Edubuntu: Χρήσιμες εντολές

Ξεκίνησε από alkisg, 14 Δεκ 2007, 01:14:31 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vassthan

Άλκη ευχαριστώ!

Δούλεψε τέλεια στο σπίτι σε  VirtualBox!

Τώρα δοκιμή τη Δευτέρα στο σχολείο!

TaniDani

Ηλεκτρονική διαχείριση εργαστηρίου. (NetOp, iTalc, NetSupportSchool, Insight Teacher, ...)

Θέλω να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα ελέγχου του εργαστηρίου που να δουλεύει ως εξής:
Όταν οι μαθητές ανοίγουν τον υπολογιστή, να έχουν πρόσβασή εκτέλεσης μόνο βασικών προγραμμάτων όπως ζωγραφική, κειμενογράφος, αναπαραγωγής, χωρίς να μπορούν να εκτελέσουν κανένα από τα υπόλοιπα προγράμματα. (ανεξάρτητα από τον κεντρικό υπολογιστή.)
Να ξεκινάω το μάθημα μέσω του κεντρικού υπολογιστή, μπλοκάροντας τον οποιοδήποτε χειρισμό από αυτούς, και με το τέλος της διδασκαλίας να απελευθερώνω εγώ από τον κεντρικό υπολογιστή συγκεκριμένο πρόγραμμα όπου να εξασκούνται.
Αυτό που ουσιαστικά θέλω να πω είναι ότι σε περίπτωση που οι μαθητές κάνουν επανεκκίνηση του υπολογιστή, ή πατήσουν το CTRL-ESC, ή βγάλουν το καλώδιο δικτύου, να συνεχίζουν να μην έχουν πρόσβαση σε χειρισμό προγραμμάτων, με εξαίρεση κάποια προκαθορισμένα.
Έχει κάποιος εμπειρία να μου πει ποιο πρόγραμμα είναι κατάλληλο και τι πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ,


thaaanos

Για διαμοιρασμό αρχείων στους μαθητές πχ στην επιφάνεια εργασίας της α1 τάξης

Κώδικας: bash
ls -db /home/a1*/Επιφάνεια\ εργασίας | xargs -n 1 cp _file_


Μου έσπασε τα νεύρα μέχρι να το πετύχω, ειδικά λόγω του κενού στην Επιφάνεια εργασίας