ΕΧΕΤΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΟΛΟΙ ΤΟ E SCHOOL;

Ξεκίνησε από geprgia, 28 Ιουν 2010, 10:58:20 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

geprgia

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που δεν έχει εγκαταστήσει το e school και ούτε σκοπεύει;

dora

ΕΓΩ! ...ΕΓΩ!

Δεν το έχω εγκαταστήσει (είμαι σε γυμνάσιο), ο διευθυντής από μόνος του προσπάθησε να το δουλέψει. Εγώ αρνήθηκα "πεισματικά" θα έλεγα. Δεν ξέρω ούτε πως ανοίγει.

Αυτό που ξέρω και ακούω είναι ότι δεν το χρησιμοποιεί καθόλου. Σαν σχολείο περνάει τους βαθμούς σε ένα πρόγραμμα δικό του γραμμένο στην Αccess.

Μάλιστα μια μέρα που τον είχα ακούσει να μιλά στο τηλέφωνο με κάποια σχετική υπηρεσία, τους τα έχωνε κανονικότατα....τους έλεγε "κάντε το πρώτα να δουλεύει σωστά, να σηκώνεται τα τηλέφωνα όταν σας καλούμε" .....και άλλα τέτοια.


VAIOS

Στο δικό μου Γυμνάσιο επίσης δεν  έχουμε εγκαταστήσει το eschool. Επειδή είδα από την αρχή πως θα έμπλεκα και επειδή στο σχολείο μου έχω αναλάβει σχεδόν τα πάντα (πρόγραμμα, Νέστωρ, εργαστήριο, Survey, βοηθάω στα οικονομικά και στην ΠΔΣ (είναι γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις)) όταν ήρθε η ώρα για εγκατάσταση τουeschool  αγόρασα ram για τον υπολογιστή του γραφείου του έκανα και φορματ και λέω στον Διευθυντή να ορίσει κάποιον υπεύθυνο για το eschool και εγώ μόνο βοηθός. Τελικά ο υπεύθυνος δεν έκανε τίποτα αφού ακόμα περιμένει των τεχνικό για να το εγκαταστήσει που θέλει να έρθει απόγευμά αλλά εμείς δουλεύουμε μόνο πρωί (μπάχαλο). Όπως και να έχει το σημαντικό από ότι κατάλαβα είναι να λες ξεκινήστε ορίστε υπεύθυνο και εγώ όπου μπορώ βοηθός.

tom

Παιδιά ήδη υπάρχουν 3 θέματα για το eSchool. Γιατί ανοίξατε και τέταρτο;
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

dora

Θεωρώ ότι είναι εντελώς διαφορετικό θέμα. Καλώς ανοίχτηκε και περιμένω να δω πόσοι είμαστε.............................. >:D

evry

Δηλαδή ποιος είναι ο σκοπός του θέματος? Να γίνει μια στατιστική έρευνα για το πόσοι έχουν καταφέρει να εγκαταστήσουν το eschool? διότι τα τεχνικά προβλήματα κατά την εγκατάσταση αναλύονται σε άλλο θέμα.
Αν είναι να βάλουμε και ψηφοφορία
   
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dora

Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι θέμα στατιστικής έρευνας ή ψηφοφορίας, αλλά καλά είναι να ακουστούν οι λόγοι οι οποίοι δεν εγκαταστήθηκε ή ακόμη και οι λόγοι για τους οποίους έχει σταματήσει να χρησιμοποιείται.

dim

Παράθεση από: tom στις 28 Ιουν 2010, 06:42:54 ΜΜ
Παιδιά ήδη υπάρχουν 3 θέματα για το eSchool. Γιατί ανοίξατε και τέταρτο;
Και νομίζεις πως είναι αρκετά :D?? Αστείο ήταν ;D!!!
Παράθεση από: evry στις 28 Ιουν 2010, 09:40:51 ΜΜ
Δηλαδή ποιος είναι ο σκοπός του θέματος? πόσοι έχουν καταφέρει να εγκαταστήσουν το eschool?
Παράθεση από: dora στις 28 Ιουν 2010, 10:04:51 ΜΜ
καλά είναι να ακουστούν οι λόγοι για τους οποίους δεν εγκαταστήθηκε ή ακόμη και οι λόγοι για τους οποίους έχει σταματήσει να χρησιμοποιείται.
+++++++++++++++++++++++
Γιατι θα ξανάρθει και ο Σεπτέμβριος για νέους και παλιούς!!!

ipop

Σε εμάς είχε έρθει στην αρχή της χρονιάς ένας συνάδελφος εγκατέστησε το e-school και δεν το λειτουργήσαμε γιατί δεν υπήρχε το σχολείο μας σαν ονομασία περασμένο. Επί 3 μήνες περιμέναμε. Πολλά τηλεφωνα και e-mail αλλά καμία απάντηση. Κάποια στιγμή χρειάστηκε ξανα εγκαταστήσουμε το e-school αλλά μας έβγαζε πρόβλημα με την sql (το λειτουργικό είναι vista) ενώ την ονομάσία του σχολείου την περάσανε. Προσπαθήσαμε διάφορα αλλά τίποτα. Βέβαια τηλεφωνικά δεν απαντάει κανένας, στα e-mail επίσης δεν απαντάne. Έχω βγάλει εκτύπωση τα e-mail μου και περιμένω. Εύχομαι να μην μου απαντήσουν ή να απαντήσουν όταν λύσουν όλα τα προβλήματα με το εν λόγο λογισμικό. Συνεχίζουμε και δουλεύουμε τον έπαφο τοπικά όπως παλιά. Καλό καλοκάιρι σε όλους.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: ipopipop στις 28 Ιουν 2010, 11:28:34 ΜΜ
Σε εμάς είχε έρθει στην αρχή της χρονιάς ένας συνάδελφος εγκατέστησε το e-school και δεν το λειτουργήσαμε γιατί δεν υπήρχε το σχολείο μας σαν ονομασία περασμένο. Επί 3 μήνες περιμέναμε. Πολλά τηλεφωνα και e-mail αλλά καμία απάντηση. Κάποια στιγμή χρειάστηκε ξανα εγκαταστήσουμε το e-school αλλά μας έβγαζε πρόβλημα με την sql (το λειτουργικό είναι vista) ενώ την ονομάσία του σχολείου την περάσανε. Προσπαθήσαμε διάφορα αλλά τίποτα. Βέβαια τηλεφωνικά δεν απαντάει κανένας, στα e-mail επίσης δεν απαντάne. Έχω βγάλει εκτύπωση τα e-mail μου και περιμένω. Εύχομαι να μην μου απαντήσουν ή να απαντήσουν όταν λύσουν όλα τα προβλήματα με το εν λόγο λογισμικό. Συνεχίζουμε και δουλεύουμε τον έπαφο τοπικά όπως παλιά. Καλό καλοκάιρι σε όλους.
Να ξέρεις ότι στο email πάντα υπάρχει απάντηση.
Εδώ και 2 μήνες επικοινωνώ μόνο με mail και πολλές φορές η απάντηση είναι την ίδια ημέρα(μάλιστα μια απάντηση ήρθε σε 20 λεπτά!!!)
Από ότι έχω καταλάβει σε απλά ζητήματα απανάνε σε μια ημέρα. Σε ποιό δύσκολες περιπτώσεις υπάρχει καθυστέρηση(.
Είναι θέμα χρόνου να λάβεις απάντηση(μεγαλύτερη αναμονή είχα 7 ημέρες)

ipop

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 30 Ιουν 2010, 10:38:50 ΠΜ
Να ξέρεις ότι στο email πάντα υπάρχει απάντηση.
Εδώ και 2 μήνες επικοινωνώ μόνο με mail και πολλές φορές η απάντηση είναι την ίδια ημέρα(μάλιστα μια απάντηση ήρθε σε 20 λεπτά!!!)
Από ότι έχω καταλάβει σε απλά ζητήματα απανάνε σε μια ημέρα. Σε ποιό δύσκολες περιπτώσεις υπάρχει καθυστέρηση(.
Είναι θέμα χρόνου να λάβεις απάντηση(μεγαλύτερη αναμονή είχα 7 ημέρες)

Οκ! Θα περιμένω από Σεπτέμβριο τώρα.

veni

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 30 Ιουν 2010, 10:38:50 ΠΜ
Να ξέρεις ότι στο email πάντα υπάρχει απάντηση.
Εδώ και 2 μήνες επικοινωνώ μόνο με mail και πολλές φορές η απάντηση είναι την ίδια ημέρα(μάλιστα μια απάντηση ήρθε σε 20 λεπτά!!!)
Από ότι έχω καταλάβει σε απλά ζητήματα απανάνε σε μια ημέρα. Σε ποιό δύσκολες περιπτώσεις υπάρχει καθυστέρηση(.
Είναι θέμα χρόνου να λάβεις απάντηση(μεγαλύτερη αναμονή είχα 7 ημέρες)

5 μήνες είναι πολλοί για να μην υπάρχει απάντηση;
Να περιμένω λίγο ακόμα;

Τι μου λέτε τώρα!    γκρρρργκρρρρ...
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

poursali

Παράθεση από: veni στις 01 Ιουλ 2010, 09:25:20 ΜΜ
5 μήνες είναι πολλοί για να μην υπάρχει απάντηση;
Να περιμένω λίγο ακόμα;

veni, αν δεν απαντήσουνε σε μία βδομάδα καλό είναι να στέλνεις ένα follow-up email.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: veni στις 01 Ιουλ 2010, 09:25:20 ΜΜ
5 μήνες είναι πολλοί για να μην υπάρχει απάντηση;
Να περιμένω λίγο ακόμα;

Τι μου λέτε τώρα!    γκρρρργκρρρρ...

κατέθεσα την προσωπική εμπειρία που είχα με την αποστολή mail στην τεχνική υποστήριξή. Κατά την όλη διαδικασία χρήσης του eschool έχω αποστείλει σχεδόν 10 μηνύματα για διάφορα θέμα και σε όλα έχω λάβει απάντηση.
Μάλλον κάτι συνέβη  στην περίπτωσή σου.
Ο poursali σου έδωσε την απάντηση

dim

#14
.

nikos33

το έβαλα στην αρχή μόνο και μόνο για να υπάρχει.

δε το δούλεψα ποτέ!

dim

Συνάδελφοι

Θα ήθελα να ρωτήσω:
1. Αν σήμερα το έχετε όλοι πλέον στα σχολεία σας και το δουλεύετε.
2. Το έχει αναλάβει εξ ολοκλήρου ένας εκπαιδευτικός? Αν περισσότεροι... κάτω από ποιο πλαίσιο.
3. Συνεχίζει να έχει τα προβληματάκια της αρχής?
4. Κάποιος που θέλει να το ξεκινήσει από που ξεκινάει. Υπάρχουν κάπου σημειώσεις... λιτές και απέριττες?
    Στο σχολείο μου υπήρχε τα τελευταία 3 έτη. Φέτος δεν το έχουμε ακουμπήσει. Εισαγωγή πρώτης, και η πρώτη στη δευτέρα, η   
    δευτέρα στην   τρίτη δεν έχει γίνει.... κτλ κτλ
5. Χρόνος.... αυτός ο πολύτιμος χρόνος.... πόσο χρόνο θέλει σε καθημερινή βάση?
6. Το πακετάκι με τις απουσίες είναι αναγκαίο? Δεν μπορούμε να εισάγουμε μόνο το σύνολο εφόσον κρατούνται και στους υπεύθυνους τμημάτων εγγράφως?
7. Στην περίπτωση που δεν το δουλευετ με ποιο τρόπο βγάζετε βαθμολογίες?

Ευχαριστώ πολύ :)

gimnasio

και μεις ακόμη νέστωρα έχουμε. Στην αρχή το είχαμε εγκαταστήσει χωρίς να το δουλεύουμε και επειδή δεν έγινε συγχρονισμός χάθηκαν τα δεδομένα. Μετά έγινε και φορμάτ και δεν το ξαναεγκαταστήσαμε.

Σε 2 γυμνάσια που γνωρίζω δε το δουλεύουν.