Σχολή Προγραμματισμού

Ξεκίνησε από Landler, 26 Μαΐου 2010, 11:41:24 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Landler

Γεια σας παιδια ειμαι νεος στ φορουμ και χρειαζομαι βοηθεια. Λοιπον σε 2 μερες τελειωνουν οι πανελληνιες κ αρχιζω και ψαχνομαι για σχολες. Θελω να δηλωσω σχολη η οποια θα ειναι οσο πιο κοντα στον προγραμματισμο γινεται με βασικη επιλογη περιοχης Αθηνα λογω οικονομικου. Εχω ακουσει για το παπει την ασσοε και το εκπα ως οι κυριοτερες επιλογες γι αυτο θελω να μου πειτε τη γνωμη σας γι αυτες. Επισης μην ξεχνατε οτι θελω η σχολη να βρισκεται οσο πιο κοντα στον προγραμματισμο γινεται δηλαδη δεν θα μ ενδιαφερουν τα οικονομικα μαθηματα του εκπα αλλα αν δεν ειναι πολλα δεν θα με πειραξει. Θελω να μου πειτε τα θετικα και τ' αρνητικα καθε σχολης απ ολες πλευρες οπως επιπεδο σπουδων, επαγγελματικη αποκατασταση, ποιοτητα καθηγητων και μαθηματος, ποιοτητα σχολης γενικα και τα λοιπα. Επισης το γνωριζω οτι πρεπει ν ασχοληθω και μονος μου με τον προγραμματισμο και φυσικα θελω να το κανω, σκοπευω να "καω" σ αυτο το στοιχειο γι αυτο θελω να βρω τη σχολη που θα μου δωσει τισ καλυτερες βασεις.Καλο θα ηταν να εχω αποψεις ατομων απ τις σχολες κι οχι απλως φημες ειδικα για το παπει που δεν μπορω να βρω ευκολα πληροφοριες.

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!   

evry

Έχω περάσει από το ΕΚΠΑ (προπτυχιακό) και το ΟΠΑ (πρώην ΑΣΣΟΕ) (διδακτορικό)
Θα σου πρότεινα ΕΚΠΑ, μακράν, μόνο το πρόγραμμα σπουδών να δεις θα καταλάβεις ότι η διαφορά στη φιλοσοφία των 2 τμημάτων είναι τεράστια. Φυσικά το ΟΠΑ τα τελευταία χρόνια ανεβαίνει συνεχώς αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα. Επίσης δεν μου αρέσει η συζήτηση του στυλ η δική μου σχολή είναι καλύτερη από τη δική σου , απλά μια και έχω περάσει από τις 2 μπορώ να σου πω ότι είχα διακρίνει και διαφορά επιπέδου. (προσωπική μου γνώμη)

Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, αυτό μην το σκέφτεσαι καθόλου γιατί όταν υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες απόφοιτοι στην αγορά για λίγες εκατοντάδες θέσεις καταλαβαίνεις την κατάσταση
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αναφέρεσαι μόνο σε πανεπιστημιακές σχολές;
Αν πάντως δεν πιάσεις τα μόρια(που σου εύχομαι να μην  γίνει αυτό ) για ΑΕΙ , το ΤΕΙ Πληροφορικής είναι ένα καλό ΤΕΙ με αρκετά μαθήματα Προγραμματισμού.

Επίσης να έχει υπόψη το εξής: όσο καλή και να είναι μια σχολή, θα σου μάθει πάντα τα βασικά και θα σου δείξει έναν δρόμο που θα πρέπει να τον περάσεις μόνο σου δηλαδή θα πρέπει να ασχοληθεί πολλές ώρες μόνος σου για να πετύχεις κάτι

Καλή επιτυχία

Γιάννης Αναγνωστάκης

Εγώ θα σου πρότεινα μακράν την ΑΣΟΕΕ..δες απλά τους καθηγητές που έχουν έρθει τα τελευταία χρόνια στην ΑΣΟΕΕ και δες τον οδηγό σπουδών..Σου δίνει δυνατότητα να συνδυάσεις τις καθαρές τεχνικές γνώσεις με άλλους τομείς (οικονομία-διοίκηση), έχει άμεσα σύνδεση με την αγορά εργασίας και έχει πολύ καλά μεταπτυχιακά

Landler

Παράθεση από: evry στις 27 Μαΐου 2010, 12:04:19 ΠΜ
Έχω περάσει από το ΕΚΠΑ (προπτυχιακό) και το ΟΠΑ (πρώην ΑΣΣΟΕ) (διδακτορικό)
Θα σου πρότεινα ΕΚΠΑ, μακράν, μόνο το πρόγραμμα σπουδών να δεις θα καταλάβεις ότι η διαφορά στη φιλοσοφία των 2 τμημάτων είναι τεράστια. Φυσικά το ΟΠΑ τα τελευταία χρόνια ανεβαίνει συνεχώς αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα. Επίσης δεν μου αρέσει η συζήτηση του στυλ η δική μου σχολή είναι καλύτερη από τη δική σου , απλά μια και έχω περάσει από τις 2 μπορώ να σου πω ότι είχα διακρίνει και διαφορά επιπέδου. (προσωπική μου γνώμη)

Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, αυτό μην το σκέφτεσαι καθόλου γιατί όταν υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες απόφοιτοι στην αγορά για λίγες εκατοντάδες θέσεις καταλαβαίνεις την κατάσταση.

Στο εκπα με ξενερωνει τ οτι εχουν απ οτι εχω ακουσει πολυ οικονομικη κλιση κ εγω ψαχνω οσο πιο καθαρο προγραμματισμο γινεται γι αυτο κ μ ελλκυουν πιο πολυ το οπα και το παπει και ειδικα το παπει γιατι εχω ακουσει οτι ειναι οτι πιο καθαρο για προγραμματισμο υπαρχει και αυτο το κριτηριο ειναι το βασικοτερο μου για την επιλογη σχολη γιατι πιστευω οτι αν μπλεξω με οικονομικα η' αλλα ξεμπαρκα μαθηματα θα ξενερωσω.

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 27 Μαΐου 2010, 12:13:28 ΠΜ
Αναφέρεσαι μόνο σε πανεπιστημιακές σχολές;
Αν πάντως δεν πιάσεις τα μόρια(που σου εύχομαι να μην  γίνει αυτό ) για ΑΕΙ , το ΤΕΙ Πληροφορικής είναι ένα καλό ΤΕΙ με αρκετά μαθήματα Προγραμματισμού.

Επίσης να έχει υπόψη το εξής: όσο καλή και να είναι μια σχολή, θα σου μάθει πάντα τα βασικά και θα σου δείξει έναν δρόμο που θα πρέπει να τον περάσεις μόνο σου δηλαδή θα πρέπει να ασχοληθεί πολλές ώρες μόνος σου για να πετύχεις κάτι

Καλή επιτυχία

Και φυσικα δεν μ ενδιαφερουν μονο τα πανεπιστημια εχω λαβη σοβαρα υποψη μου και το ΤΕΙ της αθηνας εξαλλου οταν ξεκινησα στον κυκλο των πανελληνιων το ΤΕΙ ειχα βαλει στοχο αλλα τωρα εχω μεγαλυτερους στοχους μονο και μονο επειδη ειναι αυτο το χαρτι που λεει αει κ οχι τει και οπως ειπα σκοπευω να λιωσω στο αντικειμενο.

Παράθεση από: janag79 στις 27 Μαΐου 2010, 01:49:01 ΠΜ
Εισαγωγή παράθεσης
Εγώ θα σου πρότεινα μακράν την ΑΣΟΕΕ..δες απλά τους καθηγητές που έχουν έρθει τα τελευταία χρόνια στην ΑΣΟΕΕ και δες τον οδηγό σπουδών..Σου δίνει δυνατότητα να συνδυάσεις τις καθαρές τεχνικές γνώσεις με άλλους τομείς (οικονομία-διοίκηση), έχει άμεσα σύνδεση με την αγορά εργασίας και έχει πολύ καλά μεταπτυχιακά

Αυτοι οι τομεις δεν μ ενδιαφερουν και τοσο δεν ειναι του στυλ μου η οικονομια και η διοικηση γι αυτο δεν σκοπευω να κανω κανα τετοιο συνδυασμο οσο για τα μεταπτυχιακα αν αποφασισω να κανω μεταπτυχιακο δεν σκοπευω να κανω στην Ελλαδα αλλα στην Αυστραλια (τωρα το πως θα με δεχτουνε ειναι αλλο θεμα αλλα εχω καιρο γι ν αποφασισω για κατι τετοιο).

Μ αρεσουν οι αποψεις σας παιδια θελω κ αλλες αλλα να βρεθει και καποιος να μ πει πως ειναι τ πραγματα στο παπει!

pgrontas

Κοίτα, οι απόψεις διίστανται γιατί είναι ένα θέμα όπου ο καθένας παίρνει προσωπική στάση γιατί έστω και αυνείδητα υπερασπίζεται τις σπουδές του. Επίσης ακόμα και αν κάποιος φοίτησε σε μια σχολή, είδε μόνο ένα στιγμιότυπό της για τα χρόνια που ήταν εκεί.
Προσωπικά αποφοίτησα από το Παπεί και έκανα μεταπτυχιακό στο ΟΠΑ. Παρόλο που στην 'αγορά', το ΟΠΑ έχει καλύτερη φήμη, εγώ έμεινα πιο πολύ ευχαριστημένος από το Παπεί. Από την άλλη έχω την αίσθηση ότι στο ΟΠΑ πέφτει πιο πολύ χρήμα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Αυτό που ισχύει σίγουρα, είναι ότι κάθε σχολή έχει τον δικό της προσανατολισμό. το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ είναι αυτό που λέμε business schools, οπότε και η πληροφορική εκεί έχει θέλοντας και μη αυτή την κατεύθυνση. Αντίθετα το ΕΚΠΑ είναι πιο θεωρητικό. Και βέβαια όλες οι προαναφερθείσες σχολές, έχουν καλούς καθηγητές.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

evry

Παράθεση από: Landler στις 27 Μαΐου 2010, 09:08:20 ΠΜ
Στο εκπα με ξενερωνει τ οτι εχουν απ οτι εχω ακουσει πολυ οικονομικη κλιση κ εγω ψαχνω οσο πιο καθαρο προγραμματισμο γινεται γι αυτο κ μ ελλκυουν πιο πολυ το οπα και το παπει και ειδικα το παπει γιατι εχω ακουσει οτι ειναι οτι πιο καθαρο για προγραμματισμο υπαρχει και αυτο το κριτηριο ειναι το βασικοτερο μου για την επιλογη σχολη γιατι πιστευω οτι αν μπλεξω με οικονομικα η' αλλα ξεμπαρκα μαθηματα θα ξενερωσω.
Για ένα λεπτό. ποια οικονομική κλίση? έχεις κοιτάξει σίγουρα το πρόγραμμα σπουδών ή ακούς τι σου λέει ο ένας και ο άλλος? Θεωρείς λογικό ότι ένα τμήμα πληροφορικής που ανήκει στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών δεν έχει οικονομική κλίση και έχει ένα τμήμα πληροφορικής που ανήκει στη Σχολή Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ?????? έχει?
Δες λίγο τα μαθήματα και κάτι ακόμα
Για να καταλάβεις ποια είναι η διαφορά στη φιλοσοφία των σχολών ΕΚΠΑ/ΟΠΑ δες με ποια γλώσσα πληροφορικής ξεκινάνε στο α' εξάμηνο και θα καταλάβεις ποιος κάνει "καθαρό" προγραμματισμό όπως το χαρακτήρισες

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Landler

Παράθεση από: evry στις 27 Μαΐου 2010, 02:05:19 ΜΜ
Για ένα λεπτό. ποια οικονομική κλίση? έχεις κοιτάξει σίγουρα το πρόγραμμα σπουδών ή ακούς τι σου λέει ο ένας και ο άλλος? Θεωρείς λογικό ότι ένα τμήμα πληροφορικής που ανήκει στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών δεν έχει οικονομική κλίση και έχει ένα τμήμα πληροφορικής που ανήκει στη Σχολή Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ?????? έχει?
Δες λίγο τα μαθήματα και κάτι ακόμα
Για να καταλάβεις ποια είναι η διαφορά στη φιλοσοφία των σχολών ΕΚΠΑ/ΟΠΑ δες με ποια γλώσσα πληροφορικής ξεκινάνε στο α' εξάμηνο και θα καταλάβεις ποιος κάνει "καθαρό" προγραμματισμό όπως το χαρακτήρισες

Εχω μπει στα site 100 φορες στο οπα δεν μπορω να βρω με τιποτα τα μαθηματα και στο εκπα μου δινουν ενα pdf  στο οποιο δεν καταλαβαινω τιποτα οσο για το παπει δεν εχω κοιταξει ακομα απλως επειδη εχω ακουσει οτι γενικως ξεφευγουν λιγο τα τμηματα του οπα και του εκπα απ τον καθαρο προγραμματισμο που θελω εγω γι αυτο και το σκεφτομαι πιο πολυ για παπει

evry

Δες εδώ    http://www.di.uoa.gr/gr/lessons.php

και από εδώ   http://www.cs.aueb.gr/under_grad_studies/curriculum/curriculum09.pdf
μπορείς να κατεβάσεις τον οδηγό σπουδών της ΑΣΣΟΕ

αλλά μήπως να τα αφήσεις αυτά για τώρα και να διαβάσεις τίποτα για αύριο  ;)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr