογικά λάθη.
Τα συντακτικά λάθη δεν οδηγούν στον αντικανονικό τερματισμό του προγράμματος, το πρόγραμμα δεν τρέχει.
Τα λογικά λάθη δεν οδηγούν στον αντικανονικό τερματισμό του προγράμματος, το πρόγραμμα τρέχει κανονικά.

Η παραβίαση των ορίων του πίνακα, οι άπειρες επαναλήψεις κ.α. είναι λάθη χρόνου εκτέλεσης και οδηγούν στον αντικανονικό τερματισμό του προγράμματος.

Στο πλαίσιο στη σελίδα 130 του νέου βιβλίου αναφέρεται η περατότητα αλλά όχι ως λογικό λάθος. Ναι ο συγγραφέας του κομματιού δεν το πρόσεξε.
Και στο παράδειγμα 5.17, η υπέρβαση των ορίων του πίνακα, δεν είναι λογικό λάθος, φαντάζομαι θα διορθωθεί ...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση