Απορίες

Ξεκίνησε από theoni, 24 Μαρ 2017, 01:15:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

theoni

Καλησπέρα θα ηθέλα να ρωτησω δυο πράγματα πρωτον πως κλείνει το πρόγραμμα με τέλος προγράμματος και δίπλα το όνομα του ή σκέτο τέλος προγράμματος????και μια ακόμα ερώτηση έστω οτι έχω έναν πίνακα Α με Ν στοιχεία και θέλω να αντιστρέψω τα συμμετρικά του στοιχεία η εντολή για ι απο 1 μέχρι Ν/2 μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο πρόγραμμα???

evry

1. σκέτο ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
2. ναι
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

για το δεύτερο δεν θα ήταν καλύτερα Για ι από 1 μέχρι Νdiv2 (και όχι /2) ?? αν χρησιμοποιηθεί ο δείκτης ι σε πίνακας δεν πρέπει να έχει ακέραια τιμή ?? οπότε γενικά καλύτερα το div Θα έβαζα εγώ για να είμαι ήσυχος

theoni

Αν καποιος το γράψει N/2 και δηλώσει το ι ακέραιο θα το πιάσουν σωστό στο τέλος????γιατι το N/2 θεωρείται πραγματικη τιμή

petrosp13

Δεν θεωρείται μόνο πραγματική τιμή αλλά και σαν αποτέλεσμα μπορεί να βγει πραγματική
Πχ 15/2=7.5 και θέση 7.5 δεν υπάρχει
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

theoni

Ναι μπορεί να βγεί πραγματικός αριθμός αλλά απο την άλλη το ι ξεκινάει με 1 και αυξάνεται με βήμα 1 οπότε το ι κανονικά δεν παίρνει πραγματική τιμή

petrosp13

Σωστά, αλλά θα πρέπει να δηλωθεί σαν πραγματική μεταβλητή, κάτι που απαγορεύεται γιατί είναι δείκτης πίνακα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Το παρακάτω τμήμα κώδικα είναι ολόσωστο και το i δεν χρειάζεται να δηλωθεί σαν πραγματική μεταβλητή:
Κώδικας: ΓΛΩΣΣΑ
Για i από 1 μέχρι N/2
   Γράψε Α[i]
Τέλος_Επανάληψης

Η εξήγηση θα φανεί αν γράψουμε το παραπάνω τμήμα κώδικα με μια Όσο:
Κώδικας: ΓΛΩΣΣΑ
i <- 1
Όσο i <= N/2 Επανάλαβε
   Γράψε Α[i]
   i <- i + 1
Τέλος_Επανάληψης


εκεί φαίνεται ότι η μεταβλητή i δεν παίρνει ποτέ την τιμή του άνω άκρου της επανάληψης αλλά συγκρίνεται μαζί της άρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εφόσον ξεκινάμε από ακέραιο και το βήμα είναι ακέραιος

Όλα αυτά ισχύουν εφόσον η ισότητα 2 = 2.0 βγάζει Αληθής, σε περίπτωση που το i πέσει ακριβώς στο N/2 επειδή αυτό θα είναι ακέραιος.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

nikolasmer

Παράθεση από: evry στις 24 Μαρ 2017, 03:18:08 ΜΜ
Το παρακάτω τμήμα κώδικα είναι ολόσωστο και το i δεν χρειάζεται να δηλωθεί σαν πραγματική μεταβλητή:
Κώδικας: ΓΛΩΣΣΑ
Για i από 1 μέχρι N/2
   Γράψε Α[i]
Τέλος_Επανάληψης

Η εξήγηση θα φανεί αν γράψουμε το παραπάνω τμήμα κώδικα με μια Όσο:
Κώδικας: ΓΛΩΣΣΑ
i <- 1
Όσο i <= N/2 Επανάλαβε
   Γράψε Α[i]
   i <- i + 1
Τέλος_Επανάληψης


εκεί φαίνεται ότι η μεταβλητή i δεν παίρνει ποτέ την τιμή του άνω άκρου της επανάληψης αλλά συγκρίνεται μαζί της άρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εφόσον ξεκινάμε από ακέραιο και το βήμα είναι ακέραιος

Όλα αυτά ισχύουν εφόσον η ισότητα 2 = 2.0 βγάζει Αληθής, σε περίπτωση που το i πέσει ακριβώς στο N/2 επειδή αυτό θα είναι ακέραιος.
Τι λες τώρα;;;;😀😱
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ!
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

Sergio

Εφόσον μιλάμε για μεταβλητή που θα χρησιμοποοιηθεί ως δείκτης πίνακα, αρκεί να τηρούνται τα εξής:
1) μεταβλητή ΔΗΛΩΜΕΝΗ ακέραια
2) τιμή θετική
3) τιμή <= Ν (μέγεθος πίνακα)

Σε σχέση με το ζητούμενο της αρχικής ερώτηση τώρα, όπως είπε και ο Εύρης, εφόσον:
1) η μεταβλητή i έχει δηλωθεί ακέραια
2) η (αρχική) τιμή ΑΠΟ της ΓΙΑ (που ισοδυναμεί με την αρχικοποίηση του i) είναι ΑΚΕΡΑΙΑ
3) η τιμή του βήματος της ΓΙΑ (που ισοδυναμεί με την αύξηση του i) είναι ΑΚΕΡΑΙΑ

ΔΕΝ υδίσταται ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα αφού:
1) η τιμή του ΜΕΧΡΙ αφορά μόνο στη συνθήκη συνέχειας του "ΟΣΟ"
2) η σύγκριση αριθμητικών τιμών ΜΠΟΡΕΙ να περιλαμβάνει ΤΟΣΟ ακέραιες ΟΣΟ και πραγματικές τιμές
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)