ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 18.04/LTSP/sch-scripts/Επόπτη

Ξεκίνησε από alkisg, 27 Ιουλ 2018, 08:05:29 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

apeno

Παράθεση από: alkisg στις 11 Σεπ 2018, 04:27:30 ΜΜ
...κι όμως δεν κόλλησε! Δουλεύει μια χαρά, αλλά θέλει υπομονή γιατί δεν δείχνει το progress... Αν δεν το είχες κόψει στη μέση θα τα είχε κάνει όλα σωστά.
Το να δείχνει το progress είναι στα TODO.
Αν είσαι σίγουρος ότι θα ολοκληρωθεί θα επιχειρήσω την αναβάθμιση και στον server της διοίκησης, όπου ο server χρησιμοποιείται από διάφορους χρήστες, τους οποίους και πάλι θα εισάγω.
Για το εργαστήριο δεν με πειράζει και τόσο.  Οι μαθητές δουλεύουν μια χαρά από τους σταθμούς εργασίας.
Παρόλα αυτά αν μπορώ να κάνω ενημέρωση σε κάποιο αρχείο ώστε να φαίνονται όλοι οι χρήστες στην οθόνη υποδοχής του server όποτε έχεις χρόνο δώσε μου κάποιες οδηγίες;
Ευχαριστώ!!

alkisg

Παράθεση από: apeno στις 06 Οκτ 2018, 09:22:38 ΜΜ
Παρόλα αυτά αν μπορώ να κάνω ενημέρωση σε κάποιο αρχείο ώστε να φαίνονται όλοι οι χρήστες στην οθόνη υποδοχής του server όποτε έχεις χρόνο δώσε μου κάποιες οδηγίες;

Δηλαδή τώρα τί γίνεται; Στην 18.04 που έχω εδώ, και οι 17 χρήστες που έχω φαίνονται στην οθόνη υποδοχής...

aspd

Στο ένα εργαστήριο του σχολείου μου στήθηκε 18.04.1. Στο άλλο έχουμε την 16.04.
1. Τι προβλήματα περίπου έχει η 16.04; δηλαδή αξίζει άμεσα να κάνω εγκατάσταση της 18.04 και στο άλλο εργαστήριο;
2.  Τα αρχεία ρυθμίσεων (lts.conf κτλ) γιατί έφυγαν από το μενού του epoptes;  Να υποθέσω ότι όποιος ξέρει να τα πειράζει, ξέρει και να τα βρει στο φάκελό τους;  ή είναι κάπου και δεν τα βλέπω;
3. Δοκίμασα να τρέξω το  live dvd με το 18.04.1 σε ένα μηχάνημα lenovo ideapad 110. Φαίνεται να μην έχει δίκτυο.  Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να βρω λύση γι' αυτό στο διαδίκτυο. Επίσης η έκδοση i386 δεν παίζει σε αυτό το μηχάνημα, παρόλο που έχω στο BIOS Legacy. H έκδοση amd64 φορτώνει (χωρίς δίκτυο). Τα τελευταία δεν έχουν σχέση με το εργαστήριο. Απλά τα αναφέρω.

alkisg

@aspd:
1) Αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα με την 16.04 μπορεί να την κρατήσει όσο θέλει. Αν όμως κάποιος έχει πρόβλημα και θέλει βοήθεια, δεν θα έχει ουσιαστική υποστήριξη. Για παράδειγμα "δεν τρέχει το τάδε λογισμικό,  έχει πρόβλημα το ltsp/epoptes/sch-scripts, δεν τερματίζουν οι clients" => δεν θα ασχοληθεί κάποιος να διορθώσει τα προβλήματα και να ανεβάσει νέες εκδόσεις λόγω έλλειψης ανθρώπινου δυναμικού.
2) Αυτά τα μενού ήταν πάντα στα sch-scripts (Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ), όχι στον Επόπτη.
3) Δοκίμασε και με 18.10, αν παίξει τότε θα παίζει και με νέο kernel στην 18.04. Για την i386 μπορεί να μην έχεις απενεργοποιήσει το secure boot και έτσι να παίζει μόνο σε uefi.

aspd

1. Μάλλον με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω και στο δεύτερο εργαστήριο 18.04 για να στήσω το scratch2
3. Δεν δουλεύει το δίκτυο ούτε με τη 18.10 στο lenovo-ideapad-110-15IBR. Μιας και δεν είναι πρόβλημα σχολικών εργαστηρίων έκανα ερώτημα εδώ και θα δούμε αν θα απαντήσει κανείς.
https://ubuntu-mate.community/t/ubuntu-mate-18-04-1-amd64-network-is-not-working-on-lenovo-ideapad-110-15ibr/18013

Ευχαριστώ!

alkisg

Παράθεση από: aspd στις 14 Οκτ 2018, 12:11:41 ΜΜ
3. Δεν δουλεύει το δίκτυο ούτε με τη 18.10 στο lenovo-ideapad-110-15IBR. Μιας και δεν είναι πρόβλημα σχολικών εργαστηρίων έκανα ερώτημα εδώ και θα δούμε αν θα απαντήσει κανείς.

Αν μπορείς πήγαινε στα Windows, στον device manager, κάνε δεξί κλικ ιδιότητες στην ενσύρματη κάρτα δικτύου, και κάπου στα αναγνωριστικά συσκευής κλπ θα δεις το pciid.
https://i.stack.imgur.com/5pjQo.png
Τα 4 ψηφία μετά το VEN_ και τα άλλα 4 ψηφία μετά το DEV_.
Επίσης δες και το όνομα της κάρτας.
Αν έχουμε το pciid μπορούμε πιο εύκολα να δούμε ποιον driver θέλει.
Το wireless στη συνέχεια μπορεί να μπει, αλλά το 8812au που έχει θέλει `apt install rtl8812au-dkms` και για να δουλέψει αυτό θέλει να έχεις ήδη ενσύρματο δίκτυο.

aspd

#66
Δεν βρήκα  VEN_ και  DEV_

---
ubuntu-mate@ubuntu-mate:~$ rfkill list
0: ideapad_wlan: Wireless LAN
   Soft blocked: no
   Hard blocked: no
1: ideapad_bluetooth: Bluetooth
   Soft blocked: no
   Hard blocked: no
2: hci0: Bluetooth
   Soft blocked: no
   Hard blocked: no
3: phy0: Wireless LAN
   Soft blocked: no
   Hard blocked: no
ubuntu-mate@ubuntu-mate:~$  inxi -Nn
Network:   Card-1: Realtek RTL8821AE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
           driver: rtl8821ae
           IF: wlp2s0 state: down mac: c8:3d:d4:70:96:c7
           Card-2: Realtek RTL8101/2/6E PCIE Fast/Gigabit Ethernet controller
           driver: r8169
           IF: enp3s0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full
           mac: c8:5b:76:b0:9c:c3
ubuntu-mate@ubuntu-mate:~$

alkisg

lspci -nn -k > /tmp/out
Και ανεβάζεις το αρχείο /tmp/out
Το inxi δεν καταλαβαίνει ότι αυτή η κάρτα είναι δικτύου και δεν την δείχνει, επειδή δεν έχει driver.

Στα windows, έπρεπε να αλλάξεις το "property" που λέει και αντί για "device description" να το πας σε κάποιο άλλο παρακάτω που θα είχε τα VEN/DEV.

aspd

Έστειλαν από το ubuntu mate forum αυτό:
I believe there was a problem with the stock RTL8821AE driver and you'll need to install the one from git hub. Found here: https://github.com/lwfinger/rtlwifi_new

    sudo apt-get install linux-headers-generic build-essential git
    git clone https://github.com/lwfinger/rtlwifi_new.git
    cd rtlwifi_new
    sudo make install
    sudo modprobe rtl8821ae

Κατέβασα το rtlwifi_new-master.zip, το αποσυμπίεσα,
Έτρεξα την εντολη sudo apt-get install linux-headers-generic build-essential git,
έκανε κάτι, έβγαλε και errors όμως, αλλά μετά είχα δίκτυο. Δεν έδωσα τις άλλες εντολές.
Δεν κατάλαβα πώς λύθηκε το πρόβλημα.
Παραθέτω και το αρχείο out, αν και τώρα έχω δίκτυο οπότε είμαστε εντάξει.
Ευχαριστώ



alkisg

Για το wifi αναμενόμενο, τα συγκεκριμένα τσιπάκια δεν υποστηρίζονται από τον linux kernel αλλά από out of tree modules.
Το περίεργο είναι γιατί δεν είχες ενσύρματο και γιατί απέκτησες στη συνέχεια. Η ενσύρματη κάρτα σου είναι μια χαρά υποστηριζόμενη.

03:00.0 Ethernet controller [0200]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller [10ec:8136] (rev 07)
   Subsystem: Lenovo RTL810xE PCI Express Fast Ethernet controller [17aa:381f]
   Kernel driver in use: r8169
   Kernel modules: r8169

pavlospan

Στα 18.04.1 δε βλεπω στον administator τους κοινοχρηστους φακελους του καθε τμηματος στο φακελο Δημοσια. Πρεπει να κανω τον administrator μελος σε καθε ομαδα-τμημα;

alkisg

Ναι. Κανονικά γίνεται αυτόματα μέλος, εφόσον χρησιμοποιήσεις είτε το διάλογο δημιουργίας ανά τμήμα είτε τον διάλογο εισαγωγής από passwd.

gidarakos

Επειδή χρειάστηκε αρκετές φορές σε εγκαταστάσεις 18.04.1 να κρατήσουμε το /home ενημέρωσα τον οδηγό και πρόσθεσα και ένα .zip με screenshots.. Νέα εγκατάσταση κρατώντας το παλιό /home

odysseas

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τη δική μου εγκατάσταση, αλλά σε μένα τα μενού του LibreOffice είναι στ' αγγλικά, κάτι που λύθηκε εγκαθιστώντας χειρωνακτικά το libreoffice-l10n-el. Έχω την αίσθηση ότι σε παλιότερες εκδόσεις που κάναμε "ειδική" εγκατάσταση (το .iso της Τεχνικής Στήριξης) αυτό δεν ήταν ανάγκη να το κάνουμε, έτσι δεν είναι;

alkisg

@pavlospan, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ο σχετικός κώδικας, αν συμβαίνει συχνά θα πρέπει να μου το πείτε για να προγραμματίσω μια επιλογή π.χ. KILL_OLD_PROCESSES_ON_LOGIN=True στο lts.conf.

@odysseas, στις δικές μου εγκαταστάσεις το libreoffice-l10n-el είναι προεγκατεστημένο. Νομίζω ότι το βάζει ο Ubuntu installer (ubiquity) ελέγχοντας την έξοδο της εντολής "check-language-support" κατά την εγκατάσταση, οπότε αν επίλεξες Αγγλική αντί για Ελληνική γλώσσα, φαντάζομαι ότι τότε δεν θα στο είχε βάλει....