Απενεργοποίηση πλήκτρου caps lock

Ξεκίνησε από Kermit, ο Βάτραχος, 24 Σεπ 2020, 12:03:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Kermit, ο Βάτραχος

Συγγνώμη αν έχει ερωτηθεί ξανά, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό μέσω της αναζήτησης.

Θέλω να απενεργοποιήσω το caps lock στους πελάτες και βρήκα την
xmodmap -e "keycode 66=Shift_L"
που όμως πρέπει να να τρέξει σε κάθε login εκ νέου.

Πρέπει να την περάσω με το χέρι στα αρχεία .bashrc των χρηστών ή υπάρχει κάποιος πιο αποδοτικός τρόπος π.χ. μέσω του ltsp.conf;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

alkisg

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το παρακάτω στο ltsp.conf:

Κώδικας: Bash
[clients]
LIGHTDM_CONF="display-setup-script=xmodmap -e 'keycode 66=Shift_L'"


Υ.Γ. έχω απορία, αν κάποιος ήθελε να απενεργοποιήσει το caps lock στα Windows, σε όλους τους χρήστες και σε όλους τους υπολογιστές του εργαστηρίου, πόσο χρόνο θα χρειαζόταν; :)
Με το Linux βρίσκουμε ευκαιρία και πειράζουμε ό,τι θέλουμε!

Kermit, ο Βάτραχος

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και το χρόνο σου!

Δυστυχώς όμως δεν φαίνεται να λειτουργεί. Βάζω την οδηγία στο ltsp.conf, τρέχω το ltsp initrd, αλλά δεν απενεργοποιεί το caps lock.

Όταν τρέχω την εντολή xmodmap από την τοπική κονσόλα, η απενεργοποίηση γίνεται κανονικά.

Σημειώνω πως είχα ήδη την μεταβλητή LIGHTDM_CONF για την απενεργοποίηση της λίστας χρηστών στην οθόνη αποδοχής, αλλά ακόμα και μετά την αντικατάστασή της με την xmodmap δεν άλλαξε τίποτα.

Παραλείπω κάποιο βήμα;

alkisg

Δοκίμασε τα παρακάτω:

Κώδικας: Bash
[clients]
LIGHTDM_CONF="greeter-hide-users=true
display-setup-script=xterm"


Αυτό θα απενεργοποιεί τη λίστα χρηστών και θα φορτώνει ένα xterm τη στιγμή που ανοίγει ο lightdm.
Μέσα στο xterm, γράψε:

xmodmap -e 'keycode 66=Shift_L'
exit


Μετά κάνε login. Την κρατάει τη ρύθμιση; Αν όχι, έχεις κάτι που αλλάζει τη ρύθμιση, π.χ. μπορεί να έχεις ορίσει keyboard settings στο control panel του συγκεκριμένου χρήστη.

Kermit, ο Βάτραχος

Όχι, Άλκη, δεν την κρατάει.

Δεν θυμάμαι να έχω κάνει οποιαδήποτε αλλαγή που να σχετίζεται με πληκτρολόγιο. Το μόνο θέμα που είχα ήταν στην εγκατάσταση με τη μη λειτουργία του alt+shift, αλλά αυτό διορθώθηκε από τα sch-scripts και μια επανεκκίνηση.

Συνδέθηκα και σε έναν λογαριασμό που δεν είχε ξαναχρησιμοποιηθεί και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Δεν την κρατάει.
Πάλι, αν βάλω την xmodmap σε τερματικό, δουλεύει.

alkisg

Άλλαξε την:
display-setup-script=xterm"
σε:
session-setup-script=xterm"
και ξαναδοκίμασε, την κρατάει έτσι;

Kermit, ο Βάτραχος

Άλκη,

με το session-setup-script=xterm

δεν μου βγάζει πλέον το τερματικό για να δοκιμάσω την xmodmap και περνάει άμεσα στην οθόνη login.

alkisg

Ναι, και αφού κάνεις login τότε θα σου βγει το τερματικό στο οποίο θα δοκιμάσεις τις xmodmap/exit.
Εν τέλει το παρακάτω θα πρέπει να σου δουλέψει, δοκίμασα κάτι παρόμοιο και δούλεψε σε μένα:

[clients]
LIGHTDM_CONF="greeter-hide-users=true
session-setup-script=xmodmap -e 'keycode 66=Shift_L'"

Kermit, ο Βάτραχος

Σόρυ, δεν το συνειδητοποίησα, περίμενα την ίδια συμπεριφορά.
Θα το δοκιμάσω την Δευτέρα και θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ και πάλι και καλό σ/κ!

Kermit, ο Βάτραχος

Λειτούργησε άψογα!
Ευχαριστώ και πάλι!