προβλημα με την οθονη

Ξεκίνησε από μαρια19, 16 Σεπ 2003, 12:12:56 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

μαρια19

μια φιλι μου μου εδοσε το παλιο laptop της αλλα μου ειπε οτι εχει ενα μικροοοο προβληματακι... βασικα οταν παω να ανοιξω την οθονι ειναι σαν να πεφτει αποτομα το brigthness απο εκει που ειναι μια χαρα ισα ισα ποθ διακρινω τα ςιν στην οθονη.μεχρι τις 30 μοιρες δειχνει μια χαρα απο εκει και πανω ισα ισα που μπορω να διακρινω τα γραματα δεν φενεται σχεδον τιποτα μαυρα σκοταδια πιθανον να φτεει με καπιο τροπο η ενωση ποθ κανει το laptop με την οθονη.(οταν εβαλα την οθονη το αλλου desctop pc ηταν ολα μια χαρα) τι μπορει να φταιει?
ειχε ποτε κανεις το ιδιο προβλημα?με πια καλωδια σινδεεται ι ο8ονη με το laptop??? ???

alkisg

Για hardware μου ακούγεται, δεν πρέπει να φταίει ούτε λειτουργικό ούτε ιοί ούτε τίποτα άλλο. Δοκίμασε να το ανοίξεις και να παίξεις με την καλωδιοταινία που συνδέει το laptop με την οθόνη. Επίσης πρέπει να υπάρχει ένας αισθητήρας (κουμπί ?) ο οποίος να δίνει σήμα στην μητρική ότι το καπάκι έκλεισε, οπότε να κόβεται η έξοδος στην οθόνη. Κοίταξέ το μήπως έχει χαλάσει και δουλεύει ανάποδα (δηλαδή όταν είναι η οθόνη ανοιχτή να νομίζει ότι έκλεισες το καπάκι και άρα να σου σβήνει την οθόνη).
Ένας άλλος λόγος να σβήνει η οθόνη στα laptop είναι αν νομίσει το software/hardware ότι σύνδεσες εξωτερική οθόνη ή τηλεόραση. Σ' αυτήν την περίπτωση πάλι κόβεται η έξοδος στην οθόνη και μεταφέρεται στην εξωτερική. Αυτό υποτίθεται ότι το ανιχνεύει μόνο του, αλλά μπορείς να το ορίσεις πατώντας Fn + F3 ή κάποιο άλλο F κουμπί, ανάλογα με το laptop. Δοκίμασέ το κι αυτό.