Γενικό Λύκειο > Ταξινόμηση

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΜΕΤΑΘΕΣΗ 2 ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ

(1/3) > >>

olmp:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟ?
ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΘΕΙ  ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΝΑΛΛΑΞ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Κ.Ο.Κ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΥΤΟ?

Laertis:
Ποιος νοσηρός εγκέφαλος σκέφτηκε τέτοια υλοποίηση ;
Τέλος πάντων , μονές θέσεις ονόματα , ζυγές τηλεφωνα και ταξινόμηση αλφαβητικά φαντάζομαι ...Επίσης ο πίνακας πρέπει υποχρεωτικά να έχει άρτιο αριθμό θέσεων, δεχόμαστε δλδ ότι το ν είναι πάντα άρτιος .
Κάπως έτσι μου βγαίνει:

Για ι απο 3 μέχρι ν
Για j απο ν-1 μέχρι ι με_βήμα -2
 Αν table[j-2] > table[j] τότε
    αντιμετάθεσε table[j-2] , table[j]
    αντιμετάθεσε table[j-1] , table[j+1]
 Τέλος-αν
Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης

Michael:
Καταπληκτική άσκηση, ίσως η πιο όμορφη που έχω συναντήσει στην ΑΕΠΠ. Από τη στιγμή που την είδα κόλλησα μέχρι να τη λύσω. Η λύση μου ήταν ολόιδια με του Laertis, με τη μόνη διαφορά ότι στην πρώτη γραμμή είχα:

Για i από 3 μέχρι Ν με_βήμα 2
.
.
.

Δεν το έχω ψάξει ακόμα πολύ αναλυτικά, αλλά οι δοκιμές που έκανα μέχρι στιγμής δεν δείχνουν να υπάρχει πρόβλημα. Απλώς γλυτώνουμε κάποιους περιττούς ελέγχους. Θα το ξαναδώ βέβαια...

olmp:
ΝΑΙ, ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

P.Tsiotakis:
Πρόκειται για την άσκηση 12, στο http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis/aepp/aepp_ask3_4.htm

Παιδιά, και η λύση σας είναι πολύ κομψή

Φίλε olmp, μάλλον ρώτησες πως γίνεται να είναι αποθηκευμένα ονόματα και τηλέφωνα στον ίδιο πίνακα. Τα 10ψήφια τηλέφωνα, εφόσον δε θα υποστούν αριθμητική επεξεργασία, αποθηκεύονται ως αλφαριθμητικά...

ΥΓ: νοσώ άσχημα :D

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση