e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Το θέμα πήρε τόση διάσταση που αναγκάστηκε η ΟΛΜΕ να πάρει επισήμως θέση !!!!!!
 
Α Ν Α Σ Τ Α Σ Η   !!!!! (έρχεται όπου νάναι)

ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ... θα ακούσει κανείς από την κυβέρνηση ή επειδή πέρασαν οι 100 μέρες και έπιασαν τα κρύα θα "κατεβάσουμε τα μανίκια"  ;;;;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

tom

Ε, αφού μας στηρίζει η ΟΛΜΕ να μην αγχωθώ που πρέπει να το εγκαταστήσουμε μέχρι Παρασκευή στο Λύκειο και το site:

"https://www4.eschooldm.ypepth.gr/Deploy"  τις τελευταίες δύο μέρες, που μπαίνω, εμφανίζει:

"Υπέρβαση ορίου χρόνου της σύνδεσης

      Λήξη προθεσμίας ενέργειας κατά την προσπάθεια σύνδεσης σε www4.eschooldm.ypepth.gr.

    *   Η σελίδα μπορεί να είναι προσωρινά μη διαθέσιμη ή πολύ απασχολημένη. Προσπαθήστε ξανά
         σε λίγο.

    *   Αν δεν μπορείτε να φορτώσετε καμία σελίδα ελέγξτε τη σύνδεση του υπολογιστή σας
      στο δίκτυο.

    *   Αν ο υπολογιστής σας ή το δίκτυο σας προστατεύεται από ένα firewall ή ένα διαμεσολαβητή, βεβαιωθείτε ότι
          επιτρέπεται στο Firefox να έχει πρόσβαση στον ιστό."

Πάντος πέρα από την πλάκα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ήταν ένα θετικό βήμα αυτό της ΟΛΜΕ.

Νομίζω πρέπει να κάνουμε μια δημοσκόπηση:

Έχεις εγκαταστήσει και παραμετροποιήσει το e-school μέχρι σήμερα;
Ναι/Όχι   :)  Ή υπάρχει και μου διαφεύγει  ;)

Όντως, υπάρχουν περισσότερα posts για το e-school, παρά για το διαγώνισμα προσομοίωσης 2009-2010 ή άλλα θέματα με μεγαλύτερο ουσιαστικό ενδιαφέρον.




       
       
     


     
      "
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

toufeki

Είδατε ρε παιδιά κάπου να λέει ότι: οι καθηγητές ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ είναι αναγκασμένοι να πάρουν επ όμου το e-skroutz, για να μας αγχώνουν οι καταληκτικές ημερομηνίες; :-\
Εκτός και εάν κάποιοι το κάνουν οικειοθελώς.
Για τους υπόλοιπους όμως που δε θέλουν αλλά τους πιέζουν αφόρητα να το κάνουν γιατί πρέπει να αγχώνονται;

Για σταθείτε ρε παιδιά γιατί θα τρελαθούμε :o

andreas_p

#423
Συνάδελφοι, σταματήστε το αυτομαστίγωμα.
Γιατί όταν πυροβολείτε (ή μαστιγώνετε) την ΠΕΚΑΠ, οι σφαίρες , να είστε σίγουροι, εξοστρακίζονται και σίγουρα θα μας πετύχουν !!! Ας μην ξεχνάτε ότι είμαστε μέλη της ίδιας κοινότητας και πολλοί θα ήθελαν να μας δουν χίλια (1000) κομμάτια. Απαιτείτε από την ΠΕΑΠ και ασκείτε μια αυστηρή κριτική. Σε μια ένωση αποδυναμωμένη. Αλήθεια΄, στις 22/1/2010 έχουμε εκλογές. Ας μας πει ο συνάδελφος (ΓΓ γραμματέας ΠΕΚΑΠ) Κουνάδης, και πιστεύω θα εκπλαγούμε δυσάρεστα  αλλά και θα νοιώσουμε αμήχανα, πόσοι από τους 7.500 είναι μέλη; Με ποια δύναμη η ένωση θα χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι;   Και ας μην ξεχνάμε ότι στην σημερινή ανακοίνωση (13/1/2010) της ΟΛΜΕ, για το e-school  και όχι μόνο, το παρακάτω κομμάτι είναι αυτούσια θέση-πρόταση της ΠΕΚΑΠ.

"Οι καθηγητές Πληροφορικής είναι πρώτα απ' όλα εκπαιδευτικοί και πρέπει, επιτέλους, να αφεθούν απερίσπαστοι στο να επιτελέσουν τον εκπαιδευτικό - παιδαγωγικό τους ρόλο, κάνοντας μάθημα όλες τις ώρες που τους έχει ανατεθεί και όχι να απασχολούνται με καθήκοντα που τους αποπροσανατολίζουν από το μάθημα και την τάξη."

Υ.Γ.1  Ευχαριστώ τον ΓΓ για την άμεση απάντηση (με mail) για σχετικό συνδικαλιστικό θέμα.

Υ.Γ.2  Συνάδελφοι (και όσοι είναι εκτός Αττικής) : μπορούμε να ψηφίφουμε δι' αλληλογραφίας (ΜΕΧΡΙ 22/1/2010, ημ/νία ταχυδρομείου), εσωκλείοντας στο φάκελο το ψηφοδέλτιο (πού είναι;  είπατε μέχρι 10/1 ότι θα αναρτηθεί) και την απόδειξη συνδρομής 2010-2011 (Eurobank).  Είναι 20 € δλδ  20/(2*365)*100 περίπου 3 ευρωλεπτά !!!!!! την ημέρα.   Είναι πολλά ;;;;;



toufeki

Συμφωνώ μαζί σου Ανδρέα.

Όταν έγραψα: "Διότι αν περιμέναμε απο μας τους ίδιους, ...είμαστε (συγγνώμη που θα προκαλέσω) τρεις λαλούν και δυο χορεύουν(όχι όλοι φυσικά...)." δεν εννοούσα την ΠΕΚΑΠ ως διοίκηση ή ένωση διότι γνωρίζω πολύ καλά την προσπάθεια που κάνουν δεδομένων και των περιορισμών που λες και συ.
Εννοούσα κάθε έναν μας ξεχωριστά ως άτομα.
Ακόμα και εγώ που τα γράφω αυτά δεν έγινα ακόμα μέλος της ΠΕΚΑΠ και το θεωρώ και προσωπικό μου λάθος αλλά και συλλογικό λάθος.

Σημ: Ευχαριστώ που μου θύμησες ότι μπορούμε να ψηφίσουμε δια αλληλογραφίας. Ελπίζω να έχουμε σύντομα το ψηφοδέλτιο.

skoud

Το ψηφοδέλτιο έχει αναρτηθεί από χθες το βράδυ στο http://pekap.blogspot.com/2010/01/2212010.html, στο www.pekap.gr και στο group της Π.Ε.ΚΑ.Π. στο FB (http://www.facebook.com/home.php?#/group.php?gid=210307492345)
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Η ψηφοφορία΄μέσω αλληλογραφίας είναι μια καλή λύση για όσους είναι απο την επαρχια(οπως και εγώ).

πραγματικά δεν  γνωριζα ότι μπορούσαμε να ψηφίσουμε με αυτόν τον τρόπο


badim

Συνάδελφοι δημιουργία νέου σχολικού έτους στο eschool πως γίνεται?
Δημιουργησα το αρχείο απο την δ-βάση αλλά στο eschool δέν έχω σχολικό έτος
2009-2010 παρά μόνο 2008 και 2009.

Gnirut

Αυτό το "παράλληλη λειτουργία του e-school με τα υπάρχοντα προγράμματα" δεν το κατάλαβα. Δηλαδη κάποιος υποθέτει ότι καθόμαστε και μας ανάθεσε κι άλλη δουλειά να κάνουμε;

Ιδίως φέτος η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο. Μαθήματα (με την προετοιμασία τους), εργαστήριο, υπέυθυνοι τάξης, γραμματειακή υποστήριξη, Nestor, δ-βάση, VBI, εφημερίες και τώρα μιας και που κάθεσαι μ#λά#α ΠΕ19/20 πάρε και ένα e-school για να χαλαρώσεις.

Τέρμα τα ψέμματα η ΠΕΚΑΠ σε συνεργασία με την ΟΛΜΕ να στείλει έγγραφο και να ζητήσει από το υπουργείο να πει επισήμως ποιος θα αναλάβει την διαχείριση του e-school.

vogiatz

Γεια σας συνάδελφοι!
Έχω τοποθετήσει το E-school και το λειτουργούσα κανονικά μέχρι το τέλος του χρόνου. Μετά την επανέναρξη των μαθηματών, από τις διακοπές των Χριστουγέννων, αδυνατώ να συγχρονίσω με τη βάση του Υπουργείου. Λαμβάνω συνεχώς το παρακάτω μήνυμα:
Running the Merge Agent process at this time would exceed the maximum number of processes allowed by this publication. The process will run when resources become available.
Επειδή αδυνάτω τόσες μέρες να συνομιλήσω με το support του E-school αν κάποιος από σας μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Βογιατζής Σωτήρης
Βογιατζής Σωτήρης, ΠΕ 19
2ο Γυμνάσιο Έδεσσας

tropheus

Παράθεση από: vogiatz στις 18 Ιαν 2010, 11:33:34 ΠΜ
Γεια σας συνάδελφοι!
Έχω τοποθετήσει το E-school και το λειτουργούσα κανονικά μέχρι το τέλος του χρόνου. Μετά την επανέναρξη των μαθηματών, από τις διακοπές των Χριστουγέννων, αδυνατώ να συγχρονίσω με τη βάση του Υπουργείου. Λαμβάνω συνεχώς το παρακάτω μήνυμα:
Running the Merge Agent process at this time would exceed the maximum number of processes allowed by this publication. The process will run when resources become available.
Επειδή αδυνάτω τόσες μέρες να συνομιλήσω με το support του E-school αν κάποιος από σας μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Βογιατζής Σωτήρης


Συνάδελφε και εγώ σε κανένα από τα δύο σχολεία που διδάσκω και είμαι υπεύθυνος του e-school (ευτυχώς και με τη βοήθεια και άλλων συναδέλφων) δεν έχω καταφέρει να κάνω συγχρονισμό μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Το ίδιο μήνυμα είχα και εγώ σήμερα ...

toufeki

Παιδία εγώ σήμερα έκανα εγγραφή στην ΠΕΚΑΠ και παράλληλα ψήφισα κιόλας .

Μ'αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι έχω συμβάλει θετικά στην συνέχεια του κλάδου μου.

Ελπίζω και άλλοι να έχουν την ίδια άποψη.

andreas_p

Αγαπητοί  συνάδελφοι

badim
Gnirut
vogiatz
tropheus

Αν νιώθετε συνάδελφοι και ταυτόχρονα πολύ συμπιεσμένοι κάντε επιτέλους ΜΙΑ και αποδοτική κίνηση.

Αυτή που έκανε ο Mr  toufeki !!!!

Πάρτε λοιπόν το τουφέκι, λάβετε θέση, οπλίστε, στοχεύσατε και ... κατά ριπάς !!!!

Μέχρι  και Παρασκεή 22/1/2009.

Φτάνει πια !!!!
Μ' αυτό το ... e-skroutz. 
Όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια !
Να το αναλάβουν τα στελέχη της εκπαίδευσης ή
οι επιμορφούμενοι στις ΝΤ ή
όσοι θέλουν να συμπληρώσουν το διδακτικό  τους ωράριο.

toufeki

.....έκατσα και διάβασα προσεκτικά τα μηνύματά μας στο παρόν topic και είμαι αναγκασμένος να προκαλέσω πάλι.

...κάποιοι συνάδελφοι(μέσα σ'αυτούς και γω παλιότερα) τα περιμένουμε όλα από την ΠΕΚΑΠ    την ΟΛΜΕ και όλους τους υπόλοιπους.

Όταν έρχεται όμως η ώρα να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας τότε δυστυχώς(λόγω φιλότιμου τις περισσότερες φορές ή για να μη χαλάσουμε τις σχέσεις μας με τους άλλους συναδέλφους ή γιατί έχουμε αυτό το σύνδρομο της αυταρέσκειας) κάνουμε την χειρότερη των επιλογών: ΤΑ ΑΝΑΛΑΜΒΆΝΟΥΜΕ ΟΛΑ και ύστερα βέβαια μας φταίνε όλοι οι άλλοι.

Αναρωτηθήκατε όμως ποτέ ποιος είναι ο χαμένος από αυτήν την κατάσταση;
Είναι σίγουρα οι μαθητές.
Και εξηγούμε: Γιατί να μην αναλάβουμε αντί του κάθε εμπορικού πακέτου την εγκατάσταση και διαχείριση, 1 - 2 προγράμματα αγωγής υγείας - καταναλωτή - κλπ κλπ;
Με τις γνώσεις που έχουμε μπορούμε να κάνουμε θαύματα.
Γιατί σπαταλάμε την ενέργειά μας άσκοπα απο δώ (e-skrouz) και από κει (όλα τα υπόλοιπα);
Ποιος είναι ο σκοπός μας; Είναι αυτός που αναγράφεται στο ΦΕΚ διορισμού μας ή μήπως περιφερόμαστε άσκοπα απο δω και από κει παριστάνοντας τους νεοτεχνολογικούς ναρκίσσους;

Τουλάχιστον ας είμαστε όχι μόνο τεχνολογικά προβληματισμένοι.



psaromeni

Παρόλο που το θέμα έχει ανοιχτεί κάτι χρόνια.....
εμένα με αγκάρεψαν φέτος αν μπορώ να εγκαταστήσω την εφαρμογή κ.λπ.  :-[ :-[ ??? :o

Είμαι πρώτη φορά ωρομίσθια σε γυμνάσιο-Λύκειο!

Δεν φημίζομαι για τις τεχνικές μου δυνατότητες ...
Και το internet στο σχολείο είναι ανύπαρκτο!

Γενικότερα μου έχουν πέσει πολλά φέτος, όπως προείπα είμαι πρώτη φορά ωρομίσθια σε Β/Βάθμια και ρίχνω πολύ διάβασμα για να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου απέναντι στα μαθητούδια μου...!

Πώς να το αποφύγω; Έτσι μου έρχεται να εκτυπώσω τις απαντήσεις σας κ να τις δείξω στη διευθύντρια :-\