Απομακρυσμένη πρόσβαση στο server με neatx

Ξεκίνησε από alkisg, 03 Οκτ 2010, 02:03:26 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Ο neatx-server είναι ένα πρόγραμμα της Google για απομακρυσμένη πρόσβαση σε υπολογιστές με Linux, και προσφέρει 10πλάσιες ταχύτητες από ότι το VNC.

Για εγκατάσταση στο σχολικό server:

  • sudo gedit /etc/ssh/sshd_config και κάτω από την 5η γραμμή, Port 22, προσθέτουμε μία νέα, Port 8022. Αυτό επειδή οι θύρες κάτω από το 1024 κόβονται από το ΠΣΔ.
  • Δίνουμε την εντολή sudo apt-get install neatx-server για να εγκαταστήσουμε το neatx-server.
  • Για υποστήριξη του ελληνικού πληκτρολογίου εκτελούμε sudo gedit /etc/xdg/autostart/nx-keyboard.desktop και επικολλάμε τα παρακάτω:
[Desktop Entry]
Name=nx-keyboard
Comment=Force nx keyboard layout to us,gr
Exec=sh -c 'test -n "$NX_ROOT" && setxkbmap -layout "us,gr" -option "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"'
Terminal=false
Type=Application
StartupNotify=false
#X-GNOME-Autostart-Delay=30


  • Κατεβάζουμε τον nx client, από εδώ για Windows ή από εδώ για Linux.
  • Κάνουμε μια νέα σύνδεση και ορίζουμε σαν πόρτα σύνδεσης την 8022.

poursali

τέλεια ανυπομονώ να το δοκιμάσω.
ευχαριστούμε Άλκη ;-)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

#2
μπορεί να μου κανείς ποιός δαίμονας εξαφανίζει σε κάθε επανεκκίνηση το nxclient?
ενώ υπάρχει κανονικά στη διαδρομή
Εφαρμογές -> Διαδίκτυο
με κάθε επανεκκίνηση εξαφανίζεται. βέβαια ο synaptic λέει ότι υπάρχει αλλά δεν το βλέπω ούτε στα μενού ούτε στον "επεξεργαστή μενού"...



ΥΓ: όντως η ταχύτητα είναι πολύ καλύτερη, τα χρώματα αξιοπρεπέστατα :-)

ΥΓ2: οκ, τελικά ο μαγικός αριθμός είναι 3... δεν ξέρω γιατί αλλά στην 3η εγκατάσταση και επανεκκίνηση έμεινε εκεί που πρέπει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

αν αφήσεις τον υπολογιστή ανοικτό με κάποια εφαρμογή να εκτελείται (π.χ. ένα παράθυρο του firefox) και στη συνέχεια συνδεθείς με τον nxclient τότε βλέπεις μια καθαρή επιφάνεια εργασίας.
βέβαια σε αυτή τη session ότι αφήσεις πίσω σου θα το βρείς και πάλι όταν συνδεθείς, αλλά όχι αν ξαναβρεθείς με τη φυσική υπόσταση μπροστά στον υπολογιστή.
εν ολίγοις άλλα βλέπει στην οθόνη αυτός που κάθεται μπροστά στον υπολογιστή και άλλα όποιος συνδέεται με nxclient.
αν και αυτό έχει τρομερά πλεονεκτήματα, είναι ένα μειονέκτημα σε κάποιες περιπτώσεις.
φαντάζομαι λύνεται, αλλά δεν ξέρω πως...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Ναι το neatx-server συνήθως χρησιμοποιείται για νέες συνδέσεις, όχι για να συνδεθείς στην υπάρχουσα (το τελευταίο λέγεται shadow sessions).
Μάλιστα, δεν είναι καλό να συνδέεσαι με το λογαριασμό κάποιου χρήστη που έχει ήδη συνδεθεί, γιατί το gnome, ο firefox κτλ μπλέκονται, γι' αυτό και δεν προτείνεται να χρησιμοποιείται ο ίδιος λογαριασμός για όλους τους thin clients.

Shadow sessions υποστηρίζει ο εμπορικός nx server και ίσως και ο freenx-server, δεν το έχω δοκιμάσει.

poursali

υπάρχει το εξής πρόβλημα... μπήκα προχτές με nx και εκτέλεσα με τη βοήθεια του grsync μια εντολή για να κάνω ένα πλήρες backup.
το πρόβλημα είναι ότι μπήκα ξανά σήμερα με nx και δεν έχει τελειώσει η διαδικασία!!
προφανώς ήταν σε αναστολή.. αυτό είναι σοβαρό μειονέκτημα αν δεν λύνεται...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Σε κάποιες φάσεις ο neatx-server παραπονιέται για ήδη υπάρχουσες συνδέσεις ή για internal errors. Μερικές φορές η διαγραφή των παλιών sessions βοηθάει:
sudo rm -rf /var/lib/neatx/sessions/*

alkisg

Παράθεση από: poursali στις 06 Οκτ 2010, 02:37:07 ΜΜ
εν ολίγοις άλλα βλέπει στην οθόνη αυτός που κάθεται μπροστά στον υπολογιστή και άλλα όποιος συνδέεται με nxclient.
Παράθεση από: poursali στις 12 Οκτ 2010, 08:40:07 ΜΜ
υπάρχει το εξής πρόβλημα... μπήκα προχτές με nx και εκτέλεσα με τη βοήθεια του grsync μια εντολή για να κάνω ένα πλήρες backup.
το πρόβλημα είναι ότι μπήκα ξανά σήμερα με nx και δεν έχει τελειώσει η διαδικασία!!
προφανώς ήταν σε αναστολή.. αυτό είναι σοβαρό μειονέκτημα αν δεν λύνεται...


Δοκίμασα προχθές το x2go. Λύνει και τα 2 παραπάνω προβλήματα, και είναι και maintained, αντίθετα με τα freenx/neatx.
Οπότε προσωπικά απεγκατέστησα το neatx και χρησιμοποιώ x2go πια.

Σύντομος οδηγός εγκατάστασης:
Κώδικας: shell
sudo add-apt-repository ppa:x2go
sudo apt-get update
sudo apt-get install x2goserver x2goclient x2godesktopsharing


Και όταν θέλουμε να μοιράσουμε την υπάρχουσα επιφάνεια εργασίας μας, τρέχουμε x2godesktopsharing και στη συνέχεια κάνουμε δεξί κλικ → Activate desktop sharing από το εικονίδιο που εμφανίζεται στο panel.

gidarakos

Παράθεση από: alkisg στις 03 Οκτ 2010, 02:03:26 ΠΜ
Ο neatx-server είναι ένα πρόγραμμα της Google για απομακρυσμένη πρόσβαση σε υπολογιστές με Linux, και προσφέρει 10πλάσιες ταχύτητες από ότι το VNC.

Άλκη το x2go από θέμα ταχύτητας;

Υ.Γ. Αναφέρω και ένα σχετικό θέμα για όποιον ενδιαφέρεται Απομακρυσμένη βοήθεια από την Τεχνική Στήριξη

alkisg

Από θέμα ταχύτητας λίγο πολύ όλα όσα χρησιμοποιούν τις βιβλιοθήκες NX (δηλαδή nomachine NX, x2go, neatx και freenx) είναι τα ίδια.