Γεμάτος δίσκος

Ξεκίνησε από happiness, 31 Μαΐου 2021, 09:44:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Έχω partition 80GB για το ltsp και τις τελευταίες μέρες μου πετάει warning ότι είναι γεμάτος ο δίσκος. Δεν έχω αποθηκεύσει κανένα μεγάλο αρχείο, ούτε εγώ, ούτε οι μαθητές και από εφαρμογές έχω πολύ λίγα πράγματα εγκατεστημένα. Τι μπορεί να φταίει; Παρακάτω βάζω την ανάλυση δίσκου. Μπορώ να σβήσω κάτι;

alkisg

Δεν φαίνεται το /home, πόσο είναι;
Επίσης ποιο είναι το αποτέλεσμα της παρακάτω εντολής;

ls -l /srv/ltsp/images

Γιατί 15 GB είναι λίγο υπερβολή για 2 εικονικούς δίσκους... εκτός αν έχεις εγκαταστήσει όλα τα εκπαιδευτικά λογισμικά όλων των βαθμίδων...

happiness

Το home δεν είναι πολύ μεγάλο.
Τα images είναι αυτά τα δύο και ναι είναι μεγάλα και αναρωτιόμουν αν μπορώ να σβήσω το old. Όχι, από λογισμικά είχα εγκαταστήσει του δημοτικού αλλά τώρα τα έβγαλα. Δεν έχω κάνει ακόμα δημοσίευση όμως.
σύνολο 14650040
-rw-r--r-- 1 root root 7448711168 Μαΐ  17 20:42 x86_64.img
-rw-r--r-- 1 root root 7552921600 Ιαν  13 11:45 x86_64.img.old

alkisg

Σβήσε το old, και στην επόμενη δημοσίευση θα μικρύνει το μέγεθος αφού δεν έχεις πια τα λογισμικά.

happiness

Παράθεση από: alkisg στις 02 Ιουν 2021, 11:52:52 ΠΜ
Σβήσε το old, και στην επόμενη δημοσίευση θα μικρύνει το μέγεθος αφού δεν έχεις πια τα λογισμικά.
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Το φαντάστηκα ότι θα μπορώ να σβήσω το old.

happiness

Παλεύω ακόμα με το warning. Είμαι σε φάση που έχω σβήσει όλους τους χρήστες μαζί με τα αρχεία τους. Έχω μπερδευτεί με τα παρακάτω. Γιατί η ανάλυση πάνω πάνω λέει ότι είναι 5.3 γίγα ελεύθερα, ενώ από κάτω φαίνεται το σύστημα αρχείων να πιάνει 16,4 γίγα;
Παρεμπιπτόντως, μήπως 80 γίγα είναι λίγα για το 20.04;

alkisg

Όταν τρέχεις την ανάλυση χρήσης δίσκου ως απλός χρήστης, δεν μπορείς να δεις τα περιεχόμενα των φακέλων των άλλων χρηστών. Γι' αυτό και μετράει μόνο 16.4 GB αρχεία, ενώ είναι τα 73.8 κατειλλημένα· δεν έχει πρόσβαση να δει τα υπόλοιπα.

Ένας τρόπος είναι να το τρέξεις ως root.
Ένας άλλος είναι η παρακάτω εντολή, η οποία θα σου δείξει ποιοι χρήστες έχουν πολλά αρχεία (θα χρειαστεί πολλή ώρα για να εκτελεστεί):

sudo du -sh /home/* | sort -h

Για το χώρο, ας πούμε στο περίπου τα εξής:

20 GB το λειτουργικό. 1 GB ο κάθε χρήστης. Αν πούμε 50 χρήστες, βγαίνουν σύνολο 70 GB. Πρόσθεσε και του administrator που θα έχει κάποια παραπάνω, π.χ. 10 GB, πήγαμε στα 80 GB.

Το νούμερο δηλαδή εξαρτάται κυρίως από τα αρχεία των χρηστών, όχι από το λειτουργικό.

happiness

στο home/administrator/local/share/trash είχε 2 logs (ένα kerner κι ένα άλλο) που ήταν τεράστια. Τα έσβησα. Πως μπορώ να τα αποτρέψω από το να ξαναγίνουν τόσο μεγάλα;

Επίσης, 1 γίγα ανά χρήστη μου φαίνεται πολύ. Πόσο είναι το μίνιμουμ που χρειάζεται; Δεν αποθηκεύουν τίποτα τα παιδιά, πέρα από μερικές εικόνες και 2-3 αρχεία κειμένου. Εγώ πάλι επίσης δεν χρειάζομαι χώρο για προσωπικά αρχεία γιατί αυτά τα έχω όλα στο partition των windows και να βλέπω από εκεί όποτε τα χρειάζομαι. Θα χρειαστεί να κάνω σχεδόν 400 χρήστες οπότε αυτά τα μεγέθη είναι απαγορευτικά. Αν παρόλα αυτά χρειαστεί να αλλάξω τα partitions ποιο εργαλείο θα μου πρότεινες; Χωρίς format εννοείται. Από win ή από linux;

alkisg

Στο thrash (κάδο ανακύκλωσης) πάνε τα αρχεία που έσβησες από τον file manager. Δεν έγιναν μεγάλα εκεί μέσα, ήταν μεγάλα πριν τα διαγράψεις. Μπορείς να πατάς shift+del για διαγραφή χωρίς χρήση του κάδου.

Για το μέγεθος του /home/username ανά χρήστη, παράδειγμα:

$ du -sh ~/.mozilla/firefox
3,4G   ~/.mozilla/firefox

Δηλαδή 3.4 GB είναι μόνο ο φάκελος του firefox μου, χωρίς να έχω δικά μου αρχεία εκεί μέσα. Το ίδιο "παθαίνουν" και οι χρήστες, ανεξαρτήτως λειτουργικού, πολλά προγράμματα πλέον σπαταλούν χώρο στο δίσκο.
Είναι δυνατόν να μπουν κάποιοι κανόνες για μέγιστα μεγέθη, αλλά θα πρέπει να οριστούν για κάθε πρόγραμμα χωριστά, θα χρειαστεί κόπος για την εύρεση και την επιβολή τέτοιων κεντρικών ρυθμίσεων για όλους.
Είναι πιο φυσιολογικό να θεωρήσουμε ότι όντως κάθε χρήστης χρειάζεται τον χώρο του. Στα windows, στο τέλος της χρονιάς, το C:\Users\User είναι πολύ περισσότερα GB από ότι το /home/username του Linux.

Για resize partitions, προτείνω:

1. Να έχει γίνει chkdsk /f προηγουμένως σε όλα τα ntfs partitions από windows, και τα windows να έχουν γίνει κανονικό shutdown, όχι fast shutdown ούτε hibernation.
2. Να χρησιμοποιηθεί το gparted από live cd.
3. Σε μετακινήσεις/επεκτάσεις, να μην πειραχτεί το αριστερό άκρο (αρχή) των ntfs partitions. Αν χρειάζεται αυτό, τότε καλύτερα να χρησιμοποιηθεί κάποιο εργαλείο των windows, όχι του Linux.

happiness

Παράθεση από: alkisg στις 21 Σεπ 2021, 11:50:36 ΜΜ
Στο thrash (κάδο ανακύκλωσης) πάνε τα αρχεία που έσβησες από τον file manager. Δεν έγιναν μεγάλα εκεί μέσα, ήταν μεγάλα πριν τα διαγράψεις. Μπορείς να πατάς shift+del για διαγραφή χωρίς χρήση του κάδου.

Ναι το κατάλαβα ότι ήταν μέσα στον κάδο, όμως αυτά τα αρχεία υποθέτω ότι θα ξαναδημιουργηθούν. Υπάρχει τρόπος να τα περιορίσω;

alkisg

Αν ξαναεμφανιστούν, πες το ακριβές όνομα/μονοπάτι τους, για να δούμε πώς μπορεί να δημιουργήθηκαν.
Αν γκουγκλάρουμε για "ένα μεγάλο αρχείο kernel στον κάδο" δεν θα βρούμε κάτι συγκεκριμένο, ενώ αν π.χ. γκουγκλάρουμε για /home/username/.xsession-errors θα εντοπίσουμε και την αιτία δημιουργίας του.

Δεν μου πάει το μυαλό σε κάτι συγκεκριμένο, δεν ξέρω για ποια αρχεία μπορεί να λες...

happiness

Οκ. Θα το έχω υπόψη μου. Ευχαριστώ πολύ.

happiness

Ξαναγέμισε ο δίσκος μου. Αυτή τη φορά από τα home των χρηστών. Υπάρχει άραγε τρόπος να σβήσω την cache σε όλους τους χρήστες;


vovos

Εξαιρετικό εργαλείο για να βρίσκεις μεγάλα αρχεία είναι το ncdu.
Εγκατάσταση:
sudo apt-get install ncdu


και το τρέχουμε από τον φάκελο που θέλουμε να βρούμε το πρόβλημα π.χ. για home:
cd /home
ncdu


Τρέχει σε text περιβάλλον (στυλ midnight commander) αλλά είναι πάρα πολύ γρήγορο (το scan τελειώνει σε λίγα δευτερόλεπτα) και πολύ απλό στη χρήση του.