ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 18.04/LTSP/sch-scripts/Επόπτη

Ξεκίνησε από alkisg, 27 Ιουλ 2018, 08:05:29 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Νομίζω 18. Το περσινό. Έχει βγει καινούριο το καλοκαίρι;
Άσε... μπελάς είναι. Θα τα αφήσω δεν τρέχει τίποτα. Το "αβάκιο" δεν λειτουργεί και όσα προγράμματα το χριεάζονται.

alkisg

Το αβάκιο ΔΕΝ ανήκει στο πακέτο dimotiko. Αν θες περίμενε να γράψω άλλες οδηγίες από Δευτέρα.

alkisg

Έριξα μια ματιά. Υποθέτω ότι έχεις εγκαταστήσει το μεταπακέτο dimotiko-extra, το οποίο εγκατέστησε τα: dim-anakalypto-ton-kosmo-mesa-apo-ton-ypologisti, dim-mathaino-ti-glossa-mou, dim-perivallon-i-prostasia-tou-dasous, dim-politika-kai-diplomatika-gegonota-tis-neoteris-istorias-mas, dim-sto-stavrodromi-trion-ipeiron-i-zoi-sti-vyzantini-aftokratoria, gym-taxinomoume, dim-metro-ypologizo-kai-ektimo-a

Το πρώτο από αυτά, το dim-anakalypto-ton-kosmo-mesa-apo-ton-ypologisti, εξαρτάται και εγκαθιστά το lyk-avakio, το οποίο εξαρτάται από την java. Δυστυχώς το αβάκιο δεν παίζει με την τελευταία java 11 που έχει το Ubuntu.

Οπότε τελικά, για να κάνεις το αβάκιο να παίξει, εγκαθιστάς την παλιά java:

sudo apt install oracle-java8-installer

happiness

Παράθεση από: alkisg στις 13 Σεπ 2020, 06:30:56 ΜΜ
Έριξα μια ματιά. Υποθέτω ότι έχεις εγκαταστήσει το μεταπακέτο dimotiko-extra, το οποίο εγκατέστησε τα: dim-anakalypto-ton-kosmo-mesa-apo-ton-ypologisti, dim-mathaino-ti-glossa-mou, dim-perivallon-i-prostasia-tou-dasous, dim-politika-kai-diplomatika-gegonota-tis-neoteris-istorias-mas, dim-sto-stavrodromi-trion-ipeiron-i-zoi-sti-vyzantini-aftokratoria, gym-taxinomoume, dim-metro-ypologizo-kai-ektimo-a

Το πρώτο από αυτά, το dim-anakalypto-ton-kosmo-mesa-apo-ton-ypologisti, εξαρτάται και εγκαθιστά το lyk-avakio, το οποίο εξαρτάται από την java. Δυστυχώς το αβάκιο δεν παίζει με την τελευταία java 11 που έχει το Ubuntu.

Οπότε τελικά, για να κάνεις το αβάκιο να παίξει, εγκαθιστάς την παλιά java:

sudo apt install oracle-java8-installer
Α ωραία ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω.

gregflo

Σε server Ubuntu 18.04 64bit η εντολή killall firefox από το περιβάλλον του επόπτη δεν κλείνει το firefox στους  clients...τι κάνω λάθος;


happiness

Πείτε στην άσχετη τι γραμμές πρέπει να έχω στο conf για να υπάρχει κουμπί "είσοδος σαν επισκέπτης" και να γίνεται είσοδος.
Έχω LDM_GUESTLOGIN=True, το κουμπί εμφανίζεται, αλλά όταν το πατάω δεν γίνεται είσοδος. Χρειάζομαι γραμμές LDM_USERNAME/LDM_PASSWORD; Χρειάζομαι να φτιάξω χρήστη guest στην λίστα με τους χρήστες μου;

alkisg

Η τεκμηρίωση για το παλιό LTSP πλέον είναι διαθέσιμη μόνο σε pdf:
https://ts.sch.gr/docs/odigies-egkatastasis-diaxirisis/364-ubuntu18-04ltsp

Στη σελίδα 94 εξηγεί για τα LDM_USERNAME/LDM_PASSWORD που όντως χρειάζεσαι, ΕΚΤΟΣ αν χρησιμοποιήσεις την HOST_TO_USERNAME που είναι λίγο παρακάτω.
Η αυτόματη σύνδεση τμήματος για το παλιό LTSP είναι στη σελίδα 95.

gregflo

Θέλω να εκαταστήσω μια windows εφαρμογή, αλλά όταν κάνω δεξί κλικ πάνω στο exe αρχείο δεν υπάρχει η επιλογή "Άνοιγμα με - > Wine Windows Program Loader". Ούτε βρίσκω κάτι σχετικό κάνοντας δεξί κλικ και επιλέγοντας άνοιγμα με άλλη εφαρμογή..


bugman

Εντάξε @gregfloι αλλά τέτοιες ερωτήσεις πρέπει να γίνονται πρώτα στο google...
πχ execute wine command line

https://askubuntu.com/questions/86529/how-do-i-start-a-wine-program-from-the-command-line

happiness

 Εξακολουθώ  να έχω πρόβλημα με το μαζικό login και με το guest login. Αντιγράφω από το το conf μου:
# Παροχή κουμπιού "Είσοδος ως επισκέπτης", με βάση τα LDM_USERNAME/LDM_PASSWORD.
LDM_GUESTLOGIN=True
LDM_PASSWORD="1234"

# Αυτόματη είσοδος με βάση τα LDM_USERNAME/LDM_PASSWORD.
#LDM_AUTOLOGIN=True

# Καθορισμός του λογαριασμού επισκέπτη LDM_USERNAME με βάση το HOSTNAME.
#HOST_TO_USERNAME="pc/guest"
...
[00:21:86:17:8d:e0]
HOSTNAME=ergpc08
#LDM_USERNAME=guestergpc08


Έχω λογαριασμούς του στυλ
19aom1-08
με password
1234 (κοινό για όλους).


Θέλω να μπορώ να έχω και guest login σε κάθε σταθμό χωρίς password (ή έστω με το 1234 αυτόματα). Αν το password δεν βολεύει, μπορώ να ξαναφτιάξω τους λογαριασμούς, δεν με πειράζει.
Τι έχω μπερδέψει;

(μετά από κάθε αλλαγή στο lts.conf κάνω restart μόνο τους clients , σωστά; )

alkisg

Είναι καλύτερα οι λογαριασμοί να ξεκινάνε από γράμμα, όχι από νούμερο. Είναι πολιτική του Debian. Δυστυχώς τα sch-scripts το επιτρέπουν, αλλά σε άλλες εφαρμογές δημιουργούνται προβλήματα.
Προτείνω για αρχή να φτιάξεις άλλους λογαριασμούς που να ξεκινάνε από γράμμα, κι αν δεν δουλέψει συνεχίζουμε τη διάγνωση.

happiness

Είχα ξαναρωτήσει, αλλά δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να βρω το post: υπάρχει τρόπος να βγάλω στην επιφάνεια εργασίας ενός χρήστη (ή ομάδας χρηστών) μία συντόμευση; Εννοώ να το κάνω μία φορά και να εμφανιστεί σε όλους.

happiness

Επίσης: με εγκατάσταση σε laptop , το ltsp κολλάει (freeze) όταν κατεβάζω το καπάκι (αναστολή). Είναι γνωστό πρόβλημα αυτό;