MYSCHOOL:Εφαρμογή για "μαζικό upload" καταστάσεων με βαθμολογίες τριμήνου

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 26 Ιαν 2015, 02:43:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

ΟΚ, έγινε (δοκίμασέ το καλού-κακού, κατεβάζοντάς το από τα συνημμένα του αρχικού post).
Στο λέω όμως, θα μου κάνεις την βάρδια στο ψηφιακό φεστιβάλ.....

aspd

Όλα τέλεια!
Δοκίμασα την έκδοση Ginis_Gymnasio_Bathologies_Myschool_V_5_5.
Φτιάχνει xls της μορφής «ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ -Α Τετράμηνο- 2017- 2018» που είναι  ό,τι ...ζήτησα εχθές το βράδυ!

Εννοείται να κάνω τη βάρδια σου στο ψηφιακό φεστιβάλ!!!!!!!

Φαντάσου είμαι σε σχολείο όπου κάθε βαθμολογική περίοδο πρέπει να ανέβουν με κάποιο τρόπο (~320 μαθητές) x (~15 βαθμοί ανά μαθητή) = ~ 4800 βαθμοί!

Δε με ρώτησε (και μπράβο του) για το σχολικό έτος, όπως περίμενα. Για να μου λυθεί η απορία είδα ότι το σχολικό έτος υπάρχει στο αρχείο των αναθέσεων (ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ_rptList) , οπότε φαντάζομαι το πήρες από εκεί.

Ευχαριστούμε!



aspd

Σήμερα ανεβάσαμε στο myschool τις βαθμολογίες του 2ου τετραμήνου στο Γυμνάσιο που υπηρετώ.

Τελικά όλα καλά, αλλά είχαμε το εξής πρόβλημα:
Ακολουθήσαμε τη διαδικασία όπως περιγράφεται στις οδηγίες και αφού συγκεντρώθηκαν οι συμπληρωμένες βαθμολογίες και πατώντας το κουμπί Β εμφάνιζε μήνυμα ότι δε βρίσκει την τάξη ή κάτι τέτοιο. Το δοκιμάσαμε πολλές φορές μήπως κάτι δεν κάναμε καλά, το δοκιμάσαμε με μία συμπληρωμένη κατάσταση κτλ κτλ, αλλά δεν δούλευε.
Κοιτάξαμε μετά τα αρχεία 186 και είδαμε ότι είχαν μέσα και τα τμήματα ενισχυτικής διδασκαλίας. Στο δεύτερο τετράμηνο είχε έλθει οδηγία να δηλώνονται τα τμήματα της ενισχυτικής σαν κανονικά τμήματα του σχολείου.
Υποθέτοντας ότι εκεί ήταν το πρόβλημα και καθώς δεν θυμόμαστε κάποια αλλαγή σε άλλα τμήματα και μαθητές παρακάμψαμε το πρόβλημα χρησιμοποιώντας τα .186 του Α τετραμήνου με τους συμπληρωμένους βαθμούς του Β΄ τετραμήνου και τα 187 φτιάχτηκαν σωστά και ανέβηκαν στο myschool.

Συμπέρασμα
Στις οδηγίες για τη διαδικασία λέει για τα  186:
Από το Myschool,  από Αναφορές-> Αναφορές Μαθητών-> Βαθμοί-> Κατάσταση μαθημάτων ανά Τμήμα για μαζική εισαγωγή βαθμών. Επιλέγουμε την τάξη πχ Α, αφήνοντας κενές τις επιλογές στα άλλα 2 πεδία-> Προεπισκόπηση - > Αποθήκευση αρχείου πχ Α_186.xlsx

Νομίζω ότι δεν πρέπει να τα αφήσουμε κενές τις επιλογές στα άλλα 2 πεδία, τουλάχιστον στο πάνω. Πρέπει να επιλέγουμε Γενικής παιδείας και ξένων γλωσσών ώστε στο κάτω πλαίσιο να μην εμφανίζει τα τμήματα της ενισχυτικής.
Δεν το δοκίμασα γιατί όπως  λέω παραπάνω χρησιμοποιήσαμε τα 186 του Α΄ τετραμήνου. Όποιος το δοκιμάσει, ας επιβεβαιώσει ότι δουλεύει και αν είναι εντάξει, πρόσθεσέ το Δημήτρη, αν μπορείς, στις οδηγίες.
Ευχαριστούμε!

lef

Καλημέρα,

ο Δημήτρης ο Γκίνης μου έφτιαξε μια έκδοση του προγραμματος η οποία τρέχει για Ενιαία  Ειδικά Επαγγελματικά Γυμνάσια Λύκεια που ακολουθούν πρόγραμμα Εσπερινού Γυμνασίου - Εσπερινού ΕΠΑΛ αντίστοιχα (4 τάξεις).  Δυστυχώς λόγω πίεσης χρόνου δεν την χρησιμοποιήσαμε ούτε εμείς, αλλά την έχω δοκιμάσει χωρίς να περάσω βαθμούς και δουλεύει άψογα. Απλά όσον αφορα το αρχεία αναθέσεων, το myschool βγάζει ένα συνολικό για το Γυμνάσιο και το Λύκειο οπότε αφού το βγάλετε από το myschool πρέπει να κάνετε δύο αντίγραφα του αρχείου, ένα για γυμνάσιο και ένα για το λύκειο και να σβήσετε με το χέρι όλες τις εγγραφές που δεν αφορούν το αντίστοιχο αρχείο. Έχει λίγη φασαρία αυτό και θέλει προσοχή αλλά δεν θα χρειαστεί πάνω απο 10-20 λεπτά.
Αν κάποιος συνάδελφος θέλει να το χρησιμοποιησει και χρειαστεί βοήθεια ευχαριστως να βοηθησω

Με την ευκαιρία να πω στο Δημήτρη οτι η καταπληκτική εφαρμογή του έχει γλυτώσει άπειρες εργατοώρες τόσο δικές μου όσο και των συναδέλφων. Η ανταπόκριση του υπήρξε άμεση και τον ευχαριστώ θερμά!

dimpapadop

Πρίν τις εξετάσεις των 4 (5 βασικά) μαθημάτων της Γ' ΓΕΛ Χρησιμοποίησα την έκδοση 5.6 και δημιούργησα τα κενά βαθμολόγια κλπ με επιτυχία.

Στη συνέχεια σήμερα δοκιμάζω να περάσω τους βαθμούς ώστε να βγάλω αποτελέσματα Γ' αύριο και εμφανίζεται το μύνημα " Δεν βρέθηκαν όλες οι τάξεις"
τι μπορεί να φταίει;

Τα αρχεία ΤΜΗΜΑΤΑ_ rptList.xls και ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ_ rptList.xls δημιουργήθηκαν νωρίτερα και τρέξαν κανονικά ώστε να δημιουργηθούν τα κενά βαθμολόγια, και για αυτόν τον λόγο μου φαίνεται πολύ περίεργο.

* το ευχαριστώ στο Δημήτρη είναι λίγο. :)


** Περίεργο είναι ότι με τα αρχεία που ήδη είχαν δημιουργηθεί ήδη επιτυχώς τα ΚΕΝΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (χωρίς να έχει αλλάξει τίποτε στον φάκελλο) αν δοκιμάσω να ξανακάνω τις ίδιες αρχικές λειτουργίες δημιουργίας ΚΕΝΩΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΩΝ ξανά, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση δεν ολοκληρώνεται επιτυχώς με το ίδιο μύνημα σχετικά με τις τάξεις, ενώ η διαδικασία αυτή είχε πραγματοποιηθεί πρό 15 ημερών με τα ίδια ακριβώς αρχεία ΑΝΑΘΕΣΕΩΝ και ΤΜΗΜΑΤΩΝ. Έχω κολλήσει. Δεν μου έρχεται κάτι

Δημήτρης Γκίνης

Στείλε μου λίγο (στο dimginis [papaki] τζιμειλ )τα αρχεία που κατέβασες από το myschool και χρησιμοποίησες σαν input κατά τη δημιουργία των κενών βαθμολογίων να τους ρίξω μια ματιά.

dimpapadop

Άκου τι έγινε.
Μην βρίσκοντας άλλον τρόπο, απλά ξαναδημιούργησα τα πάντα από την αρχή σε άλλο φάκελλο. ΚΕΝΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ κλπ
ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ
ΤΜΗΜΑΤΑ
αρχεία 187
κοκ
Φαντάζομαι κάποιο αρχείο για κάποιον λόγο θα χτύπησε, δεν βρίσκω άλλη εξήγηση.

Φτιάχνοντας λοιπόν στην ουσία τα ίδια αρχεία απο την αρχή, κατάφερα να κάνω την δημιουργία εκ νέου των 187 μαζί με τους βαθμούς χρησιμοποιώντας τα παλιά ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΑ_ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ είσαι ΘΕΟΣ!

Δημήτρης Γκίνης

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά τα παραλές βρε συνάδελφε.
Όχι τίποτα άλλο, αλλά κυκλοφορούν σε αυτό το φόρουμ και κάτι τύποι....α πα πα: έχουν γράψει χιλιάδες γραμμές κώδικα και έχουν αφιερώσει εκατοντάδες ώρες για να υποστηρίξουν  σχολεία και  συναδέλφους και μάλιστα χωρίς να ακούνε και όσα μπράβο τους αναλογούν και φυσικά χωρίς να κομπάζουν.

Αν ακολουθήσουμε το παράδειγμα τους (όσο μπορούμε ο καθένας, δεν έχουμε δα και όλοι τις ίδιες γνώσεις και ικανότητες) .......

Δημήτρης Γκίνης

#128
Η έκδοση που ανεβάζω θα είναι και η τελευταία μιας και κάτι που ξεκίνησε ως μια πρόχειρη λύση εξακολουθεί μεν να είναι χρήσιμο αλλά έφτασε και στα όριά του λόγω ακριβώς αυτής της αρχικής προχειρότητας.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:
Η έκδοση αυτή αφορά όλους(???) τους τύπους σχολείων ή τουλάχιστον έχει δοκιμαστεί και φαίνεται να δουλεύει καλά σε:
Δημοτικά
Γυμνάσια
Γυμνάσια με Λυκειακές Τάξεις
Λύκεια, ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ
Εσπερινά ΕΠΑΛ
ΕΕΕ Γυμνάσια και Λύκεια
Πιθανότατα δουλεύει και σε Μουσικά-Καλλιτεχνικά αλλά δεν έχω δεδομένα για να το επιβεβαιώσω, αν μπορείς κάποιος ας το κάνει.
Θυμίζω ότι απαιτείται η ύπαρξη Microsoft Excel (προτείνεται έκδοση >2003, αν και πιθανότατα θα δουλεύει και με το 2003) και η ενεργοποίηση των μακροεντολών κατά το άνοιγμα του αρχείου.
Για τα υπόλοιπα διαβάστε τις οδηγίες.
Αν εντοπίσετε κάποιο λάθος, βάλτε μια φωνή εδώ.

ΥΓ: έχει ενημερωθεί και το αρχικό post

Η εφαρμογή
(έκδοση 6.1): http://bit.ly/2GdYicS,
(έκδοση 6.2, η διαφορά της είναι ότι επιτρέπει και την καταχώρηση του χαρακτήρα ΄Δ' αντί βαθμού) :http://bit.ly/bathmologies_v6_2
Οδηγίες χρήσης:http://bit.ly/2Emd3II


Δημήτρης Γκίνης

Προφανώς είσαι σε Δημοτικό...

Για το Δημοτικό δεν έχει αλλαγές σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις (αν φυσικά είχες χρησιμοποιήσει κάποια..). Καλού κακού, κάνε μια δοκιμή πριν το χρησιμοποιήσεις.

Δημήτρης Γκίνης

#131
Συνάδελφος που υπηρετεί σε ΕΕΕΕΚ εντόπισε ένα λάθος που αφορούσε σχολεία που είχαν παραπάνω από 4 τάξεις (πχ Γυμνάσια με ΛΤ, Μουσικά, ΕΕΕΕΚ κλπ)
Διορθώθηκε και (ξανά)ανεβάζω την εφαρμογή:

Η εφαρμογή
(έκδοση 6.1): http://bit.ly/2GdYicS,
(έκδοση 6.2, η διαφορά της είναι ότι επιτρέπει και την καταχώρηση του χαρακτήρα ΄Δ' αντί βαθμού) :http://bit.ly/bathmologies_v6_2 ]

Οι οδηγίες: http://bit.ly/2Emd3II
Αν κάποιες το είχε κατεβάσει πριν από τις 12/12/2018, μπορεί να το κατεβάσει και πάλι.

lef

Δημήτρη ένα μεγάλο ευχαριστώ κι από εδώ δημόσια για το χρόνο που έχεις διαθέσει και την εξαιρετική δουλειά που έχεις κάνει για να μπορούμε όλοι εμείς να κάνουμε τη δουλειά μας γρήγορα και αξιόπιστα.

pmouz

Μια μικρή παρατήρηση. Χρησιμοποιώντας την έκδοση ν6.1, δημιούργησα τα αρχεία excel για κάθε καθηγητή στο φάκελο "ΚΕΝΑ_ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ_ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ", στα οποία όμως δεν αναγράφει το Σχολικό Έτος 2018-2019 (το κελί Β2 είναι κενό). Δεν επηρεάζει τη λειτουργικότητα της εφαρμογής (απλά το λέω για εμφανισιακούς λόγους).
Φέτος είπαμε να εκσυγχρονιστούμε και να συμπληρώσουμε τα excel ηλεκτρονικά.
Ευχαριστούμε πολύ για την εφαρμογή.

Δημήτρης Γκίνης

Έχεις δίκιο, διορθώθηκε. ;) (θα πρέπει να το ξανακατεβάσεις φυσικά)