προβλημα με ελαχιστοποιηση εφαρμογων

Ξεκίνησε από exanemou, 04 Μαρ 2011, 06:06:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

exanemou

σε οποια(ες) εφαρμογή(ες) κανω ελαχιστοποιηση δεν εμφανιζεται στη γραμμή εργασιων και ο μοναδικός τρόπος για να την ενεργοποιήσω είναι μονο με ALT+TAB. Το προβλημα εμφανίζεται μόνο σἐνα standalone pc

alkisg

Συμβαίνει σε όλους τους χρήστες αυτό; Δοκίμασε με έναν άλλο χρήστη.

Πλήρης διαγραφή όλων των προσωπικών ρυθμίσεων που έχει κάνει ο τρέχων χρήστης στους πίνακες εφαρμογών (panels) και επαναφορά στις προεπιλογές μπορεί να γίνει με την παρακάτω εντολή:
gconftool-2 --recursive-unset /apps/panel && killall gnome-panel -u $USER

exanemou

συμβαίνει(συνεβαινε)  μόνο με ενα λογαριασμό.
χρησιμοποιώντας την εντολή που εγραψες λυθηκε το προβλημα και για αυτο το λογαριασμό
ευχαριστω.

pavlospan

εχω το ιδιο προβλημα ετρεξα την εντολη
  gconftool-2 --recursive-unset /apps/panel && killall gnome-panel -u $USER
απο το τερματικο το δικο μου, οπου USER εβαλα st2-04 (το ονομα του χρηστη-λογαριασμου που εχει το προβλημα)
και μου βγαζει "Δεν μπορώ να βρω το χρήστη -04"


pavlospan

εβγαλα το $ και εκτελεσε την εντολη, αλλα το προβλημα παραμενει. Ο,τι ελαχιστοποιειται δε φαινεται στη γραμμη εργασιας. καμια αλλη λυση;

apapakL

#5
Στον ίδιο υπολογιστή με άλλο χρήστη συνδεδεμένο συμβαίνει το ίδιο;

Αυτό μάλλον δεν ισχύει για 12.04...

Δοκίμασε την εντολή από τον επόπτη Υπολογιστές - εκτέλεση έχοντας επιλεγμένο το μηχάνημα όπου είναι συνδεδεμένος ο χρήστης με το πρόβλημα

dconf reset -f /org/gnome/gnome-panel/ -u $USER && killall gnome-panel


Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα αφού όπου $USER θα επιστραφεί το username του χρήστη που είναι συνδεδεμένος στο μηχάνημα που εκτελείς την εντολή.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και από το τερματικό του ltsp client με τον συγκεκριμένο χρήστη συνδεδεμένο.

Ή αυτό που λέει ο alkisg παρακάτω!

(edit: No problem alkisg :))


alkisg

Το παρόν θέμα είναι για την 10.04, ενώ για την 12.04+ η εντολή είναι άλλη:
gsettings reset-recursively org.gnome.gnome-panel.layout && gnome-panel --replace

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4876.msg51815#msg51815

(edit: apapakL σόρρυ το έγραψα πριν δω ότι επεξεργάστηκες την απάντησή σου :))