Ποια επιπλέον προγράμματα εγκαθιστάτε στο Linux;

Ξεκίνησε από alkisg, 13 Ιαν 2010, 08:17:04 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ilias

για το Γυμνάσιο:
tux paint, tcexam, το εκπαιδευτικό λογισμικό από το ΠΙ, scratch, limesurvey, gimp, incskape, foxit reader, scribus, google earth, ktutle, lams, kompozer, ControlAula, vlc, openclipart, wine, audacity, kolourpaint, google chrome, skype, jclic, leafpad, openaudit, amaya, cmap, freemind, luckyBackup, View Your Mind, salasaga, phpwebquest, ..........


για ΕΠΑΛ
tcexam, scratch, limesurvey, gimp, incskape, foxit reader, scribus, google earth, lams, kompozer, ControlAula, vlc, openclipart, wine, audacity, google chrome, skype, jclic, leafpad, openaudit, amaya, cmap, freemind, luckyBackup, View Your Mind, salasaga, phpwebquest, ..........
Όλα στον κόσμο είναι χάρτινα εκτός από το χαρτί που είναι από ξύλο. - Κώστας Χατζηχρήστος

alkisg

Ηλία λέμε για ποια προγράμματα θα εγκαθιστούμε αυτόματα στους clients, έτσι;
Τα έχεις δοκιμάσει στους clients του σχολείου σου αυτά που αναφέρεις; Π.χ. το limesurvey υποθέτω ότι θα θέλει apache, php και mysql σε κάθε client για να στηθεί. Το θέλουμε αυτό σε κάθε client του σχολείου; Θα κάνει πιο αργή την εκκίνησή τους για αρκετά δευτερόλεπτα, και θα ανεβάζει τις απαιτήσεις των σταθμών εργασίας χωρίς λόγο πιστεύω, αφού μπορούμε να το στήσουμε μόνο στον server και να το χρησιμοποιούμε μέσω http://server/limewire.
Το ίδιο πιστεύω ισχύει και για διάφορα άλλα από αυτά που πρότεινες, ενώ πολλά υπάρχουν ήδη στην αρχική λίστα.

Το controlaula το δοκίμασα και απογοητεύτηκα. Εκτός του ότι δεν καλοδούλεψε, έγραψε κι ένα σωρό ρυθμίσεις σε όποια αρχεία ήθελε και δεν τις έβγαλε με την απεγκατάστασή του. Αναγκάστηκα να διαβάσω τον κώδικά του για να δω τι πείραξε και που, ώστε να μπορέσω να το βγάλω σωστά. Είναι εντελώς ερασιτεχνική δουλειά.

Το foxit reader σε τι χρειάζεται; Το Adobe Reader 9 το χρειάστηκε η γυναίκα μου μια φορά, για να ανοίξει ένα .pdf έκδοσης 1.9 που περιείχε ηλεκτρονικές φόρμες (τις οποίες ούτε το foxit ούτε το evince υποστηρίζουν). Εκτός από αυτό, δεν χρειάστηκα ποτέ άλλον reader από τον προεγκατεστημένο του Ubuntu...

Μπορείς να ξανακάνεις μια πρόταση, αφαιρώντας τα προγράμματα που είναι να μπουν μόνο στον server, καθώς και τα προγράμματα που υπάρχουν ήδη στη λίστα, και κρατώντας μόνο προγράμματα που έχεις δοκιμάσει στους clients του σχολείου σου;

alkisg

Έβγαλα kdenlive και έβαλα kdeedu.

Το Virtualbox δεν το βάζω γιατί φορτώνει services, και έτσι αυξάνει τις απαιτήσεις σε hardware των clients.
Αναγκαστικά λοιπόν τέτοια βαριά προγράμματα θα πρέπει να τα δηλώνει ο ίδιος ο καθηγητής σε μια λίστα σε κάποιο configuration αρχείο πριν την δημιουργία του εικονικού δίσκου των clients. Θα μπει δηλαδή σχετική δυνατότητα, αλλά δεν θα είναι προεπιλεγμένη...

ilias

ok έγινε παρανόηση από πλευράς μου λόγω του τίτλου του θέματος νόμιζα ότι λέμε γενικώς....
έγινε σαφές οτι μιλάμε για s/w των clients

για Γυμνάσιο:
scribus, kompozer, audacity, kolourpaint, google chrome, jclic, leafpad, cmap (ή freemind ή View Your Mind), salasaga, skencil

για ΕΠΑΛ (ειδικότητα Πληροφορική)
gimp, incskape, scribus, kompozer, audacity, google chrome, skype, leafpad, amaya, cmap (ή freemind ή View Your Mind), salasaga, httrack (ή ισοδύναμο), ssh, dia, skencil, blender, qcad, quanta plus, bluefish, eclipse
Όλα στον κόσμο είναι χάρτινα εκτός από το χαρτί που είναι από ξύλο. - Κώστας Χατζηχρήστος

alkisg

Πρόσθεσα gimp, kolourpaint4, inkscape, audacity, blender.

Πρόσθεσα openssh-server χωρίς ερωτηματικό - ξαναθυμίζω όμως ότι δεν υπάρχουν users στους clients, άρα θα επιτρέπεται μόνο passwordless ssh στον root λογαριασμό του client, με κλειδιά που θα έχουν στηθεί αυτόματα. Δηλαδή για παράδειγμα, sudo ssh client01 poweroff θα ζητάει μεν κωδικό για την sudo αλλά δεν θα ζητάει κωδικό για τη σύνδεση ως root στον client. Με άλλα λόγια, ο root του server αυτόματα θα εξουσιάζει όλους τους fat clients.

Έβαλα στα υπό συζήτηση: dia, scribus, skype, cmap, google chrome.

Το leafpad μου φάνηκε χειρότερο από το προεγκατεστημένο gedit, αν το ζητήσει κι άλλος το βάζουμε.
Εφόσον μπήκε το kompozer για επεξεργασία ιστοσελίδων, χρειάζονται και τα amaya, quanta plus και bluefish που κάνουν την ίδια δουλειά; Βολεύει σε κάτι η παράλληλη χρήση τους;

Εντωμεταξύ συζητείται για την 10.04 έκδοση του Ubuntu να συμπεριλάβουν το pitivi (video editor) και το jokosher (audio editor). Αν αυτά όντως συμπεριληφθούν, το ξανασυζητάμε πάλι για το αν χρειάζονται τα εναλλακτικά που προτάθηκαν.

alkisg

Τα plugins για την αυτόματη εγκατάσταση των λογισμικών είναι έτοιμα, τώρα μεταγράφω τις λίστες των πακέτων σε κατάλληλη μορφή όπως φαίνεται στο αρχικό μήνυμα.

Από την ερχόμενη εβδομάδα θα δημοσιευτεί η νέα έκδοση του LTSP που υποστηρίζει fat clients και κάποιοι συνάδελφοι θα αρχίσουν να τη δοκιμάζουν, ώστε τον Απρίλη που θα βγει η έκδοση 10.04 του Ubuntu να έχουμε τη δυνατότητα να πατήσουμε μια και μόνη εντολή και να εγκατασταθούν ΟΛΑ τα λογισμικά που θέλουμε και να είναι διαθέσιμα σε ΟΛΟΥΣ τους clients του εργαστηρίου. Επίσης, και οι μαθητές με netbooks θα μπορούν να πατάνε F12 - Boot from network και να συνδέονται στον λογαριασμό τους και να βλέπουν τα αρχεία τους στον server και να χρησιμοποιούν αυτά τα λογισμικά χωρίς να χρειάζονται κάποιου είδους εγκατάσταση και χωρίς να πειράζεται κάτι στον υπολογιστή τους.

Όσοι ενδιαφέρονται να δηλώσουν κάποιο λογισμικό το οποίο θέλουν να χρησιμοποιήσουν στην τάξη αλλά δεν υπάρχει ήδη στις λίστες ανά βαθμίδα εκπαίδευσης, ας απαντήσουν στο παρόν μήνυμα γράφοντας το όνομα του σχετικού πακέτου (από το synaptic), μια γραμμή για περιγραφή του, καθώς και τις βαθμίδες στις οποίες αναφέρεται.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Τελικά σε ποιο non linear video editing πρόγραμμα καταλήξαμε; Από βδομάδα θα δοκιμάσω στο εργαστήριο τα PiTiVi, OpenShot, Kdenlive και blender. Και μιας και μιλάμε για βίντεο, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για DVD authoring; Το DVD flick είναι πολύ απλό για τις ανάγκες μας.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

markakis

Αν και λίγο καθυστερημένα να αναφέρω τον προβληματισμό μου ως προς τα παιχνίδια. Πιστεύω ότι το σχολικό εργαστήριο δεν είναι και δεν πρέπει να μετατρέπεται σε internet cafe. Γι' αυτό το λόγο προσωπικά έχω αφαιρέσει τα παιχνίδια από τον LTSP. Αυτό θα μου πείτε είναι προσωπική επιλογή του κάθε υπευθύνου ΣΕΠΕΗΥ. Επειδή εδώ, όμως, συζητάμε για τις προεπιλεγμένες εφαρμογές που θα εγκαθίστανται στους clients, μήπως σε αυτές δεν πρέπει να περιλαμβάνονται παιχνίδια; Πόσο μάλλον παιχνίδα βίας (shoot'em up);
Αν κάποιος θέλει να τα εγκαταστήσει, μπορεί να το κάνει, αυτό είναι δικό του θέμα. Μπορεί επίσης τα προτεινόμενα παιχνίδια να είναι ομαδοποιημένα σε ένα μεταπακέτο. Νομίζω, όμως, ότι τα παιχνίδια δεν πρέπει να είναι στην βασική εγκατάσταση.

alkisg

@Δημήτρης: Έχω βάλει το avidemux και το blender στο Λύκειο, ενώ το http://www.pitivi.org/ μέχρι στιγμής είναι προεγκατεστημένο στη Lucid και άρα θα είναι διαθέσιμο σε όλες τις βαθμίδες. Για οποιαδήποτε αλλαγή φωνάξτε!

@markakis: Καθόλου καθυστερημένα, έχουμε ακόμα χρόνο μέχρι τον Απρίλη που βγαίνει η 10.04 :-)
Σωστό μου ακούγεται αυτό που λες, το σκέφτηκα κι εγώ κυρίως για το WorldOfGoo που είναι εμπορικό, μη θεωρηθεί ότι διαφημίζουμε συγκεκριμένη εταιρία. Βγάζω τα εξτρά παιχνίδια αλλά τα αφήνω σε comments ώστε να μπορεί κάποιος πιο εύκολα να τα βάλει αν θέλει.
Βέβαια τα προεγκατεστημένα παιχνίδια του gnome δεν τα βγάζω, οπότε αν κάποιος θέλει να μην μπουν ούτε αυτά, θα πρέπει να τα βάλει στην ενότητα «blacklisted packages» του αρχείου ρυθμίσεων ltsp-build-client.conf (να γράψω σχετικό σχόλιο σ' εκείνο το σημείο αν είναι).

Ουσιαστικά το 99% των ρυθμίσεων θα γίνονται από τα παρακάτω αρχεία:
koina.list, dimotiko.list, gymnasio.list, lykeio.list, ltsp-build-client.conf και lts.conf
τα οποία είναι και μεταφέρσιμα, δηλαδή αφού κάποιος καθηγητής τα προσαρμόσει μια φορά στις ανάγκες του, στη συνέχεια θα μπορεί να τα κρατήσει και για επόμενες εγκαταστάσεις.