Προβολέας δεν λειτουργεί σε θύρα hdmi (RX VEGA 11)

Ξεκίνησε από Kermit, ο Βάτραχος, 28 Ιαν 2020, 10:39:23 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Kermit, ο Βάτραχος

Καλημέρα σε όλους!

Αποκτήσαμε πρόσφατα στο εργαστήριο ένα μηχάνημα με βάση τον Ryzen 5 3400G με ενσωματωμένη RX Vega 11.
Την οθόνη μου την συνδέω μέσω VGA και τον προβολέα μέσω hdmi και ο προβολέας δε δουλεύει. Ούτε στο displays δεν εμφανίζει άλλη οθόνη.

Ο πυρήνας είναι ο 4.15.0-76-generic του LTSP και το αποτέλεσμα της inxi -xx -G:
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Picasso bus-ID: 09:00.0 chip-ID: 1002:15d8
           Display Server: x11 (X.Org 1.19.6 ) drivers: fbdev,ati (unloaded: modesetting,vesa,radeon)
           Resolution: 1920x1080@77.00hz
           OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 9.0, 128 bits)
           version: 3.3 Mesa 19.2.1 (compat-v: 3.1) Direct Render: Yes


Η lspci -nn -k | grep -A 2 VGA βγάζει:
09:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Picasso [1002:15d8] (rev c8)
	Subsystem: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Picasso [1002:15d8]
09:00.1 Audio device [0403]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Device [1002:15de]


Με ένα liveCD του Ubuntu 19.10 (πυρήνα 5.3.0-18-generic) τα πάντα δουλεύουν όπως πρέπει.

Υποθέτω πως δεν χρησιμοποιεί το σύστημά μου τους οδηγούς amdgpu, διότι μόνο στο 19.10 μου λέει η lspci "kernel driver in use: amdgpu"

Το ερώτημά μου είναι, αν μπορώ από τώρα να εγκαταστήσω (και πώς) τους amdgpu (χωρίς να σπάσω τίποτα, μιας και υποθέτω πως κάποιος λόγος θα υπάρχει που δεν τους φορτώνει το 18.04), ή αν πρέπει να περιμένω το 20.04.

Ευχαριστώ πολύ
Κώστας

alkisg

Κώστα δοκίμασε να βάλεις νεότερο kernel 5.3 και xorg, ως εξής:

Κώδικας: Bash
sudo apt install --purge --auto-remove linux-generic-hwe-18.04 xserver-xorg-hwe-18.04


Reboot, αν έχεις LTSP κάνεις και δημοσίευση εικονικού για τους clients, και βλέπεις αν διορθώθηκε.

Kermit, ο Βάτραχος

Ναι, σ' ευχαριστώ Άλκη, διορθώθηκε.
Χρησιμοποιούνται πλέον οι οδηγοί της amdgpu και ο προβολέας παίζει παράλληλα με την οθόνη.

Και ναι, έχω LTSP και οι clients φαίνεται να δουλεύουν με μια σύντομη δοκιμή όπως πρέπει.

Τώρα που έφυγα από τον πυρήνα της σειράς 4.15, πρέπει να προσέξω τίποτα το ιδιαίτερο κατά τις ενημερώσεις που μου προτείνονται;
Το ρωτάω, επειδή έχω την αίσθηση, πως ενημερώνεις το LTSP με βάση το 18.04.

Ευχαριστώ και πάλι
Κώστας

alkisg

To "εγκαθιστώ Ubuntu 18.04.3 και αναβαθμίζω", είναι εντελώς ισοδύναμο με το:
"εγκαθιστώ Ubuntu 18.04.1, αναβαθμίζω, και τρέχω την παραπάνω εντολή για νέο kernel/xorg".

Δεν υπάρχει καμία άλλη διαφορά μεταξύ τους ούτε σε ενημερώσεις ούτε σε τίποτα. Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι.