Pascal

Ξεκίνησε από joanna, 04 Νοε 2008, 12:05:31 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xryka

Ωραία ας επικοινωνήσουμε όλοι με τουσ συμβούλους μας για να δούμε μήπως γίνει κατι......

Βρακόπουλος Αθανάσιος Λ.

#91
Θα σας πρότεινα για το akeraio_meros

Function AM(A:Real):Integer;
   var i:Integer;
   Begin
       Pr:=1;
       If A<0 then Begin
           pr:=-1;
           A :=A*(-1);
       End;
       I:=0;
       While (I<=A) do I:=I+1;
       AM:=(I-1)*Pr;
   end.


για το strog αργότερα.
Βρακόπουλος Αθανάσιος

xristina

Παράθεση από: xryka στις 05 Μαρ 2009, 08:35:05 ΠΜ
Ωραία ας επικοινωνήσουμε όλοι με τουσ συμβούλους μας για να δούμε μήπως γίνει κατι......
Εγω έστειλα ένα mail στο σύμβουλο μας...για να δουμε...έστω για του χρόνου

kathrin

καλημέρα είμαι καινούρια στο forum.
βρίσκομαι στο κεφάλαιο 12 και χρειάζομαι μια λύση στις άσκησεις 1 σελ 123 και 4 σελ 124.
Ενώ δεν υπάρχουν λάθη, κατα την κλήση της διαδικασίας οι υπολογισμοί ειναι μηδέν

iliasthes

#94


Αν θέλεις στείλε την λύση σου, κάποιο μικρό λαθάκι θα κρύβεται από πίσω. Αλλιώς το απογευματάκι που θα πάω στο σπίτι θα ανεβάσω την λύση.

iliasthes

Ανεβάζω δυο αρχεία. Το πρώτο είναι οι λύσεις των ασκήσεων 1,2 και 5 από το κεφ 12(σελ, 123, 124 και 125), ένα φύλλο εξέτασης, ενσωματωμένο στις λύσεις, όπου ζητείται από τους μαθητές να τροποποιήσουν κατάλληλα την λύση της άσκησης 2. Το δεύτερο μια περίληψη μαθήματος για τις συναρτήσεις.

kathrin

Ευχαριστω παρα πολύ! Το προβλημά ήταν οι παράμετροι μεταβλητών!

kristi

Καλησπέρα παιδιά,
όποιος έχει λίγο χρόνο θα ήθελα να με βοηθήσει ανεβάζοντας την λύση της άσκησης 6(τετράπλευρο) σελ 108 κεφαλαιο 11.,κάπου μου κολλάει.
ευχαριστώ!!!

xristina

Να πως την έκανα εγώ
Κώδικας: Pascal
program askisi6;
var a,b,c,d,g:real;
      ksana:char;
begin
repeat
 writeln('Dwse tis tesseris pleyres tou tetrapleyrou');
 readln(a,b,c,d);
 writeln('Dwse th gwnia tou tetrapleyrou');
 readln(g); 
   if (a=b) and (b=c) and (c=d)
        then 
          if g=90 
		then writeln('to tetrapleuro einai tetragwno')
		else writeln('to tetrapleuro einai rombos')
	else if (a=c) and (b=d)
                  then 
	             if g=90 
		         then writeln('to tetrapleuro einai or8ogwnio')
			 else writeln('to tetrapleuro einai parallhlogramo')
		   else writeln('to tetrapleuro einai tuxaio');
  writeln('Theleis na ksanadokimaseis; Y or N');
  readln(ksana);
 until ksana='N';
 end.

iliasthes

Τι μπορείς να πάθεις αν δίνεις σημασία στο βιβλίο. Άσκηση 6 σελ 125, έχουμε ως δεδομένο έναν ακέραιο αριθμό σύμφωνα με την εκφώνηση και πρέπει να υπολογίζουμε με συνάρτηση και να εμφανίζουμε την τρίτη δύναμη του. Όταν δίνει την μορφή της εκτύπωσης παρουσιάζει τον αριθμό να εκτυπώνεται με δύο δεκαδικά ψηφία και την δύναμη με 4 δεκαδικά ψηφία. Δίνοντας την κατάλληλη μορφοποίηση στην εκτύπωση φυσικά ο compiler έβγαζε λάθος, το οποίο μου φαινόταν παράλογο  ;D ;D.

Παράλογος είναι αυτός που έγραψε το βιβλίο, χαχα.

xristina

Να κάνω μια ερωτησούλα την Άσκηση 11 σελ.126 την διδάσκουμε ή παει και αυτή στην αναδρομή που είναι εκτός ύλης;

iliasthes

Προσωπικά την άφησα από έξω, από την στιγμή που έχει το παραγοντικό

nanakefa

γειά σας είμαι καινούρια στο forum.
χρειάζομαι μια λύση για την άσκηση 3 σελίδα 107 , διότι δεν καταλαβαίνω αν θέλει επανάληψη με μετρητή (αφού ζητάει το πλήθος των εργατών) ή με γεγονός (αφού λέει ότι η επανάληψη  σταματάει όταν δοθεί αρνητικός αριθμός για ώρες εργασίας).

xristina

Και εγώ απέξω λέω να την αφήσω :)

xristina

Παράθεση από: nanakefa στις 16 Μαρ 2009, 08:51:38 ΜΜ
γειά σας είμαι καινούρια στο forum.
χρειάζομαι μια λύση για την άσκηση 3 σελίδα 107 , διότι δεν καταλαβαίνω αν θέλει επανάληψη με μετρητή (αφού ζητάει το πλήθος των εργατών) ή με γεγονός (αφού λέει ότι η επανάληψη  σταματάει όταν δοθεί αρνητικός αριθμός για ώρες εργασίας).

Μερικά μηνύματα πριν έχουμε γράψει 2 εκδοχές της λύσης. Στη σελίδα 6 της συζήτησης...αν δεν το βρίσκεις ξαναπες να το στειλουμε...