Σύστημα ελέγχου υπολογιστών ανα νομό

Ξεκίνησε από ΜΙΤΜ, 15 Ιαν 2009, 09:18:15 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΜΙΤΜ

Θέλω να μου προτείνεται συστήμα το οποίο θα κάνει το εξής:  

1) Έχω έναν κεντρικό υπολογιστή στην αθήνα και έχω ένα αρχείο στο οποίο καταχωρώ πελάτες - εγγραφές

2) Επίσης στα ιωάννινα έχει έναν άλλο μη κεντρικό υπολογιστή στον οποίο και εκεί υπάρχει ένα αρχείο στο οποίο κάποιος καταχωρεί πελάτες
Αυτό που ισχύει στα ιωάννινα ισχύει και σε άλλες πόλεις τις ελλάδος.

Τώρα τι θέλω εγώ: Θέλω να μπορώ εγώ που βρίσκομαι στην αθήνα (κεντρικό) να μπορώ να ελέγχω τα αρχεία με τους πελάτες όλων των άλλων πόλεων οποιαδήποτε στιγμή θέλω και να έχω απόλυτα δικαιώματα στα αρχεία πελάτων των πόλεων αυτών.

Ευχαριστώ.

ΜΙΤΜ

Έχω βρεί μία υπηρεσία την expresso excel η οποία θα έλεγα οτι είναι πάρα πολύ καλή αλλα όχι free τελείως.

distmani

#2
Μήπως μπορείς να εξηγήσεις καλύτερα τι εννοείς;
Αυτό που ζητάς είναι:
α) μια  εφαρμογή απομακρυσμένου ελέγχου υπολογιστών
β) μια  εφαρμογή απομακρυσμένης διαχείρισης αρχείων (μόνο)
γ) μια βάση δεδομένων
ή κάτι άλλο;;



ΜΙΤΜ

Μια εφαρμογή απομακρυσμένης διαχείρισης αρχείων.

Δηλάδη ένα αρχείο excel για παράδειγμα να μπορει κάποιος στη λάρισα να το διαχειρίζεται τοπικά στον υπολογιστή του αλλά και εγώ απο την αθηνά να διαχειρίζομαι αυτο το αρχείο όπως θέλω (Edit, Update, Download, Delete).

Ίσως αυτό που ζητώ να είναι εν μέρει συνδιασμός και του α) μια εφαρμογή απομακρυσμένου ελέγχου υπολογιστών και του β) μια εφαρμογή απομακρυσμένης διαχείρισης αρχείων

Αν κατι δεν καταλάβατε πείτε μου

lp

Αυτό που λες εμένα μου θυμίζει WAN...
αλλά
Ένας υπολογιστής που βρίσκεται στο internet μπορεί να μοιράσει τα δεδομένα του προς τα έξω δες το πρόγραμμα pcanywhere για παράδειγμα.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

ΜΙΤΜ

Καλο αυτό αλλά οχι και απαραίτητα ασφαλές. Σκεφτόμουν κάτι για vpn αλλα το hamachi επίσης δεν προσφέρει την ασφάλεια που θέλω

distmani

Για δες το www.logmein.com (έχει και δωρεάν υπηρεσία)
Πρόκειται για υπηρεσία απομακρυσμένης διαχειρισης μέσω http
Εγώ το χρησιμοποιώ (κυρίως για επίλυση προβλημάτων σε pc φίλων και γνωστών).

Θα μπορούσα να προτείνω και κάτι άλλο (το οποίο δεν έχει να κάνει με remote control)

Στήνεις ένα SQL Server (υποθέτω ότι και mysql κάνει) στον οποίο ο κάθε συνεργάτης σου θα κάνει upload το αρχείο του πχ μέσω web interface (στον sql server το έχω δοκιμάσει να εισάγω ένα αρχείο μέσω μιας εφαρμογής σε VisualC με χρήση ADO -το ίδιο πράγμα το έιχε κάνει ο φίλος που μου το πρότεινε με Visual Basic - και δουλεύει ok, υποθέτω ότι παρόμοιο (πιθανότατα χωρίς χρήση ADO) πράγμα θα μπορούσε να γίνει και στην περίπτωση που ο sql server δεν είναι στημένος στο ίδιο μηχάνημα αλλά προσβάσιμος μέσω web).
Από τη στιγμή που το αρχείο εισαχθεί στη βάση είναι δικό σου θέμα το τι δικαιώματα θα δώσεις σε κάθε έναν. (edit, delete κλπ κλπ)