Πρόβλημα με κοινόχρηστους φακέλους Ubuntu ltsp 22.04

Ξεκίνησε από Nikosn, 25 Οκτ 2022, 10:51:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Nikosn

Μετά την εγκατάσταση Ubuntu LTSP 22.04 fat clients(Καθαρή), πέρασμα sch scripts κλπ, όλα λειτούργησαν κανονικά εκτός από τους κοινόχρηστους φακέλους: ενώ εγώ βλέπω όλους τους κοινόχρηστους φακέλους στο server, στους clients στο φάκελο δημόσια δεν εμφανίζεται τίποτα(άδειος φάκελος).
 Πως μπορεί να διορθωθεί αυτό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

alkisg

Είτε έλα από το chat room να το δούμε ζωντανά, είτε ανέβασε το αποτέλεσμα των παρακάτω εντολών από έναν client, ενώ έχεις κάνει login ως user:

systemctl status shared-folders
/usr/share/sch-scripts/create-symlinks

Nikosn

A1-PC01@ltsp139:~$ systemctl status shared-folders
● shared-folders.service - Shared folders
    Loaded: loaded (/lib/systemd/system/shared-folders.service; enabled; vendo>
    Active: active (running) since Wed 2022-10-26 13:53:04 EEST; 3min 20s ago
      Docs: man:shared-folders(8)
    Process: 1231 ExecStart=/usr/sbin/shared-folders mount (code=exited, status>
      Tasks: 1 (limit: 4369)
    Memory: 7.8M
        CPU: 992ms
    CGroup: /system.slice/shared-folders.service
            └─1364 bindfs -u 1000 --create-for-user=1000 -g 685 --create-for-g>
lines 1-10/10 (END)

A1-PC01@ltsp139:~$ /usr/share/sch-scripts/create-symlinks
stat: cannot statx '/home/Shared/.shared-folders': Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
A1-PC01@ltsp139:~$
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

alkisg

Για κάποιον λόγο φαίνεται να σου έχει σβηστεί το αρχείο /home/Shared/.shared-folders.
Πιο εύκολο θα είναι να το διερευνήσουμε στο chat room, δες το λινκ στην υπογραφή μου. 
Σε είδα που μπήκες για λίγο στο κανάλι #ltsp, καλύτερα έλα από το #ts.sch.gr που είναι για σχολεία.

zaspan

Καλημέρα,
 
Έχω και εγώ πρόβλημα με τους κοινοχρηστους φακέλους. Ενώ για τα τμήματα a b κτλ δημιουργηθηκαν κανονικά για την στ και ε τάξη που εφτιαξα εγώ τις ομάδες και κάθε παιδί έφτιαξε το δικό του user name δεν δημιουργήθηκαν κοινόχρηστοι φάκελοι. Έχω επιλέξει την δημιουργεια κοινόχρηστων  φακέλων.
Τι πρέπει να κάνω για τους δημιουργήσω;
 

alkisg

Οι κοινόχρηστοι φάκελοι δημιουργούνται αυτόματα κατά το επόμενο login.

Όταν υπάρχουν αλλαγές σε usernames και groups, για να τις πάρουν οι LTSP clients χρειάζεται η εντολή `ltsp initrd` καθώς και επανεκκίνηση των clients.
Αυτό δεν χρειάζεται για αλλαγές σε passwords.

Αν έχεις κάνει updates και τα παραπάνω δεν λύνουν το πρόβλημα, έλα από το chat room να το δούμε ζωντανά.