Κωδική ονομασία: «ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΗ» myschool

Ξεκίνησε από dim, 03 Απρ 2013, 01:34:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Καλώς όρισε!
Συγχωνεύει τα πάντα. (eschool, syrvey, e datacenter, ΟΠΣΥΔ κτλ κτλ)!
Συγκεντρώνει στοιχεία για εκπαιδευτικούς, μαθητές, ωράριο, εγγραφές, μετεγγραφές, απουσίες.
Η απλούστευση φιλοδοξεί να υπερκεράσει! τον ηλεκτρονικό κατακερματισμό που οι σχολικές μονάδες υφίστανται αλλά και να καταπολεμήσει την γραφειοκρατία του εκπαιδευτικού συστήματος.
Ενδεικτικά κάποιες από τις διαδικασίες που θα αντικατασταθούν μέσω Απλούστευσης:
Τα υπηρεσιακά σημειώματα μετεγγραφών...
Τα ενημερωτικά σημειώματα απουσιών...
Η βαθμολογία μαθητών.... Έλεγχοι επίδοσης...
Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών...
Η φιλοσοφία της Απλούστευσης είναι η πληροφορία να καταχωρείται εκεί όπου γεννάται.
Ατάκα και επιτόπου σήμερα 3/4/2013 να μας στείλετε το ονοματεπώνυμο του Διευθυντή (χαχαχαχα) ή Εκπαιδευτικού που θα τεθεί υπεύθυνος για την παρακολούθηση και τις ενδεικτικές καταχωρήσεις στην Απλούστευση.


P.Tsiotakis

μα ο γραμματέας του σχολείου, ποιος άλλος;

Δημήτρης Κανάς

Πάντως το περιβάλλον του myschool στο sch.gr είναι αρκετά καλό μιας και τα περιέχει όλα.....

Τώρα ποιος θα αναλάβει τη διαχείριση... είναι μια άλλη ιστορία!
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

bright

#3
Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 03 Απρ 2013, 02:57:02 ΜΜ
μα ο γραμματέας του σχολείου, ποιος άλλος;

soron80

επιτέλους από το 2011 το περιμέναμε :)
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

bright

#5
Παράθεση από: soron80 στις 05 Απρ 2013, 11:12:03 ΜΜ
επιτέλους από το 2011 το περιμέναμε :)
ποιός θα κάνει όλες αυτές τις καταχωρήσεις; θα είναι αποκλειστικά online;

soron80

Παράθεση από: bright στις 06 Απρ 2013, 08:20:55 ΠΜ
ποιός θα κάνει όλες αυτές τις καταχωρήσεις; θα αποκλειστικά online;

θεωρητικά πάντα θα γίνει ή θα έπρεπε να γίνει Data integration & Cleaning από τις υπάρχουσες βάσεις του υπουργείου
φαντάζομαι αυτό θα γίνει και θα κληθούν οι χρήστες να ελέγξουν τα στοιχεία..
Αν λειτουργήσει όπως πρέπει πιστεύω ότι θα λύσει πολλά προβλήματα.
Οι τύποι στην ομάδα στο ΙΤΥΕ φαίνεται ότι έχουν όραμα!!!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

Circle

Ήδη έχει όλα τα στοιχεία του survey που δουλεύω και ξέρω. Υποθέτω το ίδιο θα συμβαίνει και με τα στοιχεία από το e-school (εμείς δεν έχουμε).

Δημήτρης Κανάς

Στην καταχώριση των μαθητών... πού είναι η αποθήκευση; Βλέπω πως σε κάθε εγγραφή κάνει αναζήτηση του μαθητή σε βάσεις άλλων σχολείων (καλό αυτό).

Εκτός από το δίκτυο του Π.Σ.Δ.  δεν μπορούμε να το "τρέξουμε" σ` άλλον πάροχο (π.χ. ΟΤΕ).

Επιβεβαιώνω πως έχει τα στοιχεία του survey.
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

spyropk

Εγώ μόλις άρχισα να το κοιτάω το myschool. Λείπουν κάποια πράγματα από το survey. Βλέπω μόνο 8 μαθητές, θα 'πρεπε να βλέπω τους περσινούς, γιατί 02/04/13 είχα το eschool ενημερωμένο για το 2011-12.
Έχετε δει ότι δεν υπάρχει μέχρι τώρα δυνατότητα ενημέρωσης μέσω αρχείου; Έχουμε 340 μαθητές φέτος. Δεν θέλω ούτε να σκεφτώ ποιος και πως θα ενημερώσει το καινούριο μας παιχνιδάκι.
Και δεν έχω κοιτάξει καθόλου τις εκτυπώσεις. Αν λειτουργούν όπως και στο eschool ....  :(

eger

Δείχνει και είναι πολύ καλό και πολύ απλό. Τα στοιχεία του eschool είναι μέσα και όχι μόνο!! Καλή δουλειά που θα λύσει προβλήματα.
Τέλος οι συγχρονισμοί μαθητών, οι εγκαταστάσεις του eschool σε περίπτωση "στραβής" και γενικότερα λιγότερο άγχος.
Μακάρι να έχω δίκιο για το καλό όλων μας. :D

mour

Έχω την απορία πως θα δουλέψει μια ΑΜΙΓΩΣ web based εφαρμογή που από ότι κατάλαβα δεν έχει local storage όταν θα πέσουν πάνω ΟΛΑ τα σχολεία με το "ηρωικό" ΠΣΔ.
Μιλάμε για το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΕΛ(Ε)ΙΟ.
Εδώ δεν μπορούν να κρατήσουν τα site και το email

soron80

Παράθεση από: mour στις 08 Μαΐου 2013, 04:42:50 ΜΜ
Έχω την απορία πως θα δουλέψει μια ΑΜΙΓΩΣ web based εφαρμογή που από ότι κατάλαβα δεν έχει local storage όταν θα πέσουν πάνω ΟΛΑ τα σχολεία με το "ηρωικό" ΠΣΔ.
Μιλάμε για το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΕΛ(Ε)ΙΟ.
Εδώ δεν μπορούν να κρατήσουν τα site και το email

όταν θέλεις όλα γίνονται και αυτό φαίνεται να το θέλουν πολύ ...
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

dim

Παράθεση από: dim στις 03 Απρ 2013, 01:34:22 ΜΜ

Συγχωνεύει τα πάντα. (eschool, syrvey, e datacenter, ΟΠΣΥΔ κτλ κτλ)!
Συγκεντρώνει στοιχεία για εκπαιδευτικούς, μαθητές, ωράριο, εγγραφές, μετεγγραφές, απουσίες.
Η απλούστευση φιλοδοξεί να υπερκεράσει! τον ηλεκτρονικό κατακερματισμό που οι σχολικές μονάδες υφίστανται αλλά και να καταπολεμήσει την γραφειοκρατία του εκπαιδευτικού συστήματος.
Ενδεικτικά κάποιες από τις διαδικασίες που θα αντικατασταθούν μέσω Απλούστευσης:
Τα υπηρεσιακά σημειώματα μετεγγραφών...
Τα ενημερωτικά σημειώματα απουσιών...
Η βαθμολογία μαθητών.... Έλεγχοι επίδοσης...
Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών...
Η φιλοσοφία της Απλούστευσης είναι η πληροφορία να καταχωρείται εκεί όπου γεννάται.
Ατάκα και επιτόπου σήμερα 3/4/2013 να μας στείλετε το ονοματεπώνυμο του Διευθυντή (χαχαχαχα) ή Εκπαιδευτικού που θα τεθεί υπεύθυνος για την παρακολούθηση και τις ενδεικτικές καταχωρήσεις στην Απλούστευση.

Άλλα όργανα και αυτά.
Τα πάντα όλα εκεί.
Δημοτικά ~ Γυμνάσια ~ Λύκεια.
... syrvey τέλος σε ένα μήνα. Θα ενσωματωθεί εκεί.
Ο διευθυντής θα το ενημερώνει!!!!!!
"Εκτός από το τι καλό ~ κακό θα φέρει όλο αυτό εκείνη την ατάκα " Ο διευθυντής  αυτό.... " ο διευθυντής εκείνο...
επιτέλους πόσο εμετική καταντάει".

http://www.esos.gr/article/eidisis-protovathmia-ekpaidefsi/arxizei-paragogiki-leitoyrgia-myschool-gymnasia-dhmotika-nhpiagogeia

badim

Παράθεση από: mour στις 08 Μαΐου 2013, 04:42:50 ΜΜ
Έχω την απορία πως θα δουλέψει μια ΑΜΙΓΩΣ web based εφαρμογή που από ότι κατάλαβα δεν έχει local storage όταν θα πέσουν πάνω ΟΛΑ τα σχολεία με το "ηρωικό" ΠΣΔ.
Μιλάμε για το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΕΛ(Ε)ΙΟ.
Εδώ δεν μπορούν να κρατήσουν τα site και το email
Ήδη "κρέμασε"