Βοήθεια στην επιλογή σχολής πληροφορικής

Ξεκίνησε από PanellComing, 25 Φεβ 2016, 11:18:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

PanellComing

Γεια Σας
Φέτος δινω επιτέλους πανελλήνιες και θέλω να περάσω πληροφορική
Με ενδιαφέρει τόσο το hardware (ηλεκτρονική, μικροηλεκτρονικη, πλακετες κλπ) όσο το software (προγραμματισμος κρυπτογραφια κλπ)
Με μια ματιά κατέληξα ότι θέλω να περάσω στο ΕΚΠΑ μιας και είναι πολύ καλό απ ότι λένε..σε περίπτωση που δεν πιάσω τα μορια(είμαι οριακά) σκέφτομαι ασοεε ή χαροκοπειο.. Ασοεε δεν πολυψηνομαι διότι δεν βρήκα μαθήματα για ηλεκτρονική κλπ..χαροκοπειο κοίταξα το πρόγραμμα σπουδών και μου φαίνεται πολύ ωραίο και μου ταιριάζει απόλυτα κιόλας
Διάβασα όμως σε ένα θέμα από δω πως δεν είναι καλό το χαροκοπειο.. Μπορείτε να μου αναφέρετε τους λόγους;επίσης αν έχετε καμία αλλη σχολή να μου προτείνετε δεκτή(όχι πολυτεχνειο..δεν μπορώ να τα πιάσω και θέλω αθηνα)

Mastro

ειμαι σε παρομοια θεση με εσενα και μετα απο εκτεταμενη ερευνα πιστευω οτι σαν πρωτη επιλογη θα βαλω το χαροκοπειο ανεξαρτητα με τα μορια που θα μαζεψω.Μιλησα με καθηγητες του ΕΚΠΑ και του χαροκοπειου διαβασα τις αξιολογησεις και των δυο τμηματων ,διαβασα αναλυτικα τα μαθηματα τους,μιλησα με αποφοιτους και θεωρω πως το χαροκοπειο ειναι σαφως καλυτερο τουλαχιστον για τις δικες μου αναγκες και ιδιοτροπιες .Σε δυνδιασμο με τις εξαιρετικες εγκαταστασεις τον μικρο αριθμο φοιτητων και το hands on approach των περσσοτερων μαθηματων για μενα ξεχωριζει.Οπως και να χει το πτυχιο δεν εχει και πολυ σημασια. σημασια εχει να διαλεξεις την σχολη η οποια σε εμπνεει ωστε να την τελειωσεις σε λογικο χρονο με καλο βαθμο και εχωντας γερες βασεις ωστε να συνεχισεις .

dpa2006

Μην αγχώνεστε με τις σχολές τόσο πολύ.
Τα προγράμματα σπουδών τους υλοποιούν το Software Engineering πολύ καλά,τόσο στο ΕΚΠΑ όσο και στο Χαροκόπειο.
Εξασφαλίστε την εισαγωγή σας εκεί που σας αρέσει και από εκεί και πέρα υπάρχουν λύσεις,θα αρχίσετε να τις βλέπετε σιγά-σιγά.
Καλή επιτυχία σε όλους!
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science