Εγκατάσταση/παραμετροποίηση Windows Server 2016 ως Domain Controller

Ξεκίνησε από falexakos, 26 Ιαν 2021, 12:08:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

falexakos

Γεια χαρά σε όλους.
Έχω ανεβάσει την παρακάτω πρόταση/παράκληση εν είδει δελτίου (453969) στο helpdesk.sch.gr :

ΠαράθεσηΤην εφετινή χρονιά, σε πολλά σχολεία και κυρίως σε ΕΠΑΛ, έχουν σταλεί Η/Υ με προεγκατεστημένο το
Λ/Σ Windows Server 2016. Προβλέπεται δε να σταλούν κι άλλα. Το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι η
διαδικασία ρύθμισης του κάθε ένα ώστε να λειτουργεί ως Domain Controller με ή χωρίς roaming
profiles χρηστών, καθώς και η διαμόρφωση των κατάλληλων πολιτικών (policies) για χρήστες και
διαχειριστές, είναι *εξαιρετικά χρονοβόρα*. Αν και πράγματι υπάρχουν λεπτομερείς οδηγίες από το
ΠΣΔ (https://is.gd/Ta8Tj4), αυτές πρέπει να ακολουθηθούν βήμα-βήμα "με το ποντίκι", πράγμα που
από τη μια οδηγεί ευκολότερα σε παραλείψεις/λάθη (που πρέπει μετά να ανακαλυφθούν και να
διορθωθούν) κι απ' την άλλη απαιτεί πολύ χρόνο για τον κάθε server. Επιπλέον, αν κάποιος
προτίθεται να εγκαταστήσει και να ρυθμίσει και τον Squid proxy server, οι εργατώρες αυξάνονται σε...
απωθητικό επίπεδο. Δεδομένου τώρα ότι οι περισσότεροι υπεύθυνοι εργαστηρίων δεν έχουν αρκετή (ή
και καθόλου) εμπειρία στην εγκατάσταση και ρύθμιση ενός Windows Server 20xx συστήματος, το όλο
έργο βαρύνει κυρίως τον Υπεύθυνο Πληροφορικής της εκάστοτε Δ/νσης Εκπαίδευσης με ό,τι
καθυστερήσεις αυτό συνεπάγεται.
Προτείνω λοιπόν τη συγγραφή κάποιων scripts (π.χ. batch files, PowerShell ή VB scripts), τα
οποία θα αυτοματοποιούσαν, στο βαθμό βέβαια που αυτό είναι εφικτό, την όλη διαδικασία. Θα
μπορούσε π.χ. το script να τροφοδοτείται αρχικά με στοιχεία όπως: < όνομα server >, < όνομα domain >,
εσωτερική IP, πλήθος απλών χρηστών κλπ. και να ρυθμίζει τον server αντίστοιχα, δημιουργώντας π.χ.
κάποιους default χρήστες (teacher, student1, student2, ..., studentN) με προεπιλεγμένα
δικαιώματα, default κοινόχρηστο directory κλπ.
Διαφορετικά, αν πιστεύετε πως τα παραπάνω είναι ανέφικτα, ας προταθεί επίσημα μια άλλη λύση για
τα εργαστήρια Πληροφορικής (π.χ. Ubuntu LTSP), πράγμα που επιπλέον θα απάλλασσε το Δημόσιο από το
κόστος αγοράς/συντήρησης των Windows Server 20xx .

Εννοείται ότι ο γράφων προσφέρομαι να συνδράμω σ' ένα τέτοιο έργο. (Ποτέ δεν είναι αργά να μάθουμε PowerShell  ;) )
Τι λένε οι έμπειροι σε Windows Server ;
Ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς.

Φ.

alkisg

> ας προταθεί επίσημα μια άλλη λύση για τα εργαστήρια Πληροφορικής (π.χ. Ubuntu LTSP)

Φώτη εκεί τι εννοείς; Αφού έχει ήδη προταθεί επίσημα το Ubuntu/LTSP από το Υπουργείο, μάλιστα π.χ. στα Γιάννενα οι servers μας ήρθαν με Linux χωρίς καθόλου Windows, ούτε client ούτε server.
Απαγορεύεται όμως το vendor lock in, δηλαδή δεν πρόκειται ποτέ το Υπουργείο να πει πάρτε μόνο Ubuntu ή πάρτε μόνο Microsoft.

Τώρα όσον αφορά την αυτοματοποίηση των Windows server εγκαταστάσεων, εγώ προσωπικά δεν θέλω να συμμετάσχω σε κάτι τέτοιο γιατί δεν είναι ανοικτή λύση, θα πρέπει να παρανομήσουμε μόνο και μόνο για να βάλουμε πειρατικά Windows server στο σπίτι να την αναπτύξουμε. Αν ποτέ η Microsoft ή το Υπουργείο εξασφαλίσουν δωρεάν Windows server για όλα τα σχολεία ΚΑΙ τους καθηγητές, τότε θα συμφωνήσω! Στο μεταξύ, δεν θα είχα αντίρρηση για αυτοματοποίηση με Samba Active Directory server, όπως κάνει και το Amazon AWS. Έτσι, οι Windows clients κάνουν join στο domain χωρίς να εμπλέκονται πουθενά Windows server. Προσωπικά θεωρώ την αγορά Windows server πολύ κακή επένδυση του Υπουργείου, όσες λίγες άδειες κι αν πήραν.

Φυσικά το Στέκι είναι διαθέσιμο ως χώρος συνεργασίας οποιωνδήποτε θελήσουν να εμπλακούν, την προσωπική μου άποψη έγραψα... :)

falexakos


ΠαράθεσηΦώτη εκεί τι εννοείς; Αφού έχει ήδη προταθεί επίσημα το Ubuntu/LTSP από το Υπουργείο, μάλιστα π.χ. στα Γιάννενα οι servers μας ήρθαν με Linux χωρίς καθόλου Windows, ούτε client ούτε server.
Απαγορεύεται όμως το vendor lock in, δηλαδή δεν πρόκειται ποτέ το Υπουργείο να πει πάρτε μόνο Ubuntu ή πάρτε μόνο Microsoft

Εννοώ να μη στέλνουν Η/Υ για εργαστήρια με προεγκατεστημένο (και αρύθμιστο) Λ/Σ. Τέλος πάντων, αν θέλουν να προκρίνουν μια λύση, ας στέλνουν PCs με προεγκατεστημένο, νόμιμο και κυρίως παραμετροποιημένο Λογισμικό. Κι όχι να ζητούν μετά: Ρύθμισε τον Domain Controller και -άτυπα- βρες και βάλε τα τάδε, εντελώς proprietary λογισμικά στους Windows π.χ. clients για να διδάξουν επεξεργασία Βίντεο ή Διαχείριση Ξενοδοχειακής μονάδας στην τάδε ειδικότητα των ΕΠΑΛ / ΙΕΚ !
Παράθεση
... δεν θέλω να συμμετάσχω σε κάτι τέτοιο γιατί δεν είναι ανοικτή λύση, θα πρέπει να παρανομήσουμε μόνο και μόνο για να βάλουμε πειρατικά Windows server στο σπίτι να την αναπτύξουμε.
Κι ας στείλουν σε κάθε ΥΠΛΗΝΕΤ (σωστά, δεν το είχα σκεφτεί αυτό που είπες) από ένα νόμιμο DVD με Windows Server 20xx για να πειραματιζόμαστε. Πολύ παλιά (2002 νομίζω) είχε γίνει κάτι τέτοιο σε συνεργασία τότε με την BYTE και έφερναν έτοιμους, στημένους Windows Servers σε κάποια σχολεία. Τώρα αναρωτιέμαι: Έχουν λεφτά για υλικό και λογισμικό συστήματος, αλλά όχι για ανθρωποώρες ώστε να στηθούν αυτά σωστά; Και τι καταλάβαμε δηλαδή απ' την περιβόητη συμφωνία Ελλάδας-Microsoft ;  >:(

Λέω εγώ τώρα...

ilias_s

Παράθεση από: falexakos στις 27 Ιαν 2021, 10:41:33 ΠΜ
... Και τι καταλάβαμε δηλαδή απ' την περιβόητη συμφωνία Ελλάδας-Microsoft ;  >:(

Λέω εγώ τώρα...

Βασικά από τη νέα συμφωνία Ελλάδας-Microsoft προφανώς και "κάτι κατάλαβε" η Microsoft! Tο νέο σύστημα για την ηλεκτρονική διακίνηση εγγράφων που προωθείτε σε όλο το δημόσιο τρέχει, αν δεν κάνω λάθος, εν μέρει στο Microsoft Azure... Και φυσικά όχι τζάμπα..! Ποιος ξέρει τι άλλο θα πουλήσει στο ελληνικό δημόσιο...

Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι λάθος αυτό που κάνει, χρόνια τώρα, το Υπουργείο με το λογισμικό της Microsoft στα σχολικά εργαστήρια και ειδικά με τους servers που, πέρα από πιο απαιτητικοί, έρχονται πλέον και αρύθμιστοι. Παλιότερα έρχονταν και μια ντουζίνα άχρηστων (για Γυμνάσιο/ΓΕΛ) πακετών λογισμικού (visual studio, Delphi κτλ) που δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ.

Από την εμπειρία μου θα πω ότι όπου συνάντησα windows server (χρόνια πριν! το σημειώνω...) αργά η γρήγορα "ξηλώνονταν" για να αντικατασταθούν με μία απλή, ελαφριά τοπική εγκατάσταση (Windows XP/7/10). Προσωπικά προτιμώ να "φάω" κάποιες ώρες για να προωθήσω τα δυνατά σημεία του Ubuntu LTSP παρά να μάθω να στήνω Windows Server που θα αντικατασταθεί με την πρώτη ευκαιρία.


markakis

Για τα ΕΠΑΛ καλύτερα να μιλήσουν οι συνάδελφοι σε αυτά, που έχουν εικόνα για τα λογισμικά που χρειάζονται.

Για Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια που έχω περάσει, my two cents: να πω μόνο ότι χρησιμοποίησα πρώτη φορά Ubuntu LTSP το 2008 (εποχή προ Epoptes και με τα sch-scripts σε beta) και σήμερα σε 3 Δημοτικά το να έχω εργαστήρια με Windows (Server ή όχι) μόνο σαν εφιάλτη μπορώ να το φανταστώ.