Πρόβλημα με Internet

Ξεκίνησε από happiness, 10 Οκτ 2019, 01:38:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Κάτι έχει πάει στραβά με την ρύθμιση της κάρτας δικτύου στο ΣΕΠΕΗΥ. Ενώ λέει ότι είμαι συνδεμένη, δεν έχω ίντερνετ, ενώ οι σταθμοί εργασίας έχουν και δεν φταίει το καλώδιο. Κάθε φορά που συνδέω το λαπτοπ, ανοίγω την διαχείριση και κάνω "ρύθμιση σύνδεσης δικτύου" στο "μόνο αυτόματες διευθύνσεις". Μέχρι τώρα η προεπιλεγμένη επιλογή ήταν το "χειροκίνητα" και το άλλαζα και μετά δούλευε κανονικά. Τώρα όταν ανοίγω την ρύθμιση, η προεπιλεγμένη επιλογή είναι το "μόνο αυτόματες διευθύνσεις" και παρόλο που κάνω πάλι την διαδικασία και μου λέει ότι έγινε σωστά, δεν έχω ίντερνετ. Μπορώ να κάνω κάτι σαν reset to default για την κάρτα δικτύου;

alkisg

Ακούγεται για πρόβλημα DNS. Το σχολικό δίκτυο επιβάλει να χρησιμοποιούνται μόνο οι δικοί του DNS και απαγορεύει τους υπόλοιπους. Έτσι το "μη αυτόματες διευθύνσεις" χρησιμοποιεί τους DNS servers του σχολικού δικτύου.

Αν όμως κάποτε κάνατε factory reset τον router ή αλλάξατε router, και δεν περάσατε το username/password του σχολείου στις ρυθμίσεις του, πλέον είστε εκτός ΠΣΔ και το DNS δεν δουλεύει.

Για να δούμε αν φταίει αυτό, δώσε τις παρακάτω εντολές, και ανέβασε το αποτέλεσμα:

Κώδικας: Bash
ping -c 4 8.8.8.8
host www.google.com 194.63.238.4
host www.google.com 8.8.8.8


happiness

Παράθεση από: alkisg στις 10 Οκτ 2019, 03:18:01 ΜΜ
Ακούγεται για πρόβλημα DNS. Το σχολικό δίκτυο επιβάλει να χρησιμοποιούνται μόνο οι δικοί του DNS και απαγορεύει τους υπόλοιπους. Έτσι το "μη αυτόματες διευθύνσεις" χρησιμοποιεί τους DNS servers του σχολικού δικτύου.

Αν όμως κάποτε κάνατε factory reset τον router ή αλλάξατε router, και δεν περάσατε το username/password του σχολείου στις ρυθμίσεις του, πλέον είστε εκτός ΠΣΔ και το DNS δεν δουλεύει.

Για να δούμε αν φταίει αυτό, δώσε τις παρακάτω εντολές, και ανέβασε το αποτέλεσμα:

Κώδικας: Bash
ping -c 4 8.8.8.8
host www.google.com 194.63.238.4
host www.google.com 8.8.8.8

Βάζω συνημμένα. Εγώ προσωπικά δεν έκανα reset τον router, και ο κανονικός σέρβερ του εργαστηρίου και οι σταθμοί εργασίας σε win δουλεύουν κανονικά.

alkisg

Στη συνημμένη εικόνα φαίνεται ότι το ping και το DNS δουλεύουν, άρα το Internet δουλεύει κανονικά.

Γιατί λες ότι δεν έχεις Internet, τι ακριβώς συμβαίνει;

Δοκίμασε και μια ακόμα εντολή:
wget -q https://alkisg.mysch.gr/ip -O -

Αν αυτή σου εμφανίσει κάποιες γραμμές του τύπου IP='81.186.20.0' κλπ, σημαίνει ότι και το http δουλεύει, όχι μόνο το ping και το DNS.

Τέλος, η παρακάτω εντολή μοιράζει την οθόνη σου με μένα:
x11vnc -connect 81.186.20.0

...οπότε και είσαι εντελώς μα εντελώς σίγουρη ότι δουλεύει το Internet.

happiness

οκ, δεν ξέρω πως, αλλά το πρόβλημα λύθηκε.

Δημήτρης Γκίνης

Όπως το διαβάζω πιθανότατα να έχει σχέση με το παρακάτω:
Τις τελευταίες ημέρες οι dns του πσδ κάνουν ολιγόλεπτες διακοπές, πχ σήμερα λίγο μετά τις 8.00-8.30 το έκανε πάλι.Ο ...237.4 (πιθανόν και ο 238.4, απλά για αυτόν δεν είμαι σίγουρος) δεν απαντούσε, ενώ ο 8.8.8.8 έπαιζε κανονικά.
Μιλώ για εγκατάσταση ltsp 18.04 64 bits με μόνο αυτόματες διευθύνσεις στη ρύθμιση δικτύου.

happiness

Ξανά έχω το ιδιο πρόβλημα. Αυτή τη φορά το πρώτο ping βγάζει destination net unreachable. Έχει όντως πρόβλημα το σχολικό δίκτυο;

alkisg

Αν το ping 8.8.8.8 δεν απαντάει,τότε έχει κοπεί εντελώς η σύνδεση Internet του σχολείου και δεν δουλεύει ούτε από Windows.

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το πρόβλημα των DNS servers του ΠΣΔ, ακούγεται σαν άσχετο, τοπικό πρόβλημα. Π.χ. σήμερα εγώ δεν κατάλαβα να έγινε διακοπή του Internet.

happiness

Επικοινώνησα με το τοπικό πληνετ και μου είπανε ότι όντως υπάρχει πρόβλημα. Το ιντερνετ κουτσοδουλεύει σε όλα τα εργαστήρια του σχολείου.