Live dvd τεχνικής στήριξης - νέο λαπτοπ

Ξεκίνησε από elf, 27 Δεκ 2013, 02:38:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Γεια σας και χρόνια πολλά!

Πήρα λάπτοπ με προεγκατεστημένο το ubuntu 12.04 αλλά θέλω να κρατήσω αυτή την εγκατάσταση για προσωπική χρήση. Θα ήθελα να φτιάξω ένα partition με ubuntu 12.04 LTSP ξεχωριστό. Όταν όμως εκκινώ με το live dvd της τεχνικής στήριξης μου βγαίνει μαύρη οθόνη, μετά από εκείνη τη μοβ που λέει ubuntu και σταματά. Με την επιλογή έλεγχος μνήμης, μου βγήκε ότι ο kernel μου είναι παλιός. Θα μπορούσα να κατεβάσω το iso από την Canonical και να προσθέσω τα αποθετήρια της τεχνικής στήριξης και μετά να βάλω και το gnome αντί unity, έτσι δεν είναι; Φοβάμαι μήπως προκύψει πρόβλημα με drivers που δεν θα υπάρχουν για τους παλιούς fat κοκ.  Έχω Dell Latitude E5430.
Κάποια ιδέα;

apapakL

Δοκίμασες με το τελευταίο cd της τεχνικής στήριξης (12.04.3) ή με κάποια παλιότερη έκδοση;

elf

Δοκίμασα με το τελευταίο dvd της τεχνικής στήριξης, που ήταν
http://ts.sch.gr/repo/livecd/ubuntu-12.04.3-desktop-i386-dim.iso
αλλά συνέχιζε να διαμαρτύρεται για τον πυρήνα. Το λαπτοπ από ό,τι είδα πριν το πάρω είναι certified για την έκδοση ubuntu 12.04.2 64bit.
Τελικά, χρησιμοποιήσα αυτό το λινκ:
ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/precise/ubuntu-12.04.3-desktop-i386.iso
από μήνυμα του alkisg σε άλλο θέμα.
Kατέβασα το αποθετήριο, γύρισε με την εγκατάσταση σε gnome και τώρα θα δείξει πια στο εργαστήριο, εκτός αν κάποιος μπορεί να προτείνει άλλη λύση. :)

alkisg

Παράθεση από: elf στις 27 Δεκ 2013, 02:38:11 ΜΜ
Όταν όμως εκκινώ με το live dvd της τεχνικής στήριξης μου βγαίνει μαύρη οθόνη, μετά από εκείνη τη μοβ που λέει ubuntu και σταματά. Με την επιλογή έλεγχος μνήμης, μου βγήκε ότι ο kernel μου είναι παλιός.

Άστο όπως το έκανες, μια χαρά είναι...

Αν θες απλά για δοκιμή, βάλε το live CD της Τεχνικής Στήριξης και στην εντελώς αρχική οθόνη πάτα F6 και δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το nomodeset:
http://i621.photobucket.com/albums/tt292/varunjnp/UbuntuStudioMaverick-2011-05-09-16-47-12.png

Αυτό που λες για τον έλεγχο μνήμης δεν το κατάλαβα, θεωρητικά το memtest δεν φορτώνει καν τον Linux kernel, είναι ξεχωριστό και αυτόνομο προγραμματάκι. Άμα θες βγάλε φωτό με το κινητό.

elf

Εμμ, λάθος για τη μνήμη  :-[, αυτό που ήθελα να γράψω ήταν ότι μετά τον έλεγχο της μνήμης ήταν οκ και με επιλογή nomodeset μου έβγαλε ότι ο kernel είναι παλιός.

elf

Σήμερα το δοκίμασα στο εργαστήριο και μέχρι στιγμής είναι όλα οκ (και γρήγορα  :) ). Μόνο όταν πήγα να εγκαταστήσω το squid είχα μια αναφορά προβλήματος, αλλά κάτι θα ξέχασα να κάνω.