Επιλογής Α' Λυκειου

Ξεκίνησε από elenitaaaaa, 16 Σεπ 2013, 10:29:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

milou

Παράθεση από: Aggelikoula στις 01 Οκτ 2013, 09:31:22 ΜΜ
Παιδια νομίζω τα εχουμε μπερδέψει. Πάντα το μαθημα εξεταζοταν γραπτως το τετραμηνο. Αν δειτε τις παλιές οδηγίες έπρεπε στο τετρσμηνο να τα εξεταζουμε γραπτα.
Η εξέταση περιλαμβάνει:
α) ένα (1) θέμα θεωρίας αποτελούμενο από ερωτήσεις οι οποίες αναπτύσσονται γραπτώς και
β) τρία (3) θέματα ασκήσεων - προβλημάτων τα οποία αναπτύσσονται στους υπολογιστές του εργαστηρίου, οι απαντήσεις των οποίων παραδίδονται από τους μαθητές/τριες σε αντίστοιχα ηλεκτρονικά αρχεία.
Η τελική βαθμολογία προκύπτει κατά 40% από  το θέμα της θεωρίας και κατά 60% (3 x 20%) από τις εργαστηριακές ασκήσεις.

Το ερώτημα είναι : τα θέματα τα βάζουμε εμείς ?

tasospap

Τα ηλεκτρονικά θέματα τι θα είναι δηλαδή;

Φτιάξτε κάτι σε powerpoint; Σε γλωσσομάθεια; Σε joomla; Σε blogger? Τι θέλει να πει ο ποιητής;

Δημήτρης Αρ.

Από όλα αυτά που δημοσιεύτηκαν, μου προέκυψαν κάποιες απορίες.
1. Οι σελίδες θεωρίας είναι περίπου 200 σε αυτά τα κεφάλαια και πρέπει να διδαχθούν σε 26 ώρες. Δηλαδή σε κάθε ώρα θα πρέπει να παραδίδουμε 7-8 σελίδες;;;;;
2. Σε τι λογισμικό θα γίνονται οι συνθετικές εργασίες;; Αν κάθε εκπαιδευτικός διδάσκει διαφορετικό λογισμικό, πώς θα μπαίνουν τα θέματα και θα είναι κοινά σε όλα τα σχολεία;;;

Αν κάποιος έχει περισσότερη ενημέρωση παρακαλώ να με διαφωτίσει!

noname

Ή δεν θα λειτουργήσει η Τράπεζα θεμάτων ή η Πληροφορική της Α'Λυκείου δεν θα εξετάζεται μαζί με τα άλλα μαθήματα. Δεν βρίσκω άλλη λύση.
:-)

elenitaaaaa

Μην τα θελετε ολα δικα σας. εβγαλαν υλη οι "ανθρωποι". δεν μπορουν να κανουν πολλα πραγματα ταυτοχρονα...  :P του χρονου περισσοτορες πληροφοριες...

Πέτρος Κ.

πως θα διασφαλίζεται η ακεραιότητα και η αυθεντικότητα των εργασιών...
πως θα γίνεται η αναβαθμολόγηση...

... άραγε;

Aggelikoula

Παράθεση από: milou στις 01 Οκτ 2013, 10:10:11 ΜΜ
Η εξέταση περιλαμβάνει:
α) ένα (1) θέμα θεωρίας αποτελούμενο από ερωτήσεις οι οποίες αναπτύσσονται γραπτώς και
β) τρία (3) θέματα ασκήσεων - προβλημάτων τα οποία αναπτύσσονται στους υπολογιστές του εργαστηρίου, οι απαντήσεις των οποίων παραδίδονται από τους μαθητές/τριες σε αντίστοιχα ηλεκτρονικά αρχεία.
Η τελική βαθμολογία προκύπτει κατά 40% από  το θέμα της θεωρίας και κατά 60% (3 x 20%) από τις εργαστηριακές ασκήσεις.

Το ερώτημα είναι : τα θέματα τα βάζουμε εμείς ?
Αφορά την εξέταση τετραμήνου πιστεύω. Αποκλείεται προαγωγικές εξετάσεις σε Η/Υ.

Πέτρος Κ.

Παράθεση από: Aggelikoula στις 03 Οκτ 2013, 05:48:20 ΜΜ
Αφορά την εξέταση τετραμήνου πιστεύω. Αποκλείεται προαγωγικές εξετάσεις σε Η/Υ.

Δεν νομίζω! Σε ποιο άλλο μάθημα καθορίζεται ο τρόπος εξέτασης τετραμήνου;;;

Aggelikoula

Παράθεση από: Πέτρος Κ. στις 03 Οκτ 2013, 06:21:10 ΜΜ
Δεν νομίζω! Σε ποιο άλλο μάθημα καθορίζεται ο τρόπος εξέτασης τετραμήνου;;;
Μα γίνεται προαγωγικες εξετασεις σε Η/Υ;

elenitaaaaa

#24
σχετικά με την ύλη.... όταν λέει "Κεφ7 προγραμματιστικά περιβάλλοντα" εννοεί μονο την παράγραφο 7.7;;
το κεφάλαιο 9 ολοκληρο;

EleniK

Συνάδελφοι δεν ξέρω αν έχει κανείς ενημέρωση από σχολικό σύμβουλο, αλλά έχω τις εξής απορίες:

1) Η θεωρία είναι τεράστια, οπότε εγώ ξεκίνησα καλύπτοντας τις ερωτήσεις του βιβλίου αλλά περιληπτικά. Αρκεί αυτό; Για παράδειγμα στο κεφάλαιο 3 που δίνουν μια ώρα είναι 20 σελίδες!!!!! (φυσικά δεν πρόλαβα)

2) Σχετικά με τα ηλεκτρονικά θέματα, θα εξετάζονται στο εργαστήριο; Νομίζω ότι καλό θα ήταν να μας στείλουν συγκεκριμένα, μια λιστα, με λογισμικά που πρέπει να διδάξουμε. Οι οδηγίες είναι λίγο γενικές και αόριστες. Οταν λέει "Ενδεικτικά προτείνεται λογισμικό γενικής χρήσης (open office, gimp, audacity κ.ά.), προγραμματιστικά περιβάλλοντα (Dev-Pascal, Dev-C++, κ.α.), λογισμικό δημιουργίας ιστοσελίδων (KompoZer, NVU, Joomla, WordPress κ.ά.). " Αυτό σημαίνει ότι πρέπει σε 25 ωρες εργαστηρίου πρέπει να μάθουν όλα τα λογισμικά που αναφέρονται, όλ ατα εργαλεία και προγραμματισμό σε Pascal ή C?

Είναι δυνατόν; Εσείς τι κάνετε;
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

Δημήτρης Αρ.

Εγώ πάντως δεν πρόλαβα ούτε το μισό απο το 3ο κεφάλαιο σε 1 ώρα. Το βιβλίο έχει εξειδικευμένα πράγματα που γεννούν απορίες στα παιδιά.
Το βιβλίο εκπαιδευτικού δίνει ενδεικτικά 4 ώρες σε αυτό το κεφάλαιο.
Επίσης γίνεται να κάνεις σε 26 ώρες pascal, joomla και openoffice?
Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω και πως να μοιράσω το χρόνο!

P.Tsiotakis

4 ώρες για κεφάλαια 3 και 4
http://platform.openwebquest.org/view/index.php?wq=387

Ιστοεξερεύνηση

υλικό από το φάκελό μου για το Β επίπεδο επιμόρφωσης
όποιος θέλει μπορεί να το υλοποιήσει

noname

Πολύ καλό Παναγιώτη!

---

Τα παιδιά ρωτούν διαρκώς και επίμονα για το θέμα των τελικών εξετάσεων.
Εσείς πώς το διαχειρίζεστε αυτό;

P.Tsiotakis

τα δικά μου δε νοιάζονται για αυτό (ακόμη)
περιμενω οδηγιες, αυτό που ηρθε απο το υπουργειο μαλλον μπερδεύει (ως προς την εξέταση)

ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ γιατί τράπεζα ακούω και τράπεζα δε βλέπω

ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ βέβαια