Linux LAN

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 11 Νοε 2008, 03:55:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Επειδή ξαναχτύπησε ο δίσκος, και μέχρι ν' αγοράσουμε καινούριο, πρέπει να κάνω backup από τον client12 στον server.

Παράθεση από: alkisg στις 03 Νοε 2009, 12:49:55 ΜΜ
Π.χ. με μια εντολή σαν την παρακάτω μπορείς να πάρεις backup τα δεδομένα όλων των χρηστών του client01:
sudo scp -r client01.local:/home ~/backups/client01/


Δε μου δούλεψε. Μπαίνει σε loop και αντιγράφει ξανά και ξανά τα ίδια αρχεία.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Ναι το scp δεν είναι και το καταλληλότερο πρόγραμμα για backups...
Παράθεση από: alkisg στις 03 Νοε 2009, 12:49:55 ΜΜ
Στα τελικά scripts βέβαια το backup δεν θα το κάνουμε με scp αλλά με rsync, ώστε να παίρνει μόνο τις διαφορές και όχι όλο το /home κάθε φορά (το rsync μπορεί να δουλέψει "πάνω" από το ssh ώστε να μη ζητάει κωδικό).

Δηλαδή, σαν εντολή:
sudo rsync -av client01.local:/home /tmp/client01-home-backup


Αυτό προϋποθέτει ότι έχεις στήσει passwordless ssh από τον root του server στον root των clients, αφού ο root των clients είναι κλειδωμένος για ασφάλεια και δεν επιτρέπει logins με κωδικό πρόσβασης.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Αυτά που περιγράφονται εδώ ισχύουν για ν' απενεργοποιήσω τις δυνατότητες για suspend και hibernate;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 10 Νοε 2009, 11:20:19 ΠΜ
Επίσης, με το

sudo killall firefox


σκοτώνω το firefox, σωστά;

Δεν μου δουλεύει πλέον. Ενώ τρέχουν σχεδόν σε κάθε σταθμό εργασίας firefoxes (sic) η παραπάνω εντολή δεν σκοτώνει καμιά αλεπού.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

$ ps -ef | grep firefox
...
/usr/lib/firefox-3.6.12/firefox-bin


Δηλαδή δοκίμασε με killall firefox-bin

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Σε κάθε σταθμό εργασίας έχω πολλούς χρήστες, τους ίδιους όμως σε κάθε μηχάνημα.

Σήμερα, στα καλά καθούμενα, και χωρίς προφανή λόγο, η γλώσσα του περιβάλλοντος εργασίας ενός χρήστη γύρισε στα αγγλικά!!!

Ψάχνοντας λίγο στο internet, βρήκα κάτι για ένα αρχείο .dmrc το οποίο όντως υπήρχε, μόνο στον συγκεκριμένο χρήστη, το οποίο και διέγραψα. Δυστυχώς η λύση αυτή δεν δούλεψε: πάλι όταν συνδέθηκε ο χρήστης το περιβάλλον ήταν στα αγγλικά!

1) Γιατί συνέβη αυτό;
2) Πώς το διορθώνω;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

apanagio

Δημήτρη, καλό είναι να μην γράφουμε κάτω από μία παλιά συζήτηση, αλλά να ανοίγουμε καινούριο νήμα (thread) με τίτλο το συγκεκριμένο πρόβλημα

Για το θέμα σου:
Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 07 Δεκ 2010, 01:45:09 ΜΜ

1) Γιατί συνέβη αυτό;
2) Πώς το διορθώνω;

1) Δεν ξέρω αλλά υποθέτω ότι κάποιος χρήστης στην οθόνη εισόδου επέλεξε αγγλικά από τις προτιμήσεις
2) Επιλέγεις για το συγκεκριμένο χρήστη ελληνικά στην οθόνη εισόδου.
Εναλλακτικά μπαίνεις ως αυτός ο χρήστης και πας Σύστημα-->Διαχείριση-->Γλωσσική υποστήριξη

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: apanagio στις 07 Δεκ 2010, 10:15:59 ΜΜ
Εναλλακτικά μπαίνεις ως αυτός ο χρήστης και πας Σύστημα-->Διαχείριση-->Γλωσσική υποστήριξη

Έκανα αυτό, αλλά δούλεψε μερικώς: π.χ. το applet της ημερομηνίας είναι στα αγγλικά. Και τα παιδιά (μάλλον) δεν πείραξαν τίποτα, οπότε παραμένει η απορία μου πώς έγινε κάτι τέτοιο...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller