Βιβλίο Java

Ξεκίνησε από Νίκος Αδαμόπουλος, 13 Δεκ 2018, 04:28:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Αδαμόπουλος

Έχει κανείς άποψη για τα παρακάτω βιβλία; Φοιτητής από τμήμα ΗΜΜΥ καλείται να διαλέξει (μάλλον από αυτά που τους διανέμουν δωρεάν).


  • "Αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός - JAVA"Σύγγραμμα, Θραμπουλίδης Κλεάνθης, 2005, ΤΖΙΟΛΑ, ISBN: 960-418-033-   
  • "ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΕ JAVA: ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ, ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ, ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΣΤΡΕΦΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ"Σύγγραμμα, BARBARA LISKOV, JOHN GUTTAG, 2007, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ, ISBN: 978-960-461-063-1
  • "Java Προγραμματιμός, 10η Εκδ."Σύγγραμμα, Harvey M. ,Paul J. Deitel, 2015, Χ. ΓΚΙΟΥΡΔΑ ΣΙΑ ΕΕ, ISBN: 978-960-512-6810
  • "Η ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ JAVA: ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ"Σύγγραμμα, ERIC S. ROBERTS, 2008,
    ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ, ISBN: 978-960-461-164-5


evry

Δεδομένου ότι πλέον δεν μαθαίνεις προγραμματισμό διαβάζοντας βιβλία αλλά με άλλους τρόπους,
το βιβλίο που θα διάλεγα εγώ και θα ήθελα να έχω στη βιβλιοθήκη μου είναι το τελευταίο του Roberts.
Έχω το αντίστοιχο για C και είναι πολύ καλό.
Προσοχή όμως γιατί ο Roberts χρησιμοποιεί μια βιβλιοθήκη της ACM για input/output ώστε να γλιτώσει αρκετό συντακτικό θόρυβο.
Δεν ξέρω αν αυτή είναι η στρατηγική που ακολουθεί και ο διδάσκων του μαθήματος.
Αν ο φοιτητής είναι καλός στον προγραμματισμό να διαλέξει αυτό.
Αν όμως δεν έχει καλή σχέση με τον προγραμματισμό, έχει ανασφάλεια δηλαδή και θέλει κάποιον να του τα εξηγήσει από το μηδέν σε αυτή την περίπτωση των Deitel είναι το καλύτερο
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dpa2006

#2
Να προτιμήσει των Deitel.
Είναι εξαιρετικά βιβλία και είναι πολύ πιο πρόσφατη έκδοση από τα υπόλοιπα,
του Θραμπουλίδη(από τους πρώτους Έλληνες συγγραφείς, που έγραψε βιβλίο στην Java το 1998...) είναι πλέον αρκετά παλαιό(2005).
Την περισσότερη βοήθεια θα την βρει ασφαλώς στο Internet...
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science