MYSCHOOL:Εφαρμογή για "μαζικό upload" καταστάσεων με βαθμολογίες τριμήνου

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 26 Ιαν 2015, 02:43:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

@katkal: Τώρα που το σκέφτομαι, και αν θυμάμαι καλά τον κώδικα γιατί τώρα δεν μπορώ να το δω, το μήνυμα αυτό εμφανίζεται όταν:
προσπαθώντας να ανοίξει τα αρχεία xls που υπάρχουν στον φάκελο που του δίνεις σαν input, δοκιμάζει να τα ανοίξει ένα-ένα και σε κάθε ένα από αυτά ψάχνει, νομίζω, στο κελί 2,1 να βρει το γράμμα της τάξης (Α,Β,Γ). Αν δεν βρει και τα 3 αρχεία τάξης βγάζει αυτό το μήνυμα.
Μήπως έχει αλλάξει η μορφοποίηση των αρχείων (έχει συμβεί και στο παρελθόν το myschool να αλλάζει απροειδοποίητα το format των report που βγάζει);;
Αν δεν βγάλεις άκρη στείλε μου στο dimginis papaki τζιμειλ  τα αρχεία/reports που κατεβάζεις από το myschool.

katkal

Καλησπέρα. Απ' ότι βλέπω  σε κάθε φύλλο excel έχει τα  αντίστοιχα ονόματα τάξεων Α, Β, Γ  όπου αυτά βρίσκονται στο κελί Β4,  για τον αντίστοιχο καθηγητή. Θα σου στείλω στο e-mail σου τα αρχεια.
Ευχαριστώ.

gba

Παρολω το μηνυμα << δεν βρεθηκαν ολα τα αρχεια >>  οταν βαζεις μονο την Γ ταξη ,
εχω την εντυπωση , οτι και ετσι δουλευει , περνωντας μονο τα αρχεια της Γ ταξης.
Θα το δοκιμασω την Δευτερα , που θελω να περασω μονο την Γ ταξη.

gba

katkal και Δημητρη
το δοκιμασα με μερικα μονο βαθμολογια και δουλευει , καταχωρει  μονο τους βαθμους που εχουν δοθει ,
και δεν χρειαζεται να συμπληρωθουν οι υπολοιποι βαθμοι στις ταξεις Α και Β , αφου θα καταχωρησεις μονο την Γ ταξη.
Απλα δεν βαζει βαθμους οπου δεν εχει δοθει βαθμος.

Δεν μου βγαζει το μηνυμα <<δεν βρεθηκαν ολες οι ταξεις>>  , παρολω που δεν εχω βαλει ολα τα συμπληρωμενα βαθμολογια .

Οπως ειπε ο Δημητρης ελεγξε τα συμπληρωμενα βαθμολογια , μηπως σε καποια εχει αλλαξει το ονομα ή ο τυπος .

gba

Εκανα και μερικες δοκιμες με αλλαγη ενος συμπληρωμενου βαθμολογιου απο xls σε xlsx και παλι δεν μου βγαζει το μηνυμα ,
<< δεν βρεθηκαν ολες οι ταξεις >>.

Περισυ θυμαμαι οτι καποια στιγμη μου εβγαλε αυτο το μηνυμα  στο office 2010 .
Αν θυμαμαι καλα ,  παρολω το μηνυμα οι βαθμοι καταχωρουνταν , εκτος απο μονοψηφιο αριθμο βαθμων.

Φετος στο office 2016 δεν μου εχει βγαλει ποτε αυτο το μηνυμα .

Κανε μια δοκιμη και σε υπολογιστη με αλλο office , μηπως φταιει και το λογισμικο .

Δημητρη στις αναφορες 187 η ταξη εξακολουθει να ειναι στο κελι 2 1
και Katkal στα συμληρωμενα βαθμολογια η ταξη και σε μενα ειναι στο κελι Β4.


Επισης να αναφερω για να προλαβω αλλους παθοντες ,
οτι  το προγραμμα  Ginis_ΓΕΛ_ΕΠΑΛ_Bathologies_Myschool_V4_0.xls στο φακελλο μου γραπτα , εχει τσεκαρισμενο το βαθμολογιες Β τετραμηνου .
Μαλλον θα φταιει το οτι δημιουργησα αυτον τον φακελλο (για να μην τον φτιαχνω απο την αρχη ) απο τον φακελλο βαθμολογιες Β τετραμηνου με τις απαραιτητες αλλαγες ( μετονομασια και σβησιμο των περιεχομενων των φακελλων , που πρεπει να δημιουργηθουν απο την αρχη) .
Σε μια δοκιμη ξεχασα να επιλεξω γραπτα και  ενημερωθηκαν τα αρχεια 187 απο τον διπλανο φακελλο βαθμολογιες Β τετραμηνου .
Αυτον που εκανα και απο οτι ειδα δουλευει χωρις προβληματα ηταν να μπω στα αρχεια 187 και να σβησω ολους τους βαθμους ,
χωρις να πειραξω κατι αλλο και μετα εγινε κανονικα ενημερωση απο τον φακελλο γραπτα.


katkal

Αυτά δεν γίνονται! Το μήνυμα με το "δεν βρέθηκαν όλες οι τάξεις" μου το έβγαζε στον υπολογιστή του σχολείου . Ενώ, το έκανα στον δικό μου υπολογιστή και το μήνυμα δεν το έβγαλε!!

gba είχες δίκιο! τελικά έφταιγε το λογισμικό!

Έχω δύο ερωτήσεις ακόμα.

1. Πάτησα το Κουμπί Γ (εισαγωγή βαθμών από αρχεία εκπαιδευτικών σε αρχεία τάξεων), μου ζήτησε τον φάκελο ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΑ_ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ _ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ όπου και τον έδωσα, όμως δεν μου ζήτησε τον φάκελο ΑΝΑΦΟΡΕΣ_187. Έχω κάνει κάτι λάθος στην περίπτωση αυτή;
2. Εάν χρειαστεί (που θα χρειαστεί)  να τα δουλέψω  στο σχολείο τι να κάνω με το λογισμικό εκτός από το να το ξαναεγκαταστήσω; (να σημειώσω ότι και οι δυο υπολογιστές έχουν office 2007).
Ευχαριστώ και πάλι.

gba

Και μενα σε win 10 pro 64b  -office pro 64b 2016
πατωντας τα κουμπια Α, Β, Γ  δεν μου ζηταει παντα φακελους , τρεχει κατευθειαν .
Μαλλον δεν χρειαζεται , αν οι διαδρομες ειναι συμπληρωμενες στους αποπανω φακελλους 1,2 3,4,5,6.

Αν διαπιστωσεις οτι δεν συμπληρωθηκαν οι φακελλοι , τρεξε παλι το κουμπι Γ και μετα  μονος σου πατωντας απο πανω στους φακελλους
6 και 4 δωσε την διαδρομη των φακελλων και ξανατρεξτο .

Πιστευω οτι ο ειδικος  για απαντηση εδω ειναι ο Δημητρης , για να μας πει , που κανουμε καποιο λαθος  .

Δημήτρης Γκίνης

Σχετικά με το μήνυμα Δεν βρέθηκαν όλες οι τάξεις:
Προφανώς το πρόβλημα δημιουργείται σε κάποια έκδοση του excel (ή των Windows ή συνδυασμό και των δύο) στην οποία η ρουτίνα που βρίσκει την έκδοση του excel για να ξέρει πως να χειριστεί τα αρχεία, δεν επιστρέφει κάποια από τις αναμενόμενες τιμές με αποτέλεσμα το πρόγραμμα να μπερδεύεται (σε ποια έκδοση του excel είπατε ότι το κάνει;).
Έκανα μια μικροαλλαγή και ανέβασα τη καινούργια έκδοση στο αρχικό post. Αν δεν βαριέται κάποιος ας το δοκιμάσει σε ένα από τα μηχανήματα που δεν δούλευε για να δούμε αν διορθώθηκε.
Δημήτρης

katkal

Συγχαρητήρια για το πρόγραμμα . Φανταστικό εργαλείο!!!
Στον υπολογιστή του σπιτιού περάσαν κανονικά όλοι οι βαθμοί. 

Για να το δοκιμάσω  στον υπολογιστή που έβγαζε το το μήνυμα "δεν βρέθηκαν οι τάξεις" ,  όταν κατεβάζω το  "Ginis_ΓΕΛ_Bathologies_Myschool_V_5_3_modified"   από το αρχικό Post,  μου το κατεβάζει συμπληρωμένο.  Μήπως δεν θα πρέπε να είναι έτσι;

Δημήτρης Γκίνης

Δεν πειράζει, έχει κρατήσει τις δικές μου επιλογές. Απλά σβήστες και δώσε με τα αντίστοιχα κουμπιά τις δικές επιλογές για φακέλους και αρχεία)

Δημήτρης Λαμπαδίτης

Αγαπητοί συνάδελφοι...
Ήρθε πάλι αυτή η ώρα... (των βαθμολογιών >:(), αλλά το excelάκι δεν ...λαλεί ή μάλλον διαλαλεί «δεν βρέθηκαν όλες οι τάξεις».
Αμφότερες οι εκδόσεις (5_3 και 5_4). Οι 3 και 4 εκδόσεις εξακολουθούν να δουλεύουν με τα περσινά αρχεία ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ_rptList και χ_187.
Τι μπορεί να πηγαίνει στραβά; Τι κάνω λάθος;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας...
Δημήτρης

Δημήτρης Γκίνης

Στείλε μου τα σχετικά αρχεία να ρίξω μια ματιά στο dimginis at τζιμειλ

Δημήτρης Γκίνης

Δημήτρη, για να τρέξω το 1ο βήμα/στάδιο (δημιουργία κενών αρχείων βαθμολογίας για κάθε εκπαιδευτικό) χρειάζονται τα αρχεία *186.xls και όχι τα 187 που μου έστειλες. Πάντως το λάθος που αναφέρεις εμφανίζεται και όταν από λάθος του δώσεις τα αρχεία τύπου *187 αντί για τα *186. Μήπως αυτή είναι η αιτία του σφάλματος;; 

Δημήτρης Λαμπαδίτης

Τελικά δικό μου λάθος, κάτι με τα χ_186 αρχεία... Μόλις τα ξαναδημιούργησα στο σχολείο δούλεψε. Πιθανώς η μετατροπή σε xls από excel 2003 (με compatibility pack) την έκανε τη δουλειά. Σορυ για τον πονοκέφαλο και ευχαριστώ
Δημήτρης

aspd

Ανεβάσαμε τους βαθμούς για το 1ο τετράμηνο εύκολα και γρήγορα. Δημήτρη άλλη μία φορά σε ευχαριστούμε! Το πόσο έχουμε γλυτώσει από όταν αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε την εφαρμογή δε μετριέται!

Μία βελτίωση, αν έχεις χρόνο και όρεξη:
έρχονται οι καθηγητές με τα φλασάκια τους που έχουν να τα χρησιμοποιήσουν από την προηγούμενη χρονιά και περιέχουν τα excel της προηγούμενης και προ-προηγούμενης χρονιάς. Αυτό που κάνω είναι να φτιάξω μέσα φάκελο με όνομα π.χ "Αρχείο βαθμολογιών" και να βάζω τα παλιά μέσα.
Θα βόλευε τα excel να έχουν κατάληξη τα 4 νούμερα του σχολικού έτους π.χ. 1718, δηλαδή το αρχείο να λέγεται π.χ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΣ-Α Τετράμηνο1718.xls. Θα βόλευε γιατί έτσι θα κράταγαν και οργανωμένο αρχείο των καταστάσεων που έχουν παραδώσει ανά σχολική χρονιά.

Φυσικά τα παραπάνω είναι λεπτομέρειες και πολυτέλειες. Το βασικό είναι ότι η εφαρμογή δουλεύει θαυμάσια.
Σε ευχαριστούμε άλλη μία φορά!