Αδυναμία εισαγωγής ταινίας και ήχου σε impress

Ξεκίνησε από aspd, 27 Μαρ 2011, 09:38:33 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Στα ubuntu 10.04, στο impress σε openoffice 3.2, αλλά και σε libreoffice 3.3.1 δεν γίνεται αναπαραγωγή αρχείου mp3 και avi (αυτά δοκίμασα).
Κάνω εισαγωγή->Ταινία και ήχος, επιλέγω το αρχείο mp3, εμφανίζεται ένα εικονίδιο με μεγαφωνάκι αλλά δεν παίζει ούτε σε κανονική προβολή, ούτε σε προβολή παρουσίασης.
Στη γραμμή εργαλείων:Εφαρμογή αναπαραγωγής πολυμέσων, πατώντας αναπαραγωγή δεν κάνει τίποτα και ο ήχος έχει μόνιμα ένα κόκκινο x.
Στο μηχάνημα έχω ήχο, και επίσης ο ήχος παίζει στο impress π.χ. για εναλλαγή διαφανειών.
Από εργαλεία->επιλογές->Java κάνω χρήση ενός ήδη εγκατεστημένου Java runtime environment, και είναι επιλεγμένο το Sun Microsystems Inc. 1.6.0_20 με υποστήριξη προσιτότητας.

Από εφαρμογές->Ήχος και βίντεο->αναπαραγωγή πολυμέσων τα αρχεία παίζουν κανονικά.
Μου φαίνεται σα να μην ξέρει το impress με ποιο πρόγραμμα να παίζει τα αρχεία.
Ευχαριστώ

alkisg

Παράθεση από: alkisg στις 02 Φεβ 2011, 02:11:12 ΜΜ
Με την ευκαιρία να κάνω και μια γενικότερη πρόταση που πιστεύω ότι θα βοηθήσει:
για προβλήματα που δεν αφορούν ΣΕΠΕΗΥ (εννοώ δηλαδή όπου μπορούμε να τα συναντήσουμε και στο σπιτικό μας PC κτλ), καλύτερα να χρησιμοποιείται η κοινότητα του Ubuntu, π.χ. http://forum.ubuntu-gr.org/. Έτσι οι καθηγητές εξοικειώνονται με τις μεθόδους υποστήριξης της κοινότητας και μπορούν πιο γρήγορα να βρίσκουν λύσεις.

Αντίθετα, προβλήματα με LTSP, με εκπαιδευτικό λογισμικό, με squid κτλ, καλύτερα να τα έχουμε συγκεντρωμένα εδώ, αφού είναι πιο εξειδικευμένα και επικεντρωμένα σε ΣΕΠΕΗΥ.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα μάλλον ξεκίνησε να συμβαίνει στην 3.2.0 έκδοση του OpenOffice: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/openoffice.org/+bug/660807
Σχολίασε σε εκείνο το bug report και πάτα "it affects me" ώστε να το λύσουν πιο γρήγορα.
Ως workaround και μέχρι να λυθεί, δοκίμασε όταν βάζεις ήχο ή βίντεο, στο διάλογο ανοίγματος να τσεκάρεις το [v] Σύνδεση, ώστε τα αρχεία πολυμέσων να μην ενσωματώνονται στο .odp.

aspd

#2
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν υπέβαλα αβίαστα την ερώτηση στο ΣΤΕΚΙ.
1. Έκανα ερώτημα στο http://forum.opengr.net/    Δεν πήρα απάντηση.
2. Έβαλα ερώτημα στο http://forum.ubuntu-gr.org/. Πήρα απάντηση να βάλω libreoffice αντί openoffice όπου εκεί γίνεται αναπαραγωγή αρχείων mp3 σωστά. Σε εμένα ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ. Ρώτησα ξανά, δεν πήρα απάντηση.
3. Σκέφτηκα ότι το openoffice δεν είναι εξεζητημένη εφαρμογή και η δημιουργία μίας παρουσίασης που να ενσωματώνει ήχο είναι κάτι συνηθισμένο για σχολική εργασία. Και εγώ για εργασία στο σχολείο για τη Γ' Γυμνασίου τη θέλω και πιστεύω ότι το ίδιο πρόβλημα το έχουν και άλλοι καθηγητές.  Γι'  αυτό και έβαλα το ερώτημα και εδώ. Δεν έκανα σωστά;

aspd

Παράθεση από: alkisg στις 27 Μαρ 2011, 11:10:46 ΠΜ
Το συγκεκριμένο πρόβλημα μάλλον ξεκίνησε να συμβαίνει στην 3.2.0 έκδοση του OpenOffice: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/openoffice.org/+bug/660807
Σχολίασε σε εκείνο το bug report και πάτα "it affects me" ώστε να το λύσουν πιο γρήγορα.
Ως workaround και μέχρι να λυθεί, δοκίμασε όταν βάζεις ήχο ή βίντεο, στο διάλογο ανοίγματος να τσεκάρεις το [v] Σύνδεση, ώστε τα αρχεία πολυμέσων να μην ενσωματώνονται στο .odp.
Το πρόβλημα το έχω και σε openoffice 3.1 που έχω σε ένα partition με ubuntu 9.10.
Έβαλα το it affects me.
Τώρα στο impress:
Στο εισαγωγή-> Ταινία και ήχος δεν έχει κουτάκι "σύνδεση"
Στο εισαγωγή ->αρχείο έχει κουτάκι "σύνδεση", αλλά εκεί εισάγει κείμενα και το κουτάκι δεν είναι ενεργό.
Στο εισαγωγή->αντικείμενο->εισαγωγή αντικειμένου OLE  έχει κουτάκι "σύνδεση", αλλά δεν έχει κάτι για ήχο.
Το μόνο που κατάφερα είναι να κάνω εισαγωγή υπερσύνδεσης, να επιλέξω έγγραφο και να βάλω το path του αρχείου. Αλλά στο σχολείο θα μπλέξουμε με τα paths.

alkisg

Παράθεση από: aspd στις 27 Μαρ 2011, 12:15:32 ΜΜ
Γι'  αυτό και έβαλα το ερώτημα και εδώ. Δεν έκανα σωστά;

Μια χαρά έκανες. Οτιδήποτε πρόβλημα έχουμε αν δεν βρούμε λύση εννοείται θα ρωτήσουμε κι εδώ στο στέκι. Αν και βέβαια εδώ δεν μπορούμε να προσφέρουμε λύση παρά μόνο workarounds. Η σωστή λύση θα προκύψει από τα bug reports σαν αυτό που παρέπεμψα παραπάνω, εκεί είναι ο κατάλληλος χώρος συζήτησης του προβλήματος, ώατε να ενημερωθούν οι developers του openoffice. :)

Πριν απαντήσω, το είχα δοκιμάσει στο 10.04 και μου δούλεψε. Αναλυτικά βήματα:

  • Ανοίγω το Impress του 10.04 το οποίο έχει έκδοση 3.2.1-6ubuntu2~10.04.1. Κάνω νέα παρουσίαση.
  • Πηγαίνω στο μενού Εισαγωγή → Ταινία και ήχος.
  • Διαλέγω τον ήχο που θέλω και πατάω το κουμπί [v] Σύνδεση. Επισυνάπτω screenshot.
  • Πατάω F5 για αναπαραγωγή. Το τραγούδι παίζει κανονικά.

Δεν έχω πρόχειρη εγκατάσταση 9.10 να ελέγξω αν έχει κουμπάκι [v] Σύνδεση ή όχι. Ίσως τότε να μην υποστήριζε "embedding" και έτσι να έκανε Σύνδεση πάντα, οπότε να μην είχε κουμπί επιλογής του. Μπορείς να δοκιμάσεις με το 10.04;

Επίσης, κατά τη σύνταξη της παρουσίασης, επιλέγοντας το εικονίδιο με τον ήχο που έβαλες, θα πρέπει να εμφανίζεται μια γραμμή media player στο κάτω μέρος. Παίζει από εκεί;

aspd

Αυτή τη στιγμή έχω libreoffice 3.3.1 και impress 1:3.31-ubuntu3~lucid2. θα το απεγκαταστήσω και θα ξαναβάλω openoffice για να έχουμε ίδια προγράμματα.
Σε εμένα με εισαγωγή ταινίας και ήχου δεν εμφανίζεται κάτω αριστερά το Σύνδεση.
Επίσης αφού επιλέξω τον ήχο, εμφανίζεται γραμμή media player, αλλά ΔΕΝ παίζει από εκεί. Πατώντας αναπαραγωγή δεν κάνει τίποτα και ο ήχος έχει κόκκινο x, και δεν μπορώ να το αλλάξω.
Θα εγκαταστήσω πάλι το openoffice και θα δοκιμάσω ξανά.



aspd

Στο partition που είχα τα ubuntu 9.1, έστησα 10.04.01 με διαμόρφωση κτλ. Έκανα και εγκατάσταση ενημερώσεων.
Τώρα έχω openoffice 3.2.0. και openoffice.org impress 1:3.2.0-7 ubuntu4.2.
Δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Στο εισαγωγή->Ταινία και ήχος δεν εμφανίζει κουμπάκι "Σύνδεση" και  η γραμμή εργαλείων του media player δεν παίζει τίποτα.

alkisg

Ουπς πριν καιρό είχα βάλει το openoffice από το lucid-proposed αποθετήριο, οπότε δεν είχα την κλασσική έκδοση της 10.04.
Έκανα downgrade και τώρα έχουμε την ίδια έκδοση.
Εμένα όλα παίζουν κανονικά με τη μία. Εισαγωγή → Ταινία και ήχος. Δοκίμασα και με .mp3 και με .mov ταινία.
Κουμπάκι [v] Σύνδεση δεν υπάρχει πια, γιατί προφανώς δεν επιτρέπει ενσωμάτωση, έτσι κι αλλιώς κάνει σύνδεση.

Άρα δεν πρόκειται για το πρόβλημα που αναφέρεται στο bug report, εσύ έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα. Είναι πολύ περίεργο το ότι στο έκανε μετά από καθαρή εγκατάσταση. Το έχεις δοκιμάσει σε άλλον Η/Υ, έστω και κατευθείαν από το live cd; Αν σε άλλον παίζει, να επικεντρωθούμε στο υλικό του πρώτου, π.χ. μπορεί να έχεις πολλαπλές εξόδους στην κάρτα ήχου και το openoffice να μπλέκεται και να παίζει σε κάποια έξοδο που δεν είναι συνδεδεμένη με ηχεία.

aspd

Δοκίμασα και σε έναν άλλον υπολογιστή με ubuntu 10.04 και επίσης δε δουλεύει.
Επισυνάπτω το αρχείο δοκιμή όπου έχω βάλει ένα mp3 με εισαγωγή->Ταινία και ήχος. Το mp3 το επισυνάπτω επίσης. Αυτό δουλεύει;

alkisg

#9
$ sudo strace -e trace=file -p 4127 2>&1 | grep .mp3
open("/home/alkisg/Desktop/test/??????.mp3", O_RDONLY|O_LARGEFILE) = -1 ENOENT (No such file or directory)


Φαίνεται να έχει πρόβλημα με τα ελληνικά ονόματα στα mp3 (τα ερωτηματικά παραπάνω).
Δοκίμασε να το μετονομάσεις σε αγγλικά, εμένα μου δούλεψε.
Αν δεν παίξει, δοκίμασε να είσαι και σε εξολοκλήρου αγγλικό μονοπάτι (άρα όχι π.χ. στην Επιφάνεια εργασίας).

edit: γιατί όντως στην Επιφάνεια εργασίας δεν παίζει:
$ sudo strace -e trace=file -p 2188 2>&1 | grep .mp3
open("/home/alkisg/????????? ????????/arxiko.mp3", O_RDONLY|O_LARGEFILE) = -1 ENOENT (No such file or directory)


Βρήκα και ένα σχετικό bug report: http://openoffice.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=101915

aspd

Το πρόβλημα λύθηκε όπως είπες.
Στον υπολογιστή στο σχολείο αντέγραψα τα αρχεία στο /tmp και κοίταξα να έχουν τα mp3 αγγλικά ονόματα και η μουσική έπαιξε κανονικά, ενώ αν τα έχω στην επιφάνεια εργασίας ή αν στο όνομα έχω ελληνικά δεν τα παίζει.
Στο σπίτι τα αρχεία που δοκίμαζα ήταν στην επιφάνεια εργασίας.
Ευχαριστώ πολύ.

alkisg

Το επόμενο βήμα τώρα είναι να αναφερθεί στους developers ώστε να το διορθώσουν.
Το σχετικό bug report του openoffice έχει μόνο 2 σχόλια, οπότε προφανώς οι developers δεν θα το βάλουν ψηλά στις προτεραιότητές τους:
http://openoffice.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=101915

Στον bug tracker του libreoffice δεν πρέπει να υπάρχει καν, πρέπει να ανοιχτεί εξ' αρχής:
https://bugs.freedesktop.org/enter_bug.cgi?product=LibreOffice

Αξίζει τον κόπο να αναφέρουμε τα bugs και να επιμένουμε μέχρι να λυθούν. Αλλιώς δεν έχουν νόημα οι κοινοτικές προσπάθειες. Και ειδικά περιπτώσεις όπου τα προβλήματα αφορούν πολλούς και έχουν συγκεκριμένα workarounds, είναι και πιο εύκολο στους developers να τα εντοπίσουν και να τα λύσουν.

aspd


icemanone1

Λοιπόν έτυχε να έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα σε φορητό με Win7, OpenOffice 4.0, και δεν έπαιζε το τραγούδι με τίποτα, άλλες φορές μου έδειχνε μια μαύρη διαφάνεια και ένα ηχειάκι αλλά τίποτα δεν έπαιζε, άλλοτε έπαιζε το τραγούδι και δεν σταμάταγε ούτε μετά το τέλος της παρουσίασης και άλλοτε αφού έκανα εισαγωγή του mp3, έπαιζε το τραγούδι και με κάθε διαφάνεια ξανάρχιζε, κλπ. Τελικά έσβησα το αρχείο ήχου και το τραγούδι έπαιζε ακόμα όταν ξεκίναγα την παρουσίαση...Αν και δε με νοιάζει πια γιατί θα παίξω τις διαφάνειες χωρίς ήχο, θα δοκιμάσω αυτό με τα Ελληνικά στο path, φαίνεται λογικό...και βέβαια το όνομα του τραγουδιού, το έχω στα Αγγλικά...Ελπίζω να φταίει το path...Αλλιώς είναι serious bug... Aυτά κι ευχριστώ, από την πλευρά μου...