Downtime...

Ξεκίνησε από alkisg, 20 Φεβ 2006, 11:34:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Να φύγει το Στέκι από το ΠΣΔ (σχολικό δίκτυο);

Όχι
Ναι, σε κάποιον free (και πιθανώς αναξιόπιστο) host
Ναι, και ας βάλει διαφημίσεις για να συντηρείται (είτε από το Στέκι είτε του host)
Ναι, σε εμπορικό host και προτίθεμαι να δίνω 1-2 ευρώ το χρόνο για να βοηθάω για το hosting
Ναι, σε εμπορικό host αλλά δε δίνω φράγκο και δε θέλω διαφημίσεις

alkisg

Κι ότι έλπιζα ότι θα γλυτώσουμε από το downtime...
Όχι δεν έπεσε ο server της Τεχνικής Στήριξης που φιλοξενεί το Στέκι, μια χαρά είναι.
Για κάποιον λόγο αφαιρέθηκε το DNS alkisg.mysch.gr από το ΠΣΔ!
Οπότε το Στέκι δουλεύει ακόμα για όσους συνδέονται εκτός ΠΣΔ (=cache-αρισμένο DNS), ενώ δεν εμφανίζεται καθόλου σε όσους χρησιμοποιούν τους DNS του ΠΣΔ.

Έκανα ένα ticket, για να δούμε, μήπως πρέπει να αλλάξει και το DNS για να ησυχάσουμε;?!! :D

za√‘ag

Τι ε
Παράθεση από: alkisg στις 19 Απρ 2021, 10:22:16 ΠΜ
...
Για κάποιον λόγο αφαιρέθηκε το DNS alkisg.mysch.gr από το ΠΣΔ!
Οπότε το Στέκι δουλεύει ακόμα για όσους συνδέονται εκτός ΠΣΔ (=cache-αρισμένο DNS), ενώ δεν εμφανίζεται καθόλου σε όσους χρησιμοποιούν τους DNS του ΠΣΔ.

Έκανα ένα ticket, για να δούμε, μήπως πρέπει να αλλάξει και το DNS για να ησυχάσουμε;?!! :D

Ticket έκανα κι εγώ αλλά δεν πήρα απάντηση της προκοπής ... αυτό που γίνεται είναι να ανακατευθύνεται κάποιες φορές στη αρχική σελίδα του ΠΣΔ

Τι ακριβώς έχει γίνει;

Ακόμα και με το νέο ιστότοπο sites.sch.gr γινόταν το ίδιο... μάλλον ρυθμίστηκε τελευταία ...

Επίσης μου είπαν ότι ρυθμίσεις ασφάλειας (ssl) δεν κάνουν στο mysch.gr πλέον !! Ωραίο κι αυτό ....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

ΟΚ πρέπει να έστρωσε τώρα:

nslookup alkisg.mysch.gr nic.sch.gr
Address: 194.63.235.215