Κόλλημα στην εκκίνηση και εγκατάσταση UBUNTU 12.04

Ξεκίνησε από batos, 21 Οκτ 2013, 04:51:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

batos

Γειά σας. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Εγκατέστησα απροβλημάτιστα ubuntu 12.04 LTSP πλήρες στον ΗΥ στο σπίτι (CPU AMD X4).
Μεταφέρω τον δίσκο σε άλλο ΗΥ με CPU AMD και μητρική 760GM-E51 MSI, αλλά κολλάει στην εκκίνηση : kernel_thread_helper+0x6/0x10
Το ίδιο μήνυμα εμφανίζεται και από τα CD και DVD εκκίνησης που έχω από κατεβάσει από ΠΣΔ.

Δοκίμασα με εκκίνηση και απενεργοποίηση όλων των παραμέτρων με F6 αλλά τίποτα.
Στο παραπάνω σύστημα έχω σε άλλο δίσκο UBUNTU 10 LTSP που λειτουργεί κανονικά.

Καμιά βοήθεια;

alkisg

Με ένα screenshot από κινητό θα φαινόταν καλύτερα αν είναι θέμα kernel ή driver κάρτας γραφικών κλπ. Χωρίς screenshot, ας υποθέσουμε ότι είναι θέμα kernel.

Τα Live CD του Ubuntu (σε αντίθεση με αυτά της Τεχνικής Στήριξης) έχουν πιο καινούργιο kernel.
Δοκίμασε με αυτό, ξεκινάει;
ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/precise/ubuntu-12.04.3-desktop-i386.iso

batos

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Κατέβασα το iso και πράγματι εκίνησε, οπότε κάνω νέα εγκατάσταση.

batos

Γειά και πάλι.
Δυστυχώς αφού κίνησε, σταμάτησε και πάλι. παραθέτω screenshot. Δοκίμασα με το image AMD, το οποίο δεν εμφανίζει πρόβλημα στην εγκατάσταση, αλλά κολλάει στην επανεκκίνηση χωρίς οθόνες.

alkisg

Μερικές ιδέες:

Το όνομα "AMD" των Live CD είναι παραπλανητικό, δεν σημαίνει ότι είναι για AMD επεξεργαστές, αλλά ότι είναι για 64 bit επεξεργαστές είτε Intel είτε AMD, κάτι που δεν θέλουμε γιατί μετά δεν θα φορτώνουν τα παλιά μηχανήματα.

Αν σου δουλεύει κατά την εγκατάσταση αλλά όχι μετά, συνήθως είναι επειδή βάζει τον εμπορικό driver (nvidia/fglrx) για την κάρτα γραφικών και αυτός κολλάει. Αν θες μπες από το Live CD στο IRC να τον βγάλουμε, ή, αν τα καταφέρνεις μόνος σου, από το recovery console.

Κάμποσες επιλογές που μπορείς να δοκιμάσεις στην αρχική οθόνη (πρώτα space για να βγει το μενού γλώσσας, μετά F6 για να βγει το μικρό μενού κάτω δεξιά, μετά Esc για να φύγει, και μετά γράφεις τις παραμέτρους...) είναι στη διεύθυνση
https://www.kernel.org/doc/Documentation/kernel-parameters.txt

Δοκίμασε για παράδειγμα κάποιες από τις παρακάτω:
pci=nobios
acpi=off
nomodeset

batos


batos

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.
Επανέρχομαι στο θέμα, καθώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρώ άκρη προσπαθώντας να εγκαταστήσω την 32bit 12.04.
Έχω δοκιμάσει διάφορες παραμέτρους στην εγκατάσταση, αλλά τίποτα.
Στην ίδια μητρική έβαλα, άλλη CPU (AMD X4 645 αντί της 960T) αλλά τίποτα.  Πάντα σταματά, σε μια από τις δύο πιθανές διαφορετικές καταστάσεις, κατά την εγκατάσταση (systam panic κτλ). Οι CPU σε άλλο σύστημα με windows λειτουργούν ΟΚ.
Πιστεύω ότι το θέμα εστιάζεται στην μητρική.
Το περίεργο είναι ότι είχα εγκαταστήσει και χρησιμοποιήσει παλιότερα 10.04 LTSP απροβλημάτιστα, ενώ τώρα δεν εγκαθίσταται καμία άλλη διανομή στα 32bit.
Αν δεν βρεθεί λύση, πλέον, η μητρική θα αφιερωθεί στα windows.

Καλές Γιορτές.

alkisg

Χρόνια πολλά,

το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο BIOS, δοκίμασε ένα από τα
pci=nobios
ή
pci=conf2
στις επιλογές του kernel όπως φαίνεται περίπου στην εικόνα εδώ.

Ή, μέσα από το BIOS, δοκίμασε να επιλέξεις το Load optimal settings.

apapakL

... ή και ένα update στο bios της μητρικής ίσως να δώσει λύση... Καλές γιορτές!

batos

Καλησπέρα. :)
Με το pci=nobios
εκκίνησε live cd 32bit 12.04 και λειτουργεί. :D

Ερώτηση: Μπορώ να αλλάξω τις παραμέτρους εκκίνησης σε υπάρχουσα εγκατάσταση LTSP 12.04 που έχω στο σχοελείο, ώστε να βάλω εκείνο το δίσκο (με την έτοιμη εγκατάσταση) σε αυτήν την  μητρική;

Ευχαριστώ για την βοήθεια. :)

alkisg

Ναι, ξεκίνα την στο σχολείο και τρέξε
sudo dpkg-reconfigure grub-pc
και εκεί που ρωτάει για command line, πρόσθεσε το pci=nobios...
Δώσε και μία
sudo rm /etc/udev/rules.d/70-persistent* για να ξεχάσει το παλιό υλικό,
και είσαι έτοιμος για μεταφορά δίσκου...