Επόπτης και απομακρυσμένη εκπομπή

Ξεκίνησε από ntalkos, 23 Ιαν 2020, 09:45:53 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ntalkos

Καλημέρα.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα όταν προβάλω την οθόνη μου στους clients. Έχω επόπτη (χωρίς LTSP).
Βγάζει λοιπόν σε όλους τους clients πάντα το παρακάτω μήνυμα επιβεβαίωσης, που είναι και στα αγγλικά. (Φανταστείτε τι γίνεται με τα μικρά. Κάποιοι επίσης δεν ξεχωρίζουν το δεξιά από το αριστερά!).
Το θέμα είναι πως το port που αναφέρει το μήνυμα δεν ειναι σταθερό. Και ακόμα και να κλικάρω, ώστε να μην ξαναγίνει η ερώτηση, το παράθυρο ξαναεμφανίζεται.

Υπάρχει λύση;

alkisg

Το Raspbian έρχεται με προεγκατεστημένο τον εμπορικό vnc server "realvnc", που έχει αυτά τα ενοχλητικά. Δεν ξέρω αν πουθενά έχει ρύθμιση να μην τα βγάζει γιατί δεν τον χρησιμοποιούμε πουθενά.

Λογικά θα μπορείς απλά να τον απεγκαταστήσεις ώστε να χρησιμοποιηθεί ο ελεύθερος vnc server "x11vnc" που δεν βγάζει τέτοια μηνύματα.

ntalkos

Α ωραία, θα το δοκιμάσω. Ο x11vnc είναι προεγκατεστημένος ή θέλει εγκατάσταση;

alkisg

Λογικά θα είναι, ως εξάρτηση του Επόπτη, αλλά υπάρχει περίπτωση το εμπορικό πακέτο κάπως να τον ξήλωσε. Τσέκαρέ το κι αν δεν το καταφέρεις έλα από το IRC.

Δημήτρης Γκίνης

Από ότι βλέπω, με τα raspberries δεν πλήττεις ποτέ.....

ntalkos

Χεχε, ναι δεν έχω παράπονο.
Αλλά για να είμαστε και ειλικρινείς, ψιλοκαλά πάνε. Αν εξαιρέσεις την αστάθεια που έχουν οι κάρτες SD και η ιστορία με το ρεύμα και ότι δεν έχουν power off button, κατά τα άλλα όλα καλά!

ntalkos

Παράθεση από: alkisg στις 23 Ιαν 2020, 11:11:24 ΠΜ
Λογικά θα είναι, ως εξάρτηση του Επόπτη, αλλά υπάρχει περίπτωση το εμπορικό πακέτο κάπως να τον ξήλωσε. Τσέκαρέ το κι αν δεν το καταφέρεις έλα από το IRC.

Ίσως μπω στο IRC. Για την ώρα το παλεύω μόνος μου. Εστησα x11vnc, βεβαια δεν ξέρω αν πρέπει να θέσω pwd, γιατί μετά δεν γνωρίζω ο epoptes από πού θα δίνει αυτό το pwd ...

alkisg

Δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις το x11vnc, δεν θέλουμε να τρέχει σαν server. Ο Επόπτης το καλεί εσωτερικά όταν το χρειάζεται, το βάζει να ακούει σε τυχαία θύρα, και του δίνει και ένα random password που ισχύει μόνο για μία φορά. Στο IRC έλα σχετικά πρωί γιατί προς το μεσημέρι μερικές φορές πηγαίνω σε σχολεία.

ntalkos

Η αλήθεια είναι πως έτσι απλά δεν δούλεψε γιατί πήγα από επόπτη να προβάλω την οθόνη μου και δεν αντιδρούσε ο client. (Αφού ξηλωσα τον realvnc πρώτα). Είχα τσεκαρει ότι ήταν εγκατεστημένος ο x11vnc και μάλιστα ακουγε στο port 5900.
Anyway, από Τετάρτη θα το ξαναπιάσω το θέμα για να είμαι στο συγκεκριμένο σχολείο.

alkisg

Η λύση ήταν να μπει η νέα έκδοση 20.01 του Επόπτη αντί για την αρχαία 0.5 που υπήρχε στο Ubuntu Edulabs 16.04 και στο Raspbian Stretch. Αυτά τα λειτουργικά δεν έχουν το δικό μας αποθετήριο οπότε δεν πήραν updates.

ntalkos


ntalkos

Καλημέρα!

Είχα μια ερώτηση ακόμα, χωρίς να είναι επείγουσα. Ο Επόπτης δουλεύει πλέον πολύ καλά και σε όλους τους clients, απλά σε μερικούς παρατηρώ πως το process τρέχει 2 φορές.

pi@pi1:~ $ ps -def|grep epoptes
pi         613     1  0 08:25 ?        00:00:07 socat -T 60 openssl-connect:EDULABS.local:789,cafile=/etc/epoptes/server.crt,commonname="",interval=60,forever EXEC:bash -c \"exec -a epoptes-client sh\"
root       797     1  0 08:25 ?        00:00:00 socat -T 60 openssl-connect:EDULABS.local:789,cafile=/etc/epoptes/server.crt,commonname="",interval=60,forever EXEC:bash -c \"exec -a epoptes-client sh\"
pi         869   613  0 08:25 ?        00:00:03 epoptes-client
root       895   797  0 08:25 ?        00:00:00 epoptes-client
pi        6667  6636  0 12:12 pts/0    00:00:00 grep --color=auto epoptes


Δεν παρατηρώ βέβαια κάποια δυσλειτουργία, αλλά τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

alkisg

Το σωστό είναι να τρέχει 2 φορές. Η μία είναι για να ελέγχεις τον client ακόμα και πριν το login. Η δεύτερη είναι για να μπορείς να εκτελείς προγράμματα π.χ. firefox εντός του user session.

Το Rasbpian έχει ένα race condition που δεν φορτώνει έγκαιρα το avahi-browser, οπότε σε μερικούς ο root epoptes-client δεν δουλεύει, σε έναν που το έφτιαξα έβαλα να έχει delay ο epoptes-client ώστε να φορτώνει μετά τον avahi (ό,τι δεν κατάλαβες αγνόησέ το δεν παίζει ρόλο).

ntalkos

Ναι! ένας από τους clients που τρέχει 2 φορές είναι αυτός που έφτιαξες εσύ Άλκη. Αλλά συμβαίνει και σε άλλους 3-4, που εκτέλεσα απλά τις 2 εντολές που μου συνέστησες.
Αλλά όπως και να έχει, το αφήνουμε έτσι.
Ευχαριστώ.

alkisg

Ναι είναι race condition, δηλαδή άλλοτε θα συμβαίνει και άλλοτε όχι (εκτός από αυτόν που έφτιαξα που θα παίζει μάλλον πάντα).

Εσένα δεν σε επηρεάζει και πολύ αφού έχεις ενεργοποιημένο autologin και δεν έχεις thin clients, οπότε αδιαφόρησε...