Προσωπικη'ιστοσελίδα στο sch.gr

Ξεκίνησε από iliasthes, 26 Απρ 2010, 09:47:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Καλησπέρα συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που φαίνεται χαζό, αλλά είμαι καλομαθημένος με τα c-panel και τα plesk τα τελευταία χρόνια. Εάν θέλω να ανεβάσω τα αρχεία της ιστοσελίδας μου στο ΠΣΔ, θα πρέπει να το κάνω μέσω της εφαρμογής διαχείρισης αρχείων και απλά τα βάζω στον φάκελο public_html? ή υπάρχει κάποιο εξειδικευμένο εργαλείο γι' αυτό, που απλά δεν το πρόσεξα?

alkisg

ftp users.ioa.sch.gr
username: alkisg
password: XXX

=> βάλε τα αντίστοιχα δικά σου.

Ένας καλός ftp client είναι ο filezilla, αν και μου είχε σπάσει τα νεύρα κάποια φάση επειδή επέμεναν να μεταφέρουν τα αρχεία χωρίς κατάληξη ως text, ενώ συνήθως είναι binary, και είχαν χαθεί έτσι τα attachments από το στέκι και τα έψαχνα σε παλιότερα backups... :(

iliasthes

Να σαι καλά Άλκη το προσπαθώ εδώ και κανένα μισάωρο και ο ftp server δεν ανταποκρίνεται :-(

alkisg

Μμμμ κάτσε εσύ Linux δεν χρησιμοποιείς; Δεν χρειάζεται καν πρόγραμμα ftp, το gnome δείχνει τις τοποθεσίες ftp ως μέρος του file system και μάλιστα επιτρέπει και τη δημιουργία σελιδοδεικτών (συνημμένη εικόνα).

Μενού Τοποθεσίες » Σύνδεση στον εξυπηρετητή.

iliasthes

Άλκη τίποτα, δυστυχώς. Μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον ftp server. Θα επικοινωνήσω με την τεχνική υποστήριξη του ΠΣΔ.

ilias

Firefox
Fireftp (https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/684)
Στο Fireftp, επάνω αριστερά στην καρτέλα του
create account
Host: ftp://users.(νομόσ).sch.gr
Όλα στον κόσμο είναι χάρτινα εκτός από το χαρτί που είναι από ξύλο. - Κώστας Χατζηχρήστος

iliasthes

Άλκη και Ηλία σας ευχαριστώ πολύ. Μάλλον υπήρχε πρόβλημα με τον ftp server. Γιατί λίγες ώρες μετά το e-mail που έστειλα, πλέον με όλους τους τρόπους που είχα ήδη δοκιμάσει και επιπλέον όσους προτείνατε και εσείς μπορώ να συνδεθώ, σε αντίθεση με πριν.