MYSCHOOL:Εφαρμογή για "μαζικό upload" καταστάσεων με βαθμολογίες τριμήνου

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 26 Ιαν 2015, 02:43:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

amilikas

Δεν ξέρω αν έχει επισημανθεί ξανά, αλλά σε ορισμένα ονόματα τμημάτων στο myschool πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, πχ το Α'2 (με απλή απόστροφο), το Α Η/Υ 2 (το slash) μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα. Εγώ τα βάζω Α2, Α-ΗΥ2 κλπ

Δημήτρης Γκίνης

Τώρα που λες, κάτι μου θυμίζει αυτό: νομίζω είχα προσπαθήσει να το αντιμετωπίσω αντικαθιστώντας στα ονόματα τμημάτων τους χαρακτήρες που δημιουργούσαν πρόβλημα.
Βέβαια για να το έχεις συναντήσει, μάλλον δεν πέτυχε. Σε ποιο στάδιο εμφανιζόταν πρόβλημα;

Αν δεν βαριέσαι, στείλε μου στο dimginis [παπάκι] τζιμειλ τα αρχεία που χρησιμοποίησες για να του ρίξω κάποια στιγμή μια ματιά

amichail

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 17 Ιαν 2020, 11:42:30 ΠΜ
@nouvakis: Όπως σου έγραψα και στο email:
Στο myschool ανεβαίνουν τα αρχεία *187.xls και οι βαθμοί που είναι καταχωρημένοι σε αυτά τα αρχεία τελικά περνιούνται στη βάση. Στα αρχεία αυτά δεν υπάρχουν τα μαθήματα που διδάσκονται στα τμήματα ένταξης πχ τα ΕΝΤΞ-ΓΥΜΝ-Μαθηματικά στο Γ ΈΝΤΑΞΗΣ.
Με λίγα λόγια: ακόμη και αν δημιουργηθούν καταστάσεις βαθμολογίας για τα μαθήματα αυτά, στο 2ο βήμα της εφαρμογής (Εισαγωγή βαθμών από αρχεία εκπαιδευτικών σε αρχεία τάξεων *187.xls) δεν θα περνιόταν πουθενά για τον λόγο ότι πολύ απλά στα αρχεία *187.xls δεν υπάρχει πχ στήλη ΕΝΤΞ-ΓΥΜΝ-Μαθηματικά.
Στα μαθήματα αυτά θα πρέπει ο εκπαιδευτικός που διδάσκει πχ τα ΕΝΤΞ-ΓΥΜΝ-Μαθηματικά να συνεννοηθεί με τον εκπαιδευτικό που διδάσκει Μαθηματικά στον κάθε ένα από τους μαθητές του τμήματος ένταξης και να περάσεις αυτός (ο εκπαιδευτικός που διδάσκει Μαθηματικά γενικής παιδείας) στην δική του κατάσταση βαθμολογίας το βαθμό που θα του πει.
Αυτός είναι και ο λόγος που τροποποίησα την εφαρμογή ώστε να μην δημιουργηθούν προβλήματα.
Παρόλα αυτά τροποποίησα την εφαρμογή και στη έστειλα (δεν θα την ανεβάσω όμως στο forum γιατί φοβάμαι ότι θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από όσα θα λύσει), έχε όμως υπόψην σου όταν οι εκπαιδευτικοί επιστρέφουν συμπληρωμένες τις καταστάσεις βαθμολογίας, να περνάς με το χέρι τους βαθμούς των μαθημάτων που διδάσκονται στα τμήματα ένταξης στις καταστάσεις των εκπαιδευτικών που διδάσκουν τα αντίστοιχα μαθήματα γενικής παιδείας. Μετά μπορείς να προχωρήσεις με το 2ο βήμα της εφαρμογής (Εισαγωγή βαθμών από αρχεία εκπαιδευτικών σε αρχεία τάξεων *187.xls)και τέλος να ανεβάσεις τα συμπληρωμέμα αρχεάι 187.xls στο myschool.



Προσωπικά, στο σχολείο που ήμουν που είχε Τμήματα Ένταξης, έκανα το εξής: στο αρχείο των αναθέσεων, ΠΡΙΝ φτιάξω τα xls ανά εκπαιδευτικό, άλλαζα τα μαθήματα π.χ. ΕΝΤΞ-Γεωμετρία σε ΓΠ-Γεωμετρία. Έτσι μπορεί και ο εκπαιδευτικός της Ένταξης να συμπληρώσει τους δικούς του βαθμούς. ΠΡΟΣΟΧΗ μετά όμως πρέπει πρώτα να περαστούν οι βαθμοί του Γενικού Τμήματος και μετά οι βαθμοί της Ένταξης. Οπότε το μάζεμα των συμπληρωμένων xls γίνεται σε δύο στάδια, πρώτα Γενικής και μετά Ένταξης.
Με κάθε επιφύλαξη γιατί δύο χρόνια τώρα δεν είμαι εγώ στο myschool.
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

marialaz

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Ιδιαίτερα χρήσιμη η εφαρμογή σας. Οδηγίες αναλυτικές και κατανοητές. Δεν είμαι πληροφορικός αλλά ετρεξε αμέσως χωρίς πρόβλημα, τουλάχιστον ως την δημιουργία των καταστάσεων ανά εκπαιδευτικό. Τώρα μένει να δω τι θα καταφέρω στο ανέβασμα.. Και πάλι ευχαριστώ

vgol

Καλησπέρα,
Κατέβασα την εφαρμογή, ακολούθησα τις οδηγίες αλλά όταν πατάω το κουμπί "Κατανομή μαθητών ανά τμήμα "μου βγάζει το παρακάτω λάθος :

"Δεν είναι δυνατή η εκτέλεση της μακροεντολής 'Ginis_ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ_V6_2_2.xls!Δημιουργία_τμημάτων'. Η μακροεντολή μπορεί να μην είναι δαθέσιμη σε αυτό το βιβλίο εργασίας ή μπορεί να έχουν απενεργοποιηθεί όλες οι μακροεντολές"

Οι μαρκοεντολές είναι ενεργοποιημένες, έχω excel 2016 ελληνικό πάνω σε win 10

Καμμιά ιδεά ;;;;

Δημήτρης Γκίνης

Γιατί το αποθηκευσες ως Xlsx??? Το αρχείο που έχω ανεβάσει είναι xls.
Τα αρχεία xlsx δεν περιέχουν μακροεντολές (αν θες μακροεντολές σε ένα xlsx πρέπει να το αποθηκεύσει ς ως xlsm).
Με απλά λόγια: όταν το κατεβάζεις αποθήκευσε το ως xls , ,όχι ως xlsm.
Πιθανότατα φταίει αυτό.

parkepim

Συγχαρητήρια, εξαιρετική η εφαρμογή!
Την έτρεξα χωρίς πρόβλημα, ακολουθώντας τις οδηγίες, μέχρι την δημιουργία των καταστάσεων ανά εκπαιδευτικό.
Θα ήθελα να ρωτήσω:
1. Στο ανέβασμα, επειδή θα υπάρχουν μαθητές χωρίς βαθμό, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
2. Μπορώ εκ των υστέρων να βάλω τους βαθμούς των μαθητών ένταξης ή πρέπει να μπουν από τον αντίστοιχο καθηγητή ΓΠ ή εμένα στις αρχικές καταστάσεις;

Ευχαριστώ!

Δημήτρης Γκίνης

Παράθεση από: parkepim στις 23 Ιαν 2021, 12:55:21 ΜΜ
1. Στο ανέβασμα, επειδή θα υπάρχουν μαθητές χωρίς βαθμό, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
Λογικά όχι.

Παράθεση από: parkepim στις 23 Ιαν 2021, 12:55:21 ΜΜ
2. Μπορώ εκ των υστέρων να βάλω τους βαθμούς των μαθητών ένταξης ή πρέπει να μπουν από τον αντίστοιχο καθηγητή ΓΠ ή εμένα στις αρχικές καταστάσεις;
Αν θυμάμαι καλά, το myschool για τα μαθήματα που διδάσκονται στα τμήματα ένταξης δεν περιμένει ξεχωριστούς βαθμούς (στο κάτω-κάτω στον έλεγχο του μαθητής έχει βαθμό στα μαθηματικά, όχι στα μαθηματικά ένταξης).
Η πιο απλή λύση μου φαίνεται ότι είναι να συννενοηθεί ο διδάσκων πχ των μαθηματικών ένταξης με τον διδάσκοντα των μαθηματικών τι βαθμό να βάλει στους μαθητές αυτούς.
Το πρόγραμμα δεν δημιουργεί καταστάσεις βαθμολογίας για τα μαθήματα που διδάσκονται σε τμήμα ένταξης. Οι μαθητές των τμημάτων ένταξης εμφανίζονται κανονικά στις καταστάσεις βαθμολογίας του κανονικού τμήματος.
Τούτου δοθέντος, αυτοσχεδιάστε.


sepa

Καλησπέρα σας
Όταν κάνω το βήμα 9 και αφού έχω δηλώσει τους σχετικούς φακέλους (187 και συμπληρωμένες καταστάσεις) βγαίνει το παρακάτω μήνυμα:

sepa

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου όταν κάνω debug βγαίνει το παρακάτω:

sepa

Το πρόβλημα λύθηκε. Ευγνώμων για το πρόγραμμα. Ευχαριστώ για την φιλοξενία.


parkepim

Το επόμενο βήμα προχώρησε σωστά με ένα πρόβλημα. Σε ένα μαθητή για κάποιο λόγο δεν πήρε κανένα βαθμό το αρχείο 187, παρόλο που έχουν βάλει όλοι οι καθηγητές βαθμό.
Μπορώ να τους προσθέσω με το χέρι στο αρχείο 187 και στη συνέχεια να κάνω upload ή να κάνω upload και να τους προσθέσω στο περιβάλλον του myschool;

Δημήτρης Γκίνης

Βέβαια, αλλά για να μην του περάσει τους βαθμούς κάτι δεν πάει καλά.
Μήπως με τον αριθμό μητρώου κάτι;