blog στο sch.gr

Ξεκίνησε από sarakiniotis, 12 Μαρ 2013, 09:55:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sarakiniotis

Εχω φτιαξει ενα blog εδω και καιρο στο blogs.sch.gr
Αν ξέρει καποιος πως μπορω να βάλω ενα θέμα που θα κατεβάσω μόνος μου απο το Ιντερνετ , χωρις να ειμαι υποχρεωμενος να χρησιμοποιησω τα ετοιμα εξελληνισμένα θέματα απο τον πινακα ελέγχου του ΠΣΔ?
ΚΑτι αντιστοιχο που κάνω σε joomla (που κάνω δηλαδη upload ενα template στο ftp του ΠΣΔ , και μετα το ενεργοποιω μεσα απο το πινακα ελεγχου του Joomla)


P.Tsiotakis

το blogs.sch είναι μια εγκατάσταση του WORDPRESS. και είναι AS IS δηλαδή χρησιμοποιείς όσα templates και Plugins σου διαθέτει
όπως άλλωστε έτσι είναι και το wordpress.org
άλλο ένα μειονέκτημα είναι πως δεν μπορεις να κάνεις uplolad έγγραφα (για λόγους ασφαλείας προφανώς)

για πλήρη έλεγχο πρέπει να δημιουργήσεις μια δική σου εγκατάσταση του wordpress στο ΠΣΔ (γίνεται και εύκολα)
τέτοιο είναι το 4lkor.mysch.gr

ελπίζω να σε κάλυψα

sarakiniotis

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 12 Μαρ 2013, 10:39:18 ΜΜ
το blogs.sch είναι μια εγκατάσταση του WORDPRESS. και είναι AS IS δηλαδή χρησιμοποιείς όσα templates και Plugins σου διαθέτει
όπως άλλωστε έτσι είναι και το wordpress.org
άλλο ένα μειονέκτημα είναι πως δεν μπορεις να κάνεις uplolad έγγραφα (για λόγους ασφαλείας προφανώς)

για πλήρη έλεγχο πρέπει να δημιουργήσεις μια δική σου εγκατάσταση του wordpress στο ΠΣΔ (γίνεται και εύκολα)
τέτοιο είναι το 4lkor.mysch.gr

ελπίζω να σε κάλυψα

Ναι Παναγιώτη με κάλυψες !!!
Πάμε τωρα να βρούμε οδηγίες για την εγκατάσταση του wordpress στο ΠΣΔ...
υπάρχει καπου καποιο αρχειο οδηγιών ?? Φαντάζομαι να ειναι παρομοια η εγκατάσταση με του Joomla στο ΠΣΔ ?

P.Tsiotakis

ακριβώς όπως στο joomla
δημιουργείς ΒΔ mysql, καταγράφεις κωδικούς κλπ
κάνεις upload τα αρχεία
ξεκινάς την εγκατάσταση (την περίφημη εγκατάσταση των 5 λεπτών που έτσι είναι) με επίσκεψη συγκεκριμένης σελίδας (δεν το θυμάμαι απέξω)

αν θες κάτι συγκεκριμένο είμαι στη διάθεσή σου