Διορθώσεις βιβλίου μαθητή

Ξεκίνησε από alkisg, 03 Δεκ 2007, 12:58:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Αναρτήστε εδώ μέχρι Τρίτη 4/12/2007 το απόγευμα ό,τι διορθώσεις έχετε να προτείνετε για το βιβλίο μαθητή της ΑΕΠΠ.

alkisg

Αναλαμβάνω τα κεφάλαια 7, 8, 9 και 10 του βιβλίου μαθητή.

(Αυτό σημαίνει ότι θα διαβάσω τα κεφάλαια, θα προτείνω διορθώσεις, θα συμπεριλάβω ότι διορθώσεις στείλετε γι' αυτά και θα τις αναρτήσω σε αρχείο Word. Όποιος θέλει με παρόμοιο τρόπο αναλαμβάνει όποια κεφάλαια θέλει/προλαβαίνει.)

alkisg

Προτεινόμενες διορθώσεις για το Βιβλίο Μαθητή, Κεφάλαιο 7.

Περιλαμβάνει και την παρακάτω διόρθωση που είχε στείλει παλιότερα ο Αντρέας:
14.   7ο    150   πλαίσιο 2η παρ.   ΑΚΕΡΑΙΟΣ   ΑΚΕΡΑΙΕΣ

pgrontas

#3
Kεφάλαιο 2, Σελίδα 38,   
χρειάζεται review: ναι
Ακριβής θέση:  Σχήμα 2.5
Υπάρχον κείμενο:   Εκτύπωσε βαρύς-ψηλός κτλ.
Να γίνει:   Χρειάζονται εισαγωγικά
Αιτιολόγηση:   Εκτυπώνονται κείμενα όχι μεταβλητές
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

evry

  Δεν έχω πολλές διορθώσεις από κάποιο κεφάλαιο, αλλά έχω 3-4 σημαντικές (κατά τη γνώμη μου διορθώσεις) σε διάφορα κεφάλαια.
Τις στέλνω σε ένα αρχείο με το format που έχεις δώσει ώστε να μπορείς εύκολα να κάνεις copy paste όπου θέλεις, απλά οι διορθώσεις είναι από διάφορα κεφάλαια (2,8,9).
   Έχω κάθε κεφάλαιο σε ξεχωριστή σελίδα.

Επίσης κάτι άλλο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος. Στον πολλαπλασιασμό αλά ρωσικά στο κεφάλαιο 2 το ακέραιο μέρος [Μ1/Μ2] να το αφήσουμε έτσι ή να το κάνουμε Μ1 div M2 ?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Το προτείνουμε για div γιατί το [M1/M2] είναι τελείως παράταιρο και το σκέφτονται αυτοί. Πιθανώς να υπάρχει σκεπτικό από πίσω και να το αφήσουν ως έχει, αλλά anyway εμείς την πρόταση ας την κάνουμε.

evry

Οκ την έβαλα και αυτήν στο αρχείο με το format που θέλουμε και το ξαναστέλνω
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

bagelis

Στέλνω και εγώ τα πρώτα που σκέφτηκα...

andreas_p

Καλημέρα σας.

Για τον  αλά_ρωσικά  προτείνω  ένα από τα παρακάτω :

1)   Μ1 div Μ2

2)   A_M(M1/M2)  όπου  Α_Μ  η συνάρτηση του ακέραιου μέρους.
     
Το μόνο πρόβλημα για το  2) είναι ότι η συν.  Α_Μ  βρίσκεται στο  Κεφ. 7

Ανδρέας

pgrontas

Kεφάλαιο 2, Σελίδα 36,   
χρειάζεται review: ναι
Ακριβής θέση:  Σχήμα 2.4
Υπάρχον κείμενο:   Εκτύπωσε 'A', Εκτύπωση 'Β', Εκτύπωσε 'Γ'
Να γίνει:   Χρειάζονται διπλά εισαγωγικά
Αιτιολόγηση:   Σε όλες τις εντολές εμφάνισε,εκτύπωσε της ψευδογλώσσας χρησιμοποιούνται διπλά εισαγωγικά.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

pgrontas

Kεφάλαιο 2, Σελίδα 38,   
χρειάζεται review: ναι
Ακριβής θέση:  Σχήμα 2.5
Υπάρχον κείμενο:   ύψος < 1.7
Να γίνει:   ύψος < 1.70
Αιτιολόγηση:   Να υπάρχει ομοιογένεια με τον αλγόριθμο που παρουσιάζεται στην ίδια σελίδα.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

pgrontas

Kεφάλαιο 2,
Σελίδα 44   
χρειάζεται review: ναι
Ακριβής θέση:  Η γραμμή πάνω από το παράδειγμα 12
Υπάρχον κείμενο:   ... με_βήμα 0,01
Να γίνει:  ... με_βήμα 0.01
Αιτιολόγηση:   Να υπάρχει ομοιογένεια στον τρόπο που παρουσιάζονται οι πραγματικοί στην ΓΛΩΣΣΑ αλλά και σε άλλα σημεία της ψευδογλώσσας (πχ. σελ. 38)
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

pgrontas

Συγκέντρωσα στο επισυναπτόμενο αρχείο ότι διορθώσεις έχουν προταθεί στην σελίδα αυτή στα 2,3 και 8
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

evry

  Πιστεύω ότι το div είναι καλύτερο διότι είναι ένας απλός τελεστής τον οποίο θα παιδιά έχουν διδαχθεί όταν έχουν φτάσει στον αλά ρωσικά, αφού σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδαγωγικού ινστιτούτου και το βιβλίο καθηγητή τα κεφάλαια 2-3 γίνονται παράλληλα με τα 7,8,9.
     Το Α_Μ δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα γιατί θα πρέπει από νωρίς να εξηγήσεις στα παιδιά την έννοια της συνάρτησης.


Παράθεση από: andreas_p στις 04 Δεκ 2007, 07:43:49 ΠΜ
Καλημέρα σας.

Για τον  αλά_ρωσικά  προτείνω  ένα από τα παρακάτω :

1)   Μ1 div Μ2

2)   A_M(M1/M2)  όπου  Α_Μ  η συνάρτηση του ακέραιου μέρους.
     
Το μόνο πρόβλημα για το  2) είναι ότι η συν.  Α_Μ  βρίσκεται στο  Κεφ. 7

Ανδρέας
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Παιδιά δεν βρίσκω που έχω βάλει το βιβλίο μαθητή και χρησιμοποιώ το .pdf του ΠΙ που έχει πρόβλημα με τα ελληνικά σε κάποια σημεία.
Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι στο παράδειγμα της σελίδας 175 έχει μεταβλητή με ίδιο όνομα με το όνομα του προγράμματος;
Και να μου γράψει και το όνομα του προγράμματος; !!!

@#$%^&*() deadline...