Εγκατάσταση LTSP server

Ξεκίνησε από simfun, 26 Δεκ 2014, 07:54:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

simfun

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
Κάνω κάποια πειραματική εγκατάσταση του server, έχοντας κατεβάσει το image για το Δημοτικό. Ακολουθώ τα βήματα του wiki αλλά στο τέλος και ενώ ο server είναι πάνω στο ίδιο switch (router αφού το δοκιμάζω στο σπίτι) με έναν υποψήφιο client, o client δεν ανιχνεύει τίποτα στην αρχική αναζήτηση για network boot. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν τρέχουν σωστά οι υπηρεσίες ή κάτι άλλο διαγνωστικό;
Να σημειώσω επίσης ότι δεν προχώρησα σε αναβάθμιση σε 14.04 όταν εμφανίστηκε σχετικό μήνυμα. Μπορώ να προχωρήσω σε 14.04 άφοβα (όταν λυθούν τα υπόλοιπα προβλήματα);

alkisg

Χρόνια πολλά!

Έκανες το βήμα ρύθμισης τοπικού δικτύου; Χρειάζεται ακόμα κι αν επιλέξεις αυτόματες διευθύνσεις (DHCP).
Σαν πρώτο βήμα για διάγνωση, στον server τρέξε την παρακάτω εντολή, η οποία παρακολουθεί δυναμικά το αρχείο καταγραφής σφαλμάτων του συστήματος:
tail -f /var/log/syslog
Μετά μπούταρε τον client και δες τι μηνύματα εμφανίζονται.

Αναβάθμιση σε 14.04 μην κάνεις, δεν αξίζει τον κόπο, έχει ακόμα διάφορα θέματα και κυρίως με το ελληνικό πληκτρολόγιο.

simfun

#2
Ναι έχω ορίσει διεύθυνση στατική. Επισυνάπτω στιγμιότυπο. Επίσης βάζω και το syslog μήπως δεις κάτι. Ο client ξεκινάει να ψάχνει δικτυακό server για να πάρει IP και μετά από ώρα αναζήτησης ξεκινάει από τον δίσκο. Μήπως ξεχνάω κάτι να κάνω;
Επίσης παρατηρώ ότι η απόκριση είναι πολύ αργή. Δεν ξέρω μήπως φταίει η κάρτα γραφικών. Το σύστημα (server) είναι laptop με Core 2 Duo, 4GB RAM και 500GB δίσκο. Με Ubuntu 14.04 Desktop που έχω δοκιμάσει στο ίδιο μηχάνημα τα πάει μια χαρά πάντως.

alkisg

Στις 16:37:42 υπάρχουν κάποιες απανωτές συνδέσεις/αποσυνδέσεις του καλωδίου δικτύου, πώς εξηγούνται;

Κατά τα άλλα π.χ. στις 16:37:54 μου φαίνεται ότι ο client προσπαθεί να πάρει IP, και ο dnsmasq κάνει τη δουλειά που πρέπει ως proxyDHCP server, αλλά ο client δεν δέχεται την IP που του προσφέρουν. Δηλαδή εν τέλει πρόβλημα client.

Αν δοκιμάζεις μέσω BIOS, κάνε και μια άλλη δοκιμή με το win32-loader ή το iPXE.
Ή αν μπορείς δοκίμασε για λίγο με κάποιον άλλον client.

Αν δεν βγάλεις άκρη έλα από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC να το δούμε live.

simfun

OK, δούλεψε χωρίς πολλές παρεμβάσεις. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν υπήρχε DHCP Server στο οικιακό δίκτυο, οπότε έβρισκε μεν DHCP forwarder αλλά δεν έδινε κανείς IP. Νόμιζα (λανθασμένα) ότι ο LTSP server σήκωνε δικό του DHCP server, αλλά δεν ήταν έτσι.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Υπάρχει τρόπος να ελαφρύνω την πλευρά του server, γιατί καθυστερεί να αποκριθεί το γραφικό περιβάλλον; Να είναι θέμα driver; Επίσης θέλω να κάνω δοκιμές με ένα RPi σαν client. Έχει δοκιμαστεί κάτι τέτοιο μέχρι τώρα;

alkisg

Παράθεση από: simfun στις 27 Δεκ 2014, 10:58:34 ΠΜ
Νόμιζα (λανθασμένα) ότι ο LTSP server σήκωνε δικό του DHCP server, αλλά δεν ήταν έτσι.

Αν βάλεις στον server στατική IP=192.168.67.1, τότε δουλεύει ως κανονικός DHCP server, ενώ σε οποιοδήποτε άλλο υποδίκτυο δουλεύει ως proxy (βοηθητικός) DHCP server.

Παράθεση από: simfun στις 27 Δεκ 2014, 10:58:34 ΠΜ
Υπάρχει τρόπος να ελαφρύνω την πλευρά του server, γιατί καθυστερεί να αποκριθεί το γραφικό περιβάλλον; Να είναι θέμα driver;

Θεωρητικά το gnome-flashback που χρησιμοποιούμε είναι από τα πιο ελαφριά που υπάρχουν, και πάει πολύ γρήγορα.
Θέμα driver μπορεί να είναι, ναι.
Δοκίμασε και με ένα live CD Lubuntu 14.04 για να συγκρίνεις αν είναι, αν το δεις να είναι γρηγορότερο τότε είναι κάτι που θα μπορεί να διορθωθεί.

Παράθεση από: simfun στις 27 Δεκ 2014, 10:58:34 ΠΜ
Επίσης θέλω να κάνω δοκιμές με ένα RPi σαν client. Έχει δοκιμαστεί κάτι τέτοιο μέχρι τώρα;

Ναι αλλά σέρνεται, είναι υπερβολικά χαμηλής επεξεργαστικής ισχύος οπότε κάνει μόνο για περιορισμένες και συγκεκριμένες δραστηριότητες.