Downtime...

Ξεκίνησε από alkisg, 20 Φεβ 2006, 11:34:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Να φύγει το Στέκι από το ΠΣΔ (σχολικό δίκτυο);

Όχι
Ναι, σε κάποιον free (και πιθανώς αναξιόπιστο) host
Ναι, και ας βάλει διαφημίσεις για να συντηρείται (είτε από το Στέκι είτε του host)
Ναι, σε εμπορικό host και προτίθεμαι να δίνω 1-2 ευρώ το χρόνο για να βοηθάω για το hosting
Ναι, σε εμπορικό host αλλά δε δίνω φράγκο και δε θέλω διαφημίσεις

markakis

Παράθεση από: tomagor στις 24 Νοε 2008, 12:59:52 ΜΜ
mipos na to pame se eksoteriko server?
to kostos einai geleio... apla psakste top web hosting sto google kai dite? ti  lete?

Συμφωνώ. Το ΠΣΔ αποδεικνύεται τελείως αναξιόπιστο. Είναι εκνευριστικό να θέλεις να ανατρέξεις σε κάτι που διάβασες στο φόρουμ ή να κατεβάσεις τον διερμηνευτή και να εξαρτάσαι από τα κέφια του ΠΣΔ...

alkisg

ΟΚ, το έβαλα σε ψηφοφορία, μπορείτε να ψηφίσετε στην αρχή του θέματος:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=288.0

Πιστεύω ότι θα βρούμε δωρεάν hosting. Αλλά ενώ θα έχει καλό uptime, τα δωρεάν μπορεί ανά πάσα στιγμή να κλείσουν και να μείνουμε με το τελευταίο backup που θα έχω κάνει πριν ένα μήνα!
Υπάρχει και μια πιθανότητα να βρούμε σε οργανισμό που να στηρίζει τέτοιες εκπαιδευτικές δραστηριότητες (πώς είναι το sourceforge για κώδικα, είχα δει και κάτι αντίστοιχα για κοινότητες).
Επίσης το εμπορικό hosting θα βγαίνει λιγότερο από 1 ευρώ το χρόνο για κάθε ενεργό μέλος, αν έχουμε την όρεξη να συνεισφέρουμε. Φυσικά δεν έχει νόημα να γίνεται αυτό ανά 1 ευρώ, ας στέλνουν π.χ. 10 άτομα από 10 ευρώ για ένα χρόνο και να μην ξαναδίνουν τίποτα για τα επόμενα 10 χρόνια ή τέλος πάντων κάποια σχετική (και πάντα εθελοντική) μέθοδος.
Ή, πάμε σε ένα server που να έχει κάποιο banner και είμαστε αξιόπιστα αν και με διαφημίσεις.

Anyway, αν δούμε ότι η πλειονότητα ψηφίζει να φύγουμε από το ΠΣΔ, το παλεύουμε.
Αν η πλειονότητα ψηφίσει να μείνουμε στο ΠΣΔ, δεν τίθεται θέμα.
Αν η πλειονότητα δεν ψηφίσει, δεν τίθεται θέμα. :)

P.Tsiotakis

Να μείνει στο ΠΣΔ και να στειλουμε ένα mail στην αρχή (  :D ) με παράπονα για αρχή

Να τους πούμε οτι θέλουμε όντως να είναι στην υπηρεσία της εκπαίδευσης

alkisg

Παναγιώτη εγώ τους έχω στείλει... καλά βαριέμαι να μετρήσω, δεκάδες πάντως mail μέχρι τώρα.
Άμα θέλετε στείλτε και οι υπόλοιποι, μακάρι να βγει κάτι έτσι... :)

Πάντως ως γνωστόν άλλοτε πέφτει όλο το sch.gr, άλλοτε κάποιοι νομοί μαζί με τις υπηρεσίες τους (dide, pre κτλ), οπότε δε νομίζω ότι το αν θα δουλεύει ή όχι το στέκι θα τους ανησυχήσει περισσότερο... Κάποια επίσης δημοφιλής σελίδα της πρωτοβάθμιας είχε αναγκαστεί τελικά να φύγει από το ΠΣΔ, μετά από πλήρη ασυννενοησία με τους υπευθύνους... Όταν π.χ. η διοίκηση ακούγει για "safe mode" της PHP και λέει "α, ωραίο πράγμα, θέλουμε τέτοιο", και δεν ακούνε τον ίδιο το δημιουργό της PHP που λέει να μην το χρησιμοποιούνε γιατί μόνο μπελάδες φέρνει, τι να πεις... Αυτό που τους νοιάζει είναι να μπορούνε να αναφέρουν σε μορφή τίτλων ότι "το ΠΣΔ προσφέρει υπηρεσίες hosting, email, streaming, im, κτλ κτλ" χωρίς να νοιάζεται κανείς αν όντως δουλεύουν τελικά... :(

Κι εγώ "για την Ελλάδα ρε γαμώτο" το παίδευα τόσον καιρό, αλλά η υπομονή έχει και τα όριά της! Τις τελευταίες 10 μέρες παιδεύομαι να βγάλω mail στους μαθητές στο students.sch.gr, και το τι ...ανάθεμα έριξα κι εγώ και οι μαθητές δε λέγεται! Τέτοια ταχύτητα και τόσο downtime, ούτε σε commodore 64 να γινότανε το hosting με dial up γραμμή στον Σμόλικα δεν θα βλέπαμε... :P

stratosg

Εγώ ψήφισα ΟΧΙ. Πιστεύω πως πρέπει να μείνει το στέκι στο ΠΣΔ, μιας και εδώ αναφέρουμε τα προβλήματα, τους προβληματισμούς, τα αναθέματα, τις αντιρρήσεις και τις αντιδικίες μας με την υπηρεσία, που σε τελική ανάλυση δεν είναι κανείς άλλος από το υπουργείο, που υποτίθεται πως έχει την ευθύνη για το ΠΣΔ.

Άρα πιστεύω πως η ύπαρξη ενός Forum σαν αυτό, κάτω από τη στέγη τους,  είναι σα τη μύγα μεσ' στο γάλα τους. Η φωνή του κουνουπιού στο αυτί τους που δεν ιδρώνει. Σκεφτείτε λοιπόν να φύγουμε και να πάμε κάπου έξω, θα είμαστε η μύγα έξω από το παράθυρο και το κουνούπι που σταμάτησε στην σίτα τους και που δεν κατάφερε να ενοχλήσει ποτέ.

Σας προκαλώ να σκεφτείτε πόσες κούπες γάλα πετάξατε όταν ανακαλύψατε μια μύγα μέσα τους και πόσες ώρες χαλάρωσης και ηρεμίας χάσατε προσπαθώντας να αφανίσετε το ενοχλητικό κουνούπι.

ʼλκη μπορώ να φανταστώ την ενόχληση, τον εκνευρισμό και την απογοήτευσή σου αλλά νομίζω πως μπορείς να πάρεις κουράγιο από τον αριθμό των μελών, των θεμάτων και την πληθώρα και πολυχρωμία των απόψεων που εσύ μας έδωσες το δικαίωμα και το βήμα να εκφράζουμε. Και πραγματικά δεν είναι τα δυο και τρια ή τα δέκα ευρώ το χρόνο, για μένα απλά είναι ο χώρος.

Με πολύ βαθιά εκτίμηση. Stratosg
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

tomagor

Καλό το μέσα και το έξω καλό και αυτό. Αλλά θα μπορούσε να δουλέψει σαν mirror? το έξω σε περίπτωση που πέφτει το μέσα να έχουμε το εξω;... αν και δεν μένει και πολύ καιρό πεσμένο..

P.Tsiotakis

Ρε παιδιά, γιατί εμείς στο *.kor.* (ΤΕΙ Αθήνας) δεν έχουμε σχεδόν ποτέ προβλήματα;

Άλκη, κάνω πολλά πειράματα με php/mysql αυτήν την περίοδο και δεν έχω συναντήσει ΠΟΤΕ πρόβλημα μέχρι τώρα.

Ποιος είναι ο φορέας υλοποίησης εκεί πάνω;

alkisg

Παναγιώτη ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί να δηλώσω στο register.sch.gr ότι πήρα μετάθεση στο σχολείο σου, ώστε να "μετακομίσει" το στέκι στο *.kor; :P :D :D :D
Είναι μερικές φορές που βλέπω το *.ioa πεσμένο, το *.ach πεσμένο, το *.sch!!! πεσμένο, και το *.kor να παίζει... υποθέτω ότι μάλλον ο server σας δουλεύει με duracell!!!

Φορέα υλοποίησης δεν ξέρω, γιατί τα Γιάννενα νομίζω ότι πλέον φιλοξενούνται στην Πάτρα, μαζί με τα *.ach.

P.Tsiotakis

Άλκη,

έκανα αίτηση για μετάθεση για Α Κορινθίας, οπότε αν θέλεις η οργανική
στο Γενικό Λύκειο Χιλιομοδίου είναι ελεύθερη   :D ;D :o

P.Tsiotakis

Άλκη, έχει πέσει το *.Kor.sch.gr

οπότε μην κάνεις αίτηση για μετάθεση τελικά !!  :D  ;D  ::)

alkisg

Ναι καλά... 3 η ώρα το έγραψες, 6 η ώρα που μπήκα να το δω ήταν φτιαγμένο.
Κάτσε πρώτα να πετύχετε 3-4 μέρες downtime και μετά θα δικαιούστε να μιλάτε οι *.kor!!!

Αχχχ... η ζήλια δεν κρύβεται... :)

alkisg

Σημερινή ειδοποίηση του ΠΣΔ, πιθανώς να επηρεάσει και το στέκι:


Διακοπή λειτουργίας του δικτύου λόγω εργασιών αναβάθμισης

Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο
Υπηρεσία Υποστήριξης Χρηστών
Προς τους Χρήστες του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου Ν.  Ιωαννίνων, Πρεβέζης,  Θεσπρωτίας,  Άρτας. Κερκύρας, Λευκάδας.

Αξιότιμοι κύριοι/ες,

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 14 Ιανουαρίου 2009 και ώρες 13:30-15:30 θα υπάρξουν διακοπές λειτουργίας στο δίκτυο λόγω εργασιών συντήρησης στον κόμβο των Ιωαννίνων
Περιοχές που θα επηρεαστούν: Νομοί Ιωαννίνων, Πρεβέζης,  Θεσπρωτίας,  ʼρτας. Κερκύρας, Λευκάδας.

Θα καταβληθεί προσπάθεια οι διακοπές να είναι οι ελάχιστες δυνατές.
Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

alkisg

Ειδοποίηση από το ΠΣΔ για προγραμματισμένη διακοπή λειτουργίας του σχολικού δικτύου - θα επηρεάσει και το στέκι.



Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο
Υπηρεσία Υποστήριξης Χρηστών

Προς τους Χρήστες του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου

Αξιότιμοι κύριοι/ες,

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με εντολή του ΥΠΕΠΘ κατά την διάρκεια των Πανελλαδικών Εξετάσεων θα υπάρξει διακοπή λειτουργίας του δικτύου και των υπηρεσιών του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, σύμφωνα με το πρόγραμμα που αναγράφεται εδώ ή επισκεφτείτε το σύνδεσμο http://www.sch.gr/sch-portlets/postings/uploaded/temp/1241428330eksetaseis2009.pdf

Με εκτίμηση
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ   ΣΧΟΛΙΚΟ   ΔΙΚΤΥΟ

----------------------------------------------------------
Υπηρεσία Υποστήριξης Χρηστών, http://www.sch.gr/helpdesk <http://www.sch.gr/helpdesk>
Tηλέφωνο (χρέωση μία αστική μονάδα): 801-11-801-81

alkisg

Για "διακοπές" όλο το users.sch.gr το ΣΚ, μαζί και το στέκι. Πρόβλημα στο Dns resolving μάλλον αφού τα users.nomos.sch.gr δούλευαν. :-/

alkisg

Κάτω πάλι σήμερα. Και κάτι έχουν κάνει και για κάθε hit μου έρχεται και mail "Webserver error", οπότε έλαβα εκατοντάδες mails σήμερα... :-/