Εγκατάσταση adblocker σε ubuntu 12.04

Ξεκίνησε από παρις, 05 Δεκ 2016, 11:50:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

παρις

Καλησπέρα, προσπαθώ να απαλαγώ απο τις διαφημίσεις κυρίως για τους μαθητές για να μην βλέπουν διαφημίσεις που δεν είναι πάντα πρέπουσες. Γνωρίζει κανείς κάτι που να μην ενοχλεί μαζί και τα οφέλιμα; Και να  βγαίνει και ευκολα αν δημιουργήσει θέμα.

alkisg

Η εγκατάσταση των sch-scripts αυτόματα εγκαθιστά και το πακέτο xul-ext-adblock-plus το οποίο φράσσει τις διαφημίσεις στον προεπιλεγμένο browser, τον firefox.
Δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, θα πρέπει ήδη να έχεις ad blocker, έλεγξε τα πρόσθετα του firefox.

gdrados

Alkisg, η εγκατάσταση του πακέτου xul-ext-adblock-plus αυτόματα με τα sch-scripts αφορά μόνο στην έκδοση για το ubuntu 12.04; Εγώ έχω εγκαταστήσει Ubuntu-Mate 16.04 στο εργαστήριο και τα sch-scripts δε μου εγκατέστησαν το πακέτο στους firefox των client. Για να το εγκαταστήσω θα γίνει με sudo apt-get install xul-ext-adblock-plus και δημοσίευση εικονικού δίσκου;
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

alkisg

gdrados, πριν από κάποιους μήνες ανέβασα το xul-ext-adblock-plus και για την 16.04, οπότε μπορείς να το εγκαταστήσεις κάνοντας τις ενέργειες που είπες.
Σε νέες εγκαταστάσεις 16.04 θα εγκαθίσταται κι εκεί αυτόματα μαζί με τα sch-scripts.