υποστήριξη e- learning

Ξεκίνησε από kirdim, 15 Μαρ 2020, 03:26:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pfan

Παράθεση από: evry στις 27 Μαρ 2020, 12:51:19 ΜΜ
Στην εγκύκλιο που μας ήρθε λέει ότι αρχικά σύγχρονη εκπαίδευση θα κάνουν μόνο οι ειδικότητες
ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 και οι ΠΕ86.
Τι έγινε? Γίναμε βασική ειδικότητα και δεν το ξέρω?  :D

χαχα Βασική ειδικότητα, τεχνική ειδικότητα, ειδικότητα ψυχολογικής στήριξης ότι θες.


Πάντως στο Λύκειο δεν έχει έρθει αυτό.
Αν έρθει θα λέμε για παράδειγμα την Κοινωνιολογία της ανθρωπιστικής να μην την κάνουν;;;; ή το ΑΟΘ ;;;;

τι να πω ...
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

rafoc

Παράθεση από: pfan στις 27 Μαρ 2020, 01:36:24 ΜΜ
... ειδικότητα ψυχολογικής στήριξης ...

Κυρίως το τελευταίο είμαστε, στους πανικόβλητους διευθυντές (και συναδέλφους), που έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια με τα καψόνια της υπουργού.

;D ;D

evry

Είναι στις οδηγίες που έστειλαν στα Γυμνάσια για την εξ'αποστάσεως εκπαίδευση. Πρόκειται για ένα 7σελίδο σε κάποιο σημείο του οποίου λέει:
Μετά την καθολική εφαρμογή σε όλα τα Λύκεια της χώρας, η εφαρμογή διευρύνεται σταδιακά στα Γυμνάσια. Οι ψηφιακές τάξεις στις οποίες διδάσκουν Καθηγητές ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, και ΠΕ86 θα ξεκινήσουν πρώτες, και θα ακολουθήσουν οι όλες οι υπόλοιπες. Στόχος είναι η διατήρηση της επαφής των μαθητών με τη μαθησιακή διαδικασία.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

radit

Παράθεση από: evry στις 27 Μαρ 2020, 04:28:41 ΜΜ
Είναι στις οδηγίες που έστειλαν στα Γυμνάσια για την εξ'αποστάσεως εκπαίδευση. Πρόκειται για ένα 7σελίδο σε κάποιο σημείο του οποίου λέει:
Μετά την καθολική εφαρμογή σε όλα τα Λύκεια της χώρας, η εφαρμογή διευρύνεται σταδιακά στα Γυμνάσια. Οι ψηφιακές τάξεις στις οποίες διδάσκουν Καθηγητές ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, και ΠΕ86 θα ξεκινήσουν πρώτες, και θα ακολουθήσουν οι όλες οι υπόλοιπες. Στόχος είναι η διατήρηση της επαφής των μαθητών με τη μαθησιακή διαδικασία.

Δηλαδή δεν έχει αριθμό πρωτοκόλλου; Αν δεν έχει τότε δεν είναι υποχρεωτικό.

evry

Μα ούτε η εξ'αποστάσεως εκπαίδευση είναι υποχρεωτική. Όλα είναι προαιρετικά. Αυτό το έχουν ξεκαθαρίσει.

Παράθεση από: radit στις 27 Μαρ 2020, 04:33:35 ΜΜ
Δηλαδή δεν έχει αριθμό πρωτοκόλλου; Αν δεν έχει τότε δεν είναι υποχρεωτικό.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sensible

Συνάδελφοι....εννοείται ότι το όλο εγχείρημα είναι προαιρετικό, από την στιγμή που δεν έχουν πρόσβαση όλοι οι μαθητές μας. Είναι προφανές ότι το υπουργείο παίζει με τις λέξεις στις διάφορες εγκυκλίους για να αγχώσει τους Διευθυντές, οι οποίοι με την σειρά τους θα πιέσουν τους συναδέλφους. Η εγκύκλιος αυτή λέει ότι μπορούμε αρχικά να ξεκινήσουμε και στα Γυμνάσια σύγχρονη, τίποτε άλλο. Εγώ το έχω ξεκαθαρίσει ότι σύγχρονη στο Γυμνάσιο δεν κάνω. Έχω ανεβάσει άπειρο υλικό στο eclass και τέλος. Κάνω Webex στη Γ' ΓΕΛ γιατί το θέλω εγώ και όχι γιατί κάποιος με υποχρέωσε. Η μόνη υποχρέωση μας προς το παρόν είναι να υποστηρίξουμε όπως μπορούμε τους συναδέλφους που θα θελήσουν να κάνουν κάτι, αν φυσικά είμαστε στις ομάδες υποστήριξης.
Οι Διευθυντές/ιες από την άλλη έχουν και τις κρίσεις μπροστά τους και βρήκαν μερικοί την ευκαιρία να το παίξουν βασιλικότεροι του βασιλέως , για να παρουσιαστούν "άριστοι". Δικαίωμα τους...βάλτε τους φρένο.

mitsospap

Εμενα μου ειπε ενας διευθυντης να μαζεψω τα password και να τους φτιαξω απο ενα μαθημα ενδεικτικο σε καθε δασκαλο για να μαθουν πως γινεται. Φυσικα και ειπα οχι.
Και διαφορες αλλες τρελες που με παρεσυραν στην αρχη και φρεναρα αργοτερα.
Ζητατε να σας το ζητησουν με email για οσα σας λενε. Αμεσως κανουν πισω.
Ή ζητηστε τους εσεις κατι με email...εδω να δειτε γελιο.
Δεν ειναι καλο να ερχομαστε σε αντιπαραθεση αλλα νομιζω το παρακαναν. Αντε να το κοψω εδω να μην πω αλλες κακιες

Καλο κουραγιο συναδελφοι και μην μασατε. Οι ανεπαρκεις να φοβουντε αυτο τον καιρο.

παρις

H Κεραμεως ειπε θα μπουν και ολα τα Δημοτικα απο εβδομαδα στο webex. Υπαρχει περιπτωση να κλαταρει;

Laertis

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 11:39:32 ΠΜ
H Κεραμεως ειπε θα μπουν και ολα τα Δημοτικα απο εβδομαδα στο webex. Υπαρχει περιπτωση να κλαταρει;
Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι σοβαρό στο Webex με μαθητές Δημοτικού; Γελάω από τώρα :D
Όπως είπε κι ο sensible παραπάνω ούτε καν στο Γυμνάσιο ...

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mitsospap

Αφου δεν είστε σε Δημοτικό γιατι τα λέτε  :-X
Oι δάσκαλοι μόνο με webex μπορούν να δουλέψουν.
Οι μαθητές αφου δουλεύουν messenger γιατί όχι webex.

το eclass μου φαίνεται πιο δύσκολο.

Laertis

Παράθεση από: mitsospap στις 28 Μαρ 2020, 12:56:32 ΜΜ
Αφου δεν είστε σε Δημοτικό γιατι τα λέτε  :-X
Oι δάσκαλοι μόνο με webex μπορούν να δουλέψουν.
Οι μαθητές αφου δουλεύουν messenger γιατί όχι webex.

το eclass μου φαίνεται πιο δύσκολο.
Θέλεις να το βουλώσουμε δλδ; Την άποψή μου εκφράζω.
Έχεις δουλέψει webex με 20+ παιδιά ; Θεωρείς ότι θα μπορείς να ελέγχεις την αίθουσά σου κι ότι θα κάνεις σοβαρή δουλειά με τα 10χρονα; Εδώ στο Λύκειο και δυσκολευόμαστε.
Για το Δημοτικό η εκπαιδευτική τηλεοραση είναι αρκετή. Φτάνει πια με το τεχνολογικό αμοκ στα δημοτικά.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

παρις

#131
Στα Δημοτικα τι να κανουμε αυτες τις μερες; Τι προτεινετε;
Εμεις των ΤΠΕ νατο κλεισουμε το μαγαζι;

evry

Ερώτηση: Έχουν πάρει οι δάσκαλοι λογαριασμούς στο webex?

Επίσης έχουν την εντύπωση ότι θα κάνουν τηλεδιάσκεψη με 8χρονα?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

byom

Παράθεση από: evry στις 28 Μαρ 2020, 03:40:47 ΜΜ
Ερώτηση: Έχουν πάρει οι δάσκαλοι λογαριασμούς στο webex?

Από όσο ξέρω δεν έχουν πάρει ακόμα.

Laertis

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 02:38:35 ΜΜ
Στα Δημοτικα τι να κανουμε αυτες τις μερες; Τι προτεινετε;
Εμεις των ΤΠΕ νατο κλεισουμε το μαγαζι;
Συνάδελφε Πάρι η ασύγχρονη είναι η μονη εφικτή λύση στο Δημοτικό. Η σύγχρονη προτείνεται σε εσας απο το Υπουργειο όχι για να γίνει η δουλειά σας αλλά για να καθησυχάσει τους γονείς και να μη λένε ότι δε δουλεύετε. Τόσο απλά ...
Εσύ υποστηρίζεις οτι η σύγχρονη θα σας διευκολύνει στο τρόπο διεξαγωγής του μαθήματος δλδ?
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola