Αναζητηση της σωστης σχολης

Ξεκίνησε από Konstantinos.a, 17 Ιουν 2015, 10:45:51 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Konstantinos.a

Καλημερα σας!
Φετος εδωσα πανελλαδικες εξετασεις και νομιζω εχω γραψει αρκετα καλα αν εξαιρεσω τα Μαθηματικα οπου περιμενα μεγαλο βαθμο αλλα τελικα δεν μπορεσα να ανταπεξελθω σε τοσο δυσκολα θεματα.
Θελω, λοιπον, να γινω προγραμματιστης. Το προβλημα μου ειναι οτι οι περισσοτερες σχολες δινουν πολυ γενικες γνωσεις και οχι απαραιτητα εφοδια για τον προγραμματισμο σαν επαγγελμα. Κοιταζοντας τα προγραμματα μαθηματων των σχολων ξεχωρισα μεσα απο το "Χαος" μονο τρεις οι οποιες κατ'εμε εχουν στραφει πιο πολυ στο πρακτικο κομματι της επιστημης και του προγραμματισμου ειδικοτερα. Με σειρα προτεραιοτητας εχω ξεχωρισει το τμημα Μηχανικων Η/Υ και πληροφορικης στην Πατρα και το ιδιο τμημα στα Ιωαννινα καθως και το τμημα Επιστημης των υπολογιστων στο Ηρακλειο Κρητης. Θελω πολυ να παω στο τελευταιο γιατι εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια και ξερω οτι εχει δωσει βαση στην ερευνα λογω οτι σχετιζεται με το ΙΤΕ. Το προβλημα ειναι οτι οι δικοι μου δεν βρισκονται και στην πιο καλη οικονομικη κατασταση και δεν θελω να τους επιβαρυνω με τα επιπλεον εξοδα που φερει μια σχολη σε τοσο μεγαλη αποσταση απο το σπιτι μου (μενω επαρχια) αρα προσπαθω να πιασω μια σχολη οσο πιο κοντα γινεται σε εμενα Εχω γραψει περιπου 15000 μορια ισως και λιγο πιο κατω, σιγουρα με κριτηριο τις βασεις του 2014 πιανω καποια απο τις τρεις σχολες. Το ερωτημα μου ειναι, τι ακριβως θα μπορω να κανω μολις βγω απο καποια απο αυτες τις σχολες; Εγω θελω να ασχοληθω αποκλειστικα με την αναπτυξη εφαρμογων, καθαρα με προγραμματισμο και χωρις αλλες προσμιξεις οπως δικτυα για παραδειγμα. Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν το τμημα πληροφορικης του ΠΑΠΕΙ και του ΟΠΑ ειναι "καλα" με κριτηριο αυτο που θελω εγω. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Konstantinos.a στις 17 Ιουν 2015, 10:45:51 ΠΜ
Καλημερα σας!
Φετος εδωσα πανελλαδικες εξετασεις και νομιζω εχω γραψει αρκετα καλα αν εξαιρεσω τα Μαθηματικα οπου περιμενα μεγαλο βαθμο αλλα τελικα δεν μπορεσα να ανταπεξελθω σε τοσο δυσκολα θεματα.
Θελω, λοιπον, να γινω προγραμματιστης. Το προβλημα μου ειναι οτι οι περισσοτερες σχολες δινουν πολυ γενικες γνωσεις και οχι απαραιτητα εφοδια για τον προγραμματισμο σαν επαγγελμα. Κοιταζοντας τα προγραμματα μαθηματων των σχολων ξεχωρισα μεσα απο το "Χαος" μονο τρεις οι οποιες κατ'εμε εχουν στραφει πιο πολυ στο πρακτικο κομματι της επιστημης και του προγραμματισμου ειδικοτερα. Με σειρα προτεραιοτητας εχω ξεχωρισει το τμημα Μηχανικων Η/Υ και πληροφορικης στην Πατρα και το ιδιο τμημα στα Ιωαννινα καθως και το τμημα Επιστημης των υπολογιστων στο Ηρακλειο Κρητης. Θελω πολυ να παω στο τελευταιο γιατι εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια και ξερω οτι εχει δωσει βαση στην ερευνα λογω οτι σχετιζεται με το ΙΤΕ. Το προβλημα ειναι οτι οι δικοι μου δεν βρισκονται και στην πιο καλη οικονομικη κατασταση και δεν θελω να τους επιβαρυνω με τα επιπλεον εξοδα που φερει μια σχολη σε τοσο μεγαλη αποσταση απο το σπιτι μου (μενω επαρχια) αρα προσπαθω να πιασω μια σχολη οσο πιο κοντα γινεται σε εμενα Εχω γραψει περιπου 15000 μορια ισως και λιγο πιο κατω, σιγουρα με κριτηριο τις βασεις του 2014 πιανω καποια απο τις τρεις σχολες. Το ερωτημα μου ειναι, τι ακριβως θα μπορω να κανω μολις βγω απο καποια απο αυτες τις σχολες; Εγω θελω να ασχοληθω αποκλειστικα με την αναπτυξη εφαρμογων, καθαρα με προγραμματισμο και χωρις αλλες προσμιξεις οπως δικτυα για παραδειγμα. Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν το τμημα πληροφορικης του ΠΑΠΕΙ και του ΟΠΑ ειναι "καλα" με κριτηριο αυτο που θελω εγω. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Καλημέρα

Θα σου πω κάτι πολύ απλό. Όλες οι σχολές που αναφέρεις σου δίνουν την δυνατότητα να μάθεις ότι χρειάζεσαι γύρω απο προγραμματισμό
Από σένα εξαρτάται πόσο θα ασχοληθείς και τι θα μάθεις και κυρίως μέσω των εργασιών ανά εξάμηνο

Για το ΟΠΑ, θα σου πω (λόγω του ότι είμαι απόφοιτος του και επειδή έχω πολλούς μαθητές μου ως φοιτητές εκεί) ότι γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά

O κορμός των μαθημάτων Πληροφορικής είναι κοινός για όλες τις σχολές

Konstantinos.a

Ευχαριστω για την απαντηση, μαλλον θα βαλω πρωτα το ΟΠΑ και μετα ολα τα αλλα. Δεν βλεπω τον λογο να βαλω αλλες σχολες αφου αυτες που ηδη εχω επιλεξει καλυπτουν ολες τις αναγκες που μπορω να εχω

itt

Παράθεση από: Konstantinos.a στις 17 Ιουν 2015, 10:45:51 ΠΜ
Καλημερα σας!
Φετος εδωσα πανελλαδικες εξετασεις και νομιζω εχω γραψει αρκετα καλα αν εξαιρεσω τα Μαθηματικα οπου περιμενα μεγαλο βαθμο αλλα τελικα δεν μπορεσα να ανταπεξελθω σε τοσο δυσκολα θεματα.
Θελω, λοιπον, να γινω προγραμματιστης. Το προβλημα μου ειναι οτι οι περισσοτερες σχολες δινουν πολυ γενικες γνωσεις και οχι απαραιτητα εφοδια για τον προγραμματισμο σαν επαγγελμα. Κοιταζοντας τα προγραμματα μαθηματων των σχολων ξεχωρισα μεσα απο το "Χαος" μονο τρεις οι οποιες κατ'εμε εχουν στραφει πιο πολυ στο πρακτικο κομματι της επιστημης και του προγραμματισμου ειδικοτερα. Με σειρα προτεραιοτητας εχω ξεχωρισει το τμημα Μηχανικων Η/Υ και πληροφορικης στην Πατρα και το ιδιο τμημα στα Ιωαννινα καθως και το τμημα Επιστημης των υπολογιστων στο Ηρακλειο Κρητης. Θελω πολυ να παω στο τελευταιο γιατι εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια και ξερω οτι εχει δωσει βαση στην ερευνα λογω οτι σχετιζεται με το ΙΤΕ. Το προβλημα ειναι οτι οι δικοι μου δεν βρισκονται και στην πιο καλη οικονομικη κατασταση και δεν θελω να τους επιβαρυνω με τα επιπλεον εξοδα που φερει μια σχολη σε τοσο μεγαλη αποσταση απο το σπιτι μου (μενω επαρχια) αρα προσπαθω να πιασω μια σχολη οσο πιο κοντα γινεται σε εμενα Εχω γραψει περιπου 15000 μορια ισως και λιγο πιο κατω, σιγουρα με κριτηριο τις βασεις του 2014 πιανω καποια απο τις τρεις σχολες. Το ερωτημα μου ειναι, τι ακριβως θα μπορω να κανω μολις βγω απο καποια απο αυτες τις σχολες; Εγω θελω να ασχοληθω αποκλειστικα με την αναπτυξη εφαρμογων, καθαρα με προγραμματισμο και χωρις αλλες προσμιξεις οπως δικτυα για παραδειγμα. Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν το τμημα πληροφορικης του ΠΑΠΕΙ και του ΟΠΑ ειναι "καλα" με κριτηριο αυτο που θελω εγω. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να σκεφτείς. Αρχικά είναι ότι το computer science έχει ενα μεγάλο μαθηματικό υπόβαθρο που αξίζει να μελετήσεις εαν θες να γίνεις ανταγωνιστικός. Ένα προπτυχιακό curriculum μπορεί να στο προσφέρει σε ικανοποιητικό βαθμό οπότε είναι και η πιο βασική παράμετρος που πρέπει να σταθμήσεις σε μια τέτοια συζήτηση. Το δεύτερο κομμάτι είναι ότι η δουλειά του προγραμματιστή είναι engineering (ακόμα και αν δεν έχει τόσο αυστήρα disciplines, αφού είναι πολύ νέος τομέας) οπότε το να γνωρίζεις πώς δουλεύει όλη η πλατφόρμα σου (κάτι απίστευτα περίπλοκο) είναι το δεύτερο κομμάτι που σε κάνει ανταγωνιστικό. Το πρώτο σκέλος λοιπόν είναι αυτό που θα πάρεις από τις πανεπιστημιακές σπουδές σου, εαν έχεις την διάθεση να μελετήσεις. Το δεύτερο είναι πολύ πιο δύσκολο να το πάρεις και πιστεύω ότι γενικά οι σχολές το θίγουν πολυ επιφανειακά. Αυτό που εσύ δηλαδή αποκαλείς πρακτικό κομμάτι του προγραμματισμού ίσως δεν είναι αυτό που νομίζεις. Δεν ξέρω γιατί πιστεύεις ότι αυτές οι σχολές πετυχαίνουν κάτι παραπάνω, πιθανώς θα ήθελες να επεκταθείς σε αυτό το κομμάτι.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το να πάρεις μια απόφαση που στηρίζεται στο ότι μια σχολή είναι πιο πρακτική θεωρώ πώς είναι άστοχο. Εκτός άμα εσύ με το "πρακτική" ερμηνεύεις κάτι άλλο που δεν αντιλαμβάνομαι.

Konstantinos.a

Το πρακτικο σε μια σχολη το βλεπω με βαση τα μαθηματα της, δηλαδη μια σχολη η οποια αποτελειται κυριως απο μαθηματικα και μαθηματα σχετικα με αυτα και φυσικα μαθηματα προγραμματισμου, για εμενα θεωρειται πρακτικη με την εννοια οτι τα μαθηματικα σου δινουν εφοδια για να βελτιστοποιησεις τους αλγοριθμους σου, ολα συντελουν στην πραγματοποιηση του πρωταρχικου σκοπου σου. Προσωπικα πιστευω οτι τα μαθηματικα ειναι το πιο σημαντικο εφοδιο στον προγραμματισμο, ειναι το αγαπημενο μου μαθημα και εκτος απο την "τρελα" μου για τον προγραμματισμο πιστευω οτι θα βοηθησει πολυ η αγαπη μου για τα μαθηματικα να πετυχω σαν προγραμματιστης. Καταλαβαινω οτι ειναι σημαντικο να ασχολουμαι μονος μου με το αντικειμενο καθως ο χρονος που εχουμε για να μαθουμε προγραμματισμο στο πανεπιστημιο δεν ειναι αρκετος, αρα θα εχουμε καποιον να μας δειχνει τον δρομο(καθηγητης) αλλα εμεις θα κανουμε ενα μεγαλο μερος της δουλειας σπιτι.

Θα μπορουσες λιγο να μου εξηγησεις τι εννοεις λεγοντας "να ξερεις πως δουλευει η πλατφορμα σου";
Ευχαριστω για τον χρονο σου

itt

Παράθεση από: Konstantinos.a στις 17 Ιουν 2015, 08:25:37 ΜΜ
Το πρακτικο σε μια σχολη το βλεπω με βαση τα μαθηματα της, δηλαδη μια σχολη η οποια αποτελειται κυριως απο μαθηματικα και μαθηματα σχετικα με αυτα και φυσικα μαθηματα προγραμματισμου, για εμενα θεωρειται πρακτικη με την εννοια οτι τα μαθηματικα σου δινουν εφοδια για να βελτιστοποιησεις τους αλγοριθμους σου, ολα συντελουν στην πραγματοποιηση του πρωταρχικου σκοπου σου. Προσωπικα πιστευω οτι τα μαθηματικα ειναι το πιο σημαντικο εφοδιο στον προγραμματισμο, ειναι το αγαπημενο μου μαθημα και εκτος απο την "τρελα" μου για τον προγραμματισμο πιστευω οτι θα βοηθησει πολυ η αγαπη μου για τα μαθηματικα να πετυχω σαν προγραμματιστης. Καταλαβαινω οτι ειναι σημαντικο να ασχολουμαι μονος μου με το αντικειμενο καθως ο χρονος που εχουμε για να μαθουμε προγραμματισμο στο πανεπιστημιο δεν ειναι αρκετος, αρα θα εχουμε καποιον να μας δειχνει τον δρομο(καθηγητης) αλλα εμεις θα κανουμε ενα μεγαλο μερος της δουλειας σπιτι.

Θα μπορουσες λιγο να μου εξηγησεις τι εννοεις λεγοντας "να ξερεις πως δουλευει η πλατφορμα σου";
Ευχαριστω για τον χρονο σου


Σε όλες τις σχολές CS στην Ελλάδα διδάσκονται μαθηματικά και γλώσσες προγραμματισμού πάντως, οπότε δεν ξέρω πώς ακριβώς τις διαχώρισες.

Η πλατφόρμα σου είναι όλο το stack στο οποίο κάνεις develop την εφαρμογή σου. Είναι αδιανόητο πχ να κάνεις application development σε Windows και να μην γνωρίζεις σε μεγάλο βαθμό πώς δουλεύει το λειτουργικό, ανεξάρτητα εαν είναι managed ή umanaged η εφαρμογή σου. Είναι τεράστιο συν να μπορείς να διάβαζεις x86 assembly για να μπορείς να κάνεις debug με τους native debuggers, κώδικα που έχει υποστεί aggressive optimizations. Ειδικά third-party βιβλιοθήκες που δεν έχεις καν access στο source. Οι native debuggers που ανέφερα, μαζί με όλο το diagnostic οικοσύστημα των Windows είναι επίσης κάτι που θα πρέπει να μελετήσεις. Στο ίδιο πνεύμα, εαν γράφεις με .NET πρέπει προφανώς να γνωρίζεις ακριβώς την αρχικτεκτονική (και την φιλοσοφία) του framework, πώς κάνει interact με το λειτουργικό, να έχεις μια ιδέα για την υλοποίηση του CLR. Ομοίως προφανώς και για την Java. Το πόση γνώση θα αποκτήσεις πάνω σε αυτά τα πράγματα είναι που θα σε ξεχωρίσει και θα σου δώσει ανταγωνιστικότητα.

dpa2006

#6
Παράθεση από: Konstantinos.a στις 17 Ιουν 2015, 08:25:37 ΜΜ
Το πρακτικο σε μια σχολη το βλεπω με βαση τα μαθηματα της, δηλαδη μια σχολη η οποια αποτελειται κυριως απο μαθηματικα και μαθηματα σχετικα με αυτα και φυσικα μαθηματα προγραμματισμου, για εμενα θεωρειται πρακτικη με την εννοια οτι τα μαθηματικα σου δινουν εφοδια για να βελτιστοποιησεις τους αλγοριθμους σου, ολα συντελουν στην πραγματοποιηση του πρωταρχικου σκοπου σου. Προσωπικα πιστευω οτι τα μαθηματικα ειναι το πιο σημαντικο εφοδιο στον προγραμματισμο, ειναι το αγαπημενο μου μαθημα και εκτος απο την "τρελα" μου για τον προγραμματισμο πιστευω οτι θα βοηθησει πολυ η αγαπη μου για τα μαθηματικα να πετυχω σαν προγραμματιστης. Καταλαβαινω οτι ειναι σημαντικο να ασχολουμαι μονος μου με το αντικειμενο καθως ο χρονος που εχουμε για να μαθουμε προγραμματισμο στο πανεπιστημιο δεν ειναι αρκετος, αρα θα εχουμε καποιον να μας δειχνει τον δρομο(καθηγητης) αλλα εμεις θα κανουμε ενα μεγαλο μερος της δουλειας σπιτι.

Θα μπορουσες λιγο να μου εξηγησεις τι εννοεις λεγοντας "να ξερεις πως δουλευει η πλατφορμα σου";
Ευχαριστω για τον χρονο σου

Τα μαθηματικά είναι απαραίτητα σε ότι κάνεις ακόμα και στην γλωσσολογία.
Οι μαθηματικοί διδάσκονται το μάθημα ΓΛΩΣΣΕΣ-ΜΗΧΑΝΕΣ-ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΕΣ
Εισαγωγή στη θεωρητική πληροφορική : γλώσσες-μηχανές-γραμματικές του Μποζαπαλίδη π.χ.στη Θεσσαλονίκη,κάποιο άλλο αλλού.
Όσον αφορά τα τμήματα Πληροφορικής έχουν 1 ή 2 μαθήματα Λογισμού και ένα μάθημα Διακριτών Μαθηματικών.
Είτε σε ΑΕΙ, είτε σε ΑΤΕΙ:
Πληροφορικής ΑΠΘ
Πληροφορικής Αθήνας
συμφωνώ έχει επιπλέον μαθήματα μαθηματικών σε σχέση με άλλα τμήματα,οφείλεται μάλλον στις καταβολές του ως τμήμα.
ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνας

Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτη όπως θα δεις υπόβαθρο (Μαθηματικά,Φυσική) 1 μάθημα

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science