Λειτουργία με Μαύρη Οθόνη στον server μετά την τελευταία ενημέρωση προγραμμάτων

Ξεκίνησε από marilena, 05 Φεβ 2019, 10:56:32 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

marilena

 :'( Βοήθεια!
Μετά τη χθεσινή ενημέρωση προγραμμάτων και αφού απάντησα ναι στην ερώτηση να αντικατατασταθεί ένα αρχείο που το διαφήμιζε ως ασφαλές, δεν έχω οθόνη. Οι clients δουλεύουν κανονικά. Άλλαξα οθόνη στον server. Τίποτα. Μπορώ να μπω στον server μόνο από client.
Καμία ιδέα;

alkisg

marilena, επειδή δεν έχουμε συγκεκριμένο όνομα αρχείου ή μήνυμα σφάλματος, το πρόβλημα είναι κάπως γενικό για να λυθεί μέσω φόρουμ.

Έλα λίγο από το IRC να το δούμε live: http://ts.sch.gr/wiki/IRC

jim_katsar

Η συναδέλφισσα  πρέπει να εννοεί αυτό που φαίνεται στην επισυναπτόμενη εικόνα.
Είναι η τρίτη φορά που μου εμφανίζεται μετά από ενημερώσεις του συστήματος στο τρίτο εργαστήριο σήμερα. Από ένστικτο πάτησα 'Διατήρηση' τις προηγούμενες φορές...
Τι πρέπει να κάνει κάποιος για να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα όπως της συναδέλφισσας; ή ήταν κάτι τυχαίο;

alkisg

Αυτό το αρχείο αφορά το πότε θα μας εμφανιστεί η αναβάθμιση σε 20.04, το 2020 ή ποτέ.
Ό,τι και να πατήσατε εκεί δεν δημιουργεί προβλήματα.
Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το πρόβλημα της συναδέλφισσας.

ioakyriazis

Επιβεβαιώνω κι εγώ. Δεν έχει να κάνει με αυτή την αναβάθμιση.

Εμένα μου έβγαλε την ίδια μαύρη οθόνη. Αφού κατάφερα να συνδεθώ πήγα να κάνω update και τότε με ρώτησε για το παραπάνω αρχείο.

Για να συνδεθώ στον server επέλεξα από το grub την επιλογή που λέει recovery mode και στο μενού που μου εμφάνισε απλά του είπα να συνεχίσει με κανονική εκκίνηση. Τότε ξεκίνησε το γραφικό περιβάλλον, όμως η ανάλυση της οθόνης είναι λάθος. Όταν του ζητάω 1024x768 αυτό δίνει 800x600 και το refresh rate δείχνει 0.

Κάποιο θέμα με τις ρυθμίσεις των γραφικών;

alkisg

Πιθανώς να είναι bug της αναβάθμισης του πακέτου γραφικών "mesa": https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/libdrm/+bug/1798597

Για την ώρα ξεκινήστε το όπως λέει ο gkyriazis, αλλά να έρθει κάποιος που έχει το πρόβλημα από το IRC για να μαζέψουμε στοιχεία να δώσουμε στους developers, και να δοκιμάσουμε και το ακόμα νεότερο mesa από ένα PPA, αν παίζει.

stellamaria

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Άλκη. Απ ότι κατάλαβα δεν υπάρχει λύση ακόμα. Το googlαρα και είδα ότι το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι με Mate 18.04 αλλά δεν κατάλαβα να προτείνουν κάτι που να έχει αποτέλεσμα. Να κοιτάξουμε καθόλου logs  και να στείλουμε εδω; Για τους υπόλοιπους να πώ ότι έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τη μαυρη οθόνη στο server του εργαστηρίου. Μπαίνω κι εγώ μέσω recovery mode από grub και μετά όλα φαίνεται να είναι κανονικά αλλά δε φορτώνει το application menu. Ποσταρα για το προβλημα σε αλλο thread και με παρεπεμψε ο Αλκης εδω.

alkisg

Συνάδελφοι αν μπορείτε ανεβάστε λίγο το αποτέλεσμα της εντολής: lspci -nn -k | grep -A 2 VGA

Για παράδειγμα:
Κώδικας: Bash
# lspci -nn -k | grep -A 2 VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation HD Graphics 530 [8086:1912] (rev 06)
        Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] HD Graphics 530 [1462:7996]
        Kernel driver in use: i915


Επίσης πείτε αν έχετε 32bit ή 64bit εγκατάσταση.

Έχω αναφέρει το πρόβλημα εδώ:
https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=109583
https://bugs.launchpad.net/mesa/+bug/1815172

stellamaria

administrator@server:~$ lspci -nn -k | grep -A 2 VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation HD Graphics 530 [8086:1912] (rev 06)
   Subsystem: Dell HD Graphics 530 [1028:06b7]
   Kernel modules: i915


εχω 64 bit εγκατάσταση.

το θέμα με το Applications menu λύθηκε, νομίζω εγώ το είχα προκαλέσει κατά λάθος, δοκιμάζοντας κάτι άλλο, δεν είχε σχέση
Αυτό που παρατήρησα σήμερα είναι ότι δεν μπορώ να προβάλω κάτι. Αν βγάλω την οθόνη, προβάλω κανονικά μέσω του projector. Αν εχει την οθόνη συνδεδεμένη, σαν να βλέπει μόνο αυτή.
Τωρα βέβαια φοβάμαι μήπως φταίω πάλι γι αυτό και έχω πειράξει κάτι αλλά χρονικά συμπίπτει με το πρόβλημα.

alkisg

Όταν μπουτάρουμε με τη μέθοδο του gkyriazis, ουσιαστικά ενεργοποιούμε την παράμετρο "nomodeset", η οποία απενεργοποιεί όλους τους drivers. Παρόμοιο με την ασφαλή λειτουργία γραφικών των Windows.

Σε ασφαλή λειτουργία, οι drivers δεν ξέρουν να επικοινήσουν με τις οθόνες, οπότε δείχνουν μόνο τις βασικές αναλύσεις, και δεν δείχνουν σε προτζέκτορες κλπ.

Δυστυχώς η "υποβάθμιση" του mesa που λύνει το πρόβλημα, είναι δύσκολη, οπότε ας μείνουμε για την ώρα με τη μέθοδο του gkyriazis και από Δευτέρα ελπίζω να έχουμε κάτι καλύτερο.

ioakyriazis

Εγώ έχω 32bit.

kyriazis@srv-2dim-anatol:~$ lspci -nn -k | grep -A 2 VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation HD Graphics 530 [8086:1912] (rev 06)
	Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. HD Graphics 530 [1043:8694]
	Kernel modules: i915
kyriazis@srv-2dim-anatol:~$

vovos

Και στον server και στους clients:
Κώδικας: Bash
# lspci -nn -k | grep -A 2 VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation HD Graphics 630 [8086:5912] (rev 04)
	Subsystem: Gigabyte Technology Co., Ltd HD Graphics 630 [1458:d000]
	Kernel modules: i915
# dpkg --print-architecture
i386

alkisg

Ως προσωρινό workaround, στον server δίνουμε:
Κώδικας: Bash
sudo -i
echo 'Section "Device"
    Identifier  "Configured Video Device"
    Driver      "modesetting"
    Option      "AccelMethod" "none"
EndSection' > /etc/X11/xorg.conf
reboot


Έτσι χάνουμε την επιτάχυνση γραφικών, αλλά κρατάμε τις σωστές αναλύσεις οθόνης. Είναι δηλαδή καλύτερο από το nomodeset.
Όταν επιλυθεί το πρόβλημα να θυμηθούμε να σβήσουμε το xorg.conf που φτιάξαμε: sudo rm /etc/X11/xorg.conf

Στο μεταξύ όσοι δεν το έχετε πάθει, ΜΗΝ κάνετε updates ούτε δημοσίευση εικονικού δίσκου.

alkisg

ΟΚ, μετά από μια μέρα γεμάτη από δοκιμές πακέτων mesa, επικοινωνία με τους Intel και Ubuntu developers, kernel bisection κλπ...
...ήρθε update που εκτός απροόπτου λύνει το πρόβλημα.

Άρα κάνετε ένα update και όλα καλά:
sudo apt update
sudo apt full-upgrade --yes

@stellamaria: επειδή οι Ubuntu developers είχαν λίγο δυσπιστία ότι συμβαίνει σε 64bit εγκαταστάσεις, μπορείς να βεβαιωθείς:
1) Ότι έχεις το πρόβλημα (οκ, προφανώς),
2) Ότι η εντολή "dpkg --print-architecture" εμφανίζει "amd64",
3) Ότι μετά το update λύθηκε το πρόβλημα;

Δημήτρης Γκίνης

Ευχαριστούμε Άλκη, στο πρώτο κενό της Δευτέρας θα το κάνω. Δεν χρειάζεται δημοσίευση εικονικού, σωστά;